کد خبر : 90922
/ 06:42
گزارش شهرآرامحله از حال و هوای دانشجویان منطقه به مناسبت روز دانشجو

روز بی‌نشان

روز دانشجو می‌رسد و انتظار می‌رود حداقل دانشجویان دلیل نام‌گذاری این روز را بدانند. روزی که برایش خون‌ دانشجویانی ریخته شده است. اما به‌راستی آیا همه دلیل نام‌گذاری این روز را می‌دانند؟

روز بی‌نشان

شهرآرا آنلاین - چوپان- روز دانشجو می‌رسد و انتظار می‌رود حداقل دانشجویان دلیل نام‌گذاری این روز را بدانند. روزی که برایش خون‌ دانشجویانی ریخته شده است. اما به‌راستی آیا همه دلیل نام‌گذاری این روز را می‌دانند یا مانند روزهای بسیار دیگر فقط نامش در خاطرمان است و از دلیل نام‌گذاری آن بی‌اطلاع هستیم. برای روز دانشجو به‌سراغ دانشجویان زیادی در منطقه10 رفتیم که ذکر مصاحبه همه آن‌ها فراتر از گنجایش این گزارش بود اما نکته درخور توجه برای ما این بود که از حدود 20دانشجویی که ما با آن‌ها صحبت کردیم فقط 2دانشجو می‌دانستند که چرا 16آذرماه روز دانشجو است و این یعنی یک جای کار می‌لنگد. در این میان البته از دانشگاه‌ها هم انتظار بیشتری می‌رود. دانشگاه به‌عنوان محل تحصیل و پرورش دانشجو این وظیفه مهم را دارد تا در آگاهی‌رساندن به این قشر تلاش بیشتری کند. چرا که دانشگاه همواره طی دهه‌های اخیر محل افزایش آگاهی، مطالبه‌گری و فعالیت‌های اجتماعی و مدنی بوده است. روز دانشجو یادآور روز مهمی در کشور است. این روز، به یاد 3دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا، و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود 4ماه پس از کودتای ۲۸مرداد همان سال) در دانشگاه تهران شهید شدند، گرامی داشته می‌شود. با این مقدمه راهی دانشگاه‌های منطقه‌مان که البته تعدادشان هم کم نیست شدیم تا نظر دانشجویان را دراین‌باره جویا شویم.

 

اپیزود اول؛ مگر روز دانشجو هم داریم؟!

به یکی از دانشگاه‌ها می‌رویم، هوا کمی سرد است و کلاس‌ها تازه شروع شده است و محوطه دانشگاه زیاد شلوغ نیست. چند نفر از دانشجویان روی نیمکتی نشسته‌اند و چای می‌خورند. به آن‌ها نزدیک می‌شوم و می‌خواهم تا یکی از آن‌ها برای مصاحبه داوطلب شود، یکی از پسرها به درخواست مصاحبه ما پاسخ مثبت می‌‎دهد. سعید محبی، 27ساله و دانشجوی ترم آخر رشته تربیت‌بدنی، است و دل پردردی دارد.

 

آیا می‌دانی روز دانشجو چه روزی است؟

مگر روز دانشجو هم داریم؟! به نظر من وقتی می‌گوییم فلان روز برای فلان قشر است یعنی باید در آن روز به مطالبات آن قشر پرداخته شود. فرصتی فراهم آید تا آن قشر که در اینجا منظورم دانشجو است بیاید و حرف‌هایش را بزند و خواسته‌هایش را مطرح کند و بعد به آن‌ها اگر بحق و درست بود رسیدگی شود. ولی گذشته از این‌ها واقعا نمی‌دانستم که روز دانشجو هم داریم.

 

16آذر روز دانشجوست. دلیلش را می‌دانی؟

احتمالا باید در این تاریخ یک اتفاق خوب یا بد که احتمالا بد بوده برای یک دانشجو یا دانشجویانی افتاده باشد. چون معمولا نام‌گذاری‌ها این‌طور انجام می‌شود ولی اینکه دقیق چرا این روز به این اسم، نام‌گذاری شده را نمی‌دانم.

 

از احساست درباره دانشجوبودن بگو؟

به‌عنوان دانشجو در 2رشته متفاوت تحصیل کردم و واقعیت این است که در درجه اول باید به رشته‌ات علاقه داشته باشی چون اگر علاقه‌ای وجود نداشته باشد و تو فقط به‌دلیل موضوعی مانند اجبار خانواده و محیط اجتماعی ای که در آن زندگی می‌کنی یا هر چیز دیگری یک رشته تحصیلی را انتخاب کنی دانشجوبودن برایت حس بدی پیدا می‌کند. دیگر با علاقه در کلاس‌های درس شرکت نمی‌کنی و انگار با اجبار درس‌ها را فقط می‌گذرانی اما وقتی به رشته‌ات علاقه داشته باشی از این لحاظ که کاری را انجام می‌دهی که به آن علاقه داری دانشجوبودن برایت لذت‌بخش می‌شود، با علاقه کلاس‌ها و درس‌ها را دنبال می‌کنی. دانشجو بودن جنبه دیگری هم دارد و آن موضوع آینده‌ای است که پیش‌رو داریم. متأسفانه در حال حاضر آینده یک دانشجو اصلا روشن نیست. من به‌عنوان یک پسر 27ساله در حالی که باید تا چند سال دیگر مسئولیت یک خانواده را قبول کنم، هنوز نتوانسته‌ام کاری مطابق با رشته تحصیلی‌ام پیدا کنم. اینکه می‌بینم بازار کاری وجود ندارد و وقتی درسم را تمام کنم باید دوباره همه چیز را در بازار کار از نو شروع کنم و نمی‌توانم به تحصیلات دانشگاهی‌ام به‌عنوان یک پشتوانه در بازار کار تکیه کنم، من را سرخورده، غمگین و بی‌انگیزه می‌کند.

126668.jpg

اپیزود دوم؛ بگذار در گوگل جست‌وجو کنم!

ریحانه تیموری 25ساله و دانشجوی ترم3 مهندسی صنایع است که در یکی از دانشگاه‌های منطقه تحصیل می‌کند.

 

می‌دانی روز دانشجو چه روزی است؟

فکر کنم در آذرماه باشد. اگر اشتباه نکنم شانزدهم آذر است.

 

و می‌دانی چرا؟

نه ولی بگذار در گوگل جست‌وجو کنم.(می‌خندد و ادامه می‌دهد:) واقعا دلیل نام‌گذاری‌اش را نمی‌دانم اما همه چیز را در گوگل می‌شود پیدا کرد.

 

از اینکه دانشجویی چه احساسی داری؟

(کمی فکر می‌کند) حس وقت تلف‌کردن. حس خواندن مباحث درسی تکراری که در آینده هیچ کاربردی برایم نخواهند داشت. به طور کلی حس خوشایندی نیست.

 

بیشتر از مشکلات بگو.

همه چیز دانشجوبودن مشکل است. از نبود کار دانشجویی مناسب بگیر تا بی‌توجهی به نیازهای دانشجویان، نبود آزادی بیان، نبود انتقادپذیری سیستم آموزشی، نبود خلاقیت در سیستم و هزاران چیز دیگر. مشکلات را اگر بخواهم بگویم به اندازه چندین پایان‌نامه و کتاب است اما چه فایده، هرچه بگوییم تأثیری نخواهد داشت.

 

اپیزود سوم؛ مشکلات دانشجو کم نیست

راهی یکی دیگر از دانشگاه‌های منطقه‌مان می‌شویم تا نظرات دانشجویان این دانشگاه را نیز جویا شویم. وارد سلف دانشگاه می‌شویم و جمعیت زیادی از دانشجویان را می‌بینیم. بدون معطلی به‌سراغ نزدیک‌ترین میز می‌رویم و در جمعی دخترانه قرار می‌گیریم. یاسمین مرادی، دانشجوی ترم 2 مکانیک است، 21سال دارد و اهل یکی از شهرهای شمال ایران است.

 

می‌دانی روز دانشجو چه روزی است؟

بله چند روز دیگر است. 16آذرماه.

 

و می‌دانی چرا؟

اتفاقا تا قبل از امروز نمی‌دانستم ولی امروز در کلاس با استاد و بچه‌ها بحثش بود. گویا حدود 60سال پیش 3دانشجو در اعتراض به یک موضوع سیاسی به شهادت می‌رسند و از همان سال این روز به‌عنوان روز دانشجو نام‌گذاری شده است.

 

دانشجوبودن برایت همراه با چه احساسی است؟

حس خوبی است، انگار وارد یک دنیای جدید می‌شوی و همراه با این دنیای جدید حس مستقل‌بودن و بزرگ‌شدن داری. اینکه می‌توانی به‌عنوان یک فرد در جامعه نظرت را بیان کنی و کسانی هستند که به حرفهایت گوش بسپارند. اینکه تجربه‌های زیادی به دست می‌آوری و اینکه از دنیای بچگانه و نوجوانی فاصله می‌گیری، احساس خوبی دارد.

126667.jpg

و مشکلات؟

موضوعاتی که به‌عنوان حس خوب بیان شد، مشکل هم تلقی می‌شود. چون قشر دانشجو همیشه بیشترین مطالبه‌گری و اعتراضات را داشته است و درحال حاضر فضا برای اظهارنظر کم است. نمی‌توانی نظراتت را به‌راحتی بیان کنی درحالی‌که به نظر من توجه به خواسته‌ها و اعتراضات دانشجویی باعث می‌شود بساط اعتراضات از کف جامعه جمع شود. در کنار این موضوع، مسائل دیگر مانند مشکلات خوابگاه‌ها، کیفیت نامطلوب غذای سلف، کمبود امکانات، بالا بودن شهریه و کم‌بودن خدمات دانشگاه نیز وجود دارد. کیفیت غذای سلف در دانشگاه واقعا افتضاح است و از طرف دیگر امکانات خوابگاه‌ها هم خیلی کم است. سیستم سرمایشی و گرمایشی درستی وجود ندارد و ما باید 8نفری در یک اتاق خیلی کوچک زندگی کنیم و این موضوع باعث شده است تا خوابگاه بیش از هر چیزی شبیه زندان باشد.

 

اپیزود آخر؛ کار و کار و کار...

از سلف بیرون می‌زنم و در محوطه به‌دنبال دانشجوی دیگری می‌گردم، در صف انتشاراتی دانشگاه ایستاده و منتظر است تا نوبتش برسد و جزوه‌اش را تحویل بگیرد. علی صادقی، 22ساله و دانشجوی ترم6 روان‌شناسی است.

 

می‌دانی روز دانشجو چه روزی است و چرا؟

بله 16آذر روز دانشجوست و تعدادی از دانشجویان طی اتفاقی به شهادت رسیدند اما دقیق‌تر نمی‌دانم.

 

درباره حس و حال دانشجوبودن برایمان بگو.

رشته‌ تحصیلی‌ام را با علاقه زیادی انتخاب کرده‌ام و از تحصیل در آن لذت می‌برم و از این حیث که موضوع مورد علاقه‌ام را ادامه می‌دهم، حس خوبی دارم.

 

به‌عنوان یک دانشجو چه مشکلاتی داری؟

کار و کار و کار. این مهم‌ترین مشکل دانشجویان است. متأسفانه نظام آموزشی با بازار کار مطابق نیست و هر ساله در حالی به میزان صندلی‌های دانشگاه‌ها اضافه می‌شود که بازار کاری برای رشته‌های تحصیلی وجود ندارد. من سال‌ها در دانشگاه وقت می‌گذارم و توقعم به‌عنوان یک قشر تحصیل‌کرده بالا می‌رود اما در بازار کار هیچ فرصت شغلی‌ای برای من وجود ندارد و این واقعا آدم را بی‌انگیزه می‌کند. با این حال این فقط یک طرف ماجراست از طرف دیگر بار علمی دانشگاه‌ها به‌شدت افت کرده است و دانشجویان در دانشگاه‌ها علوم و فنون روز را فرانمی‌گیرند و این موضوع برای فرد مشکل‌ساز می‌شود. 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی