• خانه
  • یادداشت
  • ضربه همیشه چگونگی
کد خبر : 90903
/ 06:54
سلمان نظافت یزدی

ضربه همیشه چگونگی

ضربه همیشه چگونگی

هیچ آدم عاقلی با اجرای قانون مشکل ندارد. مسئله همیشه بر سر چگونگی اجرای قانون است و این بلد نبودن چگونگی در حوزه اجرا همیشه به ما ضربه زده و هزینه‌آفرین بوده است. فکر کنید در گروه‌های فرهنگی کشور خبری منتشر شده است که «کافه‌کتاب آفتاب پلمب شد»؛ این خبر می‌رود و کنار اخبار دیگر درباره مشهد در ذهن مخاطب می‌نشیند، کنار لغو کنسرت و اکران فیلم و... .

این خبر اگرچه خبر اجرای قانون است، از این اجرای قانون چه چیزی به دست می‌آورند یا می‌آوریم و چه چیزی را از دست می‌دهند یا می‌دهیم؟ احتمالا باید تفاوتی باشد میان مجریان قانونی که قرار است یک شرکت یا رستوران متخلف را پلمب کنند با کسانی که قصد پلمب یک محیط فرهنگی را دارند. جایی که مدت‌هاست پاتوق اهالی فرهنگ شده است و هنرمندان بسیاری از دیگر شهرهای ایران که به مشهد می‌آیند حتما سر زدن به آن را در برنامه‌هایشان می‌گذارند. این مجری قانون یا اداره‌ای که این نیرویش را برای پلمب یا تذکر می‌فرستد باید بداند که برخورد در این محیط متفاوت است.

این مجری یا اداره باید بداند که جایی که می‌خواهد با آن برخورد کند، یکی از معدود نمادهای این شهر است، یکی از معدود تنفسگاه‌های این شهر بی‌نفس است. جایی که می‌توان گاه‌گاهی اهالی فرهنگ را دید که با هم در حال گفت‌وگو هستند، چیزی که همیشه فقدانش در محیط‌های فرهنگی این شهر احساس می‌شود.کافه‌کتاب آفتاب بدون توقع از نهادهای دولتی با سرمایه‌گذاری شخصی در کنار کتاب‌فروشی امام و پردیس کتاب حالا یکی از عبادتگاه‌های فرهنگی مشهد است. کدام نهاد متولی فرهنگی در این سال‌های اخیر خواسته یا توانسته است که چنین کاری بکند؟ فضایی را فراهم کند که فرهنگ و کتاب در آن جریان داشته باشد، نشست‌های تخصصی برگزار کند و تبدیل شود به تکیه‌گاه و پناه اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات.

حالا دوباره برگردیم به همان خبر یک‌خطی «کافه‌کتاب آفتاب پلمب شد». در این چند کلمه و خبر شاید اتفاق اصلی پلمب شدن یک فضای فرهنگی نباشد، پیام اصلی که به بیرون از این شهر مخابره می‌شود این است که «انگار می‌خواهند در این شهر نفس کشیدن را برای اهالی کتاب و فرهنگ سخت‌تر کنند». 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی