• خانه
  • یادداشت
  • انجمن دیزاین به‌جای انجمن هنرهای تجسمی
کد خبر : 90943
/ 07:31
ساعد مشکی

انجمن دیزاین به‌جای انجمن هنرهای تجسمی

انجمن دیزاین به‌جای انجمن هنرهای تجسمی

شهرآرا آنلاین - در جوامع دمکراتیک، انجمن‌ها از بارزترین نشانه‌های مشارکت مردم و ابزار نظارت هستند. انجمن‌های صنفی، سندیکاها و اتحادیه‌ها نیز در هر حرفه‌ای از این دسته‌اند.

انجمن در هر حرفه قرار است از حقوق آن حرفه دفاع کند، خواسته‌هایش را به شکل منسجم مطرح کند، حرفه را به شکلی مطلوب به جامعه و مسئولان معرفی کند و درنتیجه به آن حرفه اعتبار ببخشد.

تا این زمان، در ایران، حرفۀ دیزاینِ* گرافیک بخشی از هنرهای تجسمی محسوب می‌شود و در تقسیم‌بندی‌ها آن را درکنار نقاشی، مجسمه‌سازی و... قرار می‌دهند، درحالی‌که چنان‌که از نام این حرفه مشخص است، یعنی پسوند دیزاین، این رشته درکنار حرفه‌هایی دیگر مانند دیزاینِ فشن، دیزاین صنعتی، دیزاین داخلی و بسیاری رشته‌های دیگر با همین پسوند قرار می‌گیرد. نیم‌نگاهی به کشورهایی که خاستگاه دیزاین به مفهوم امروزی هستند، مشخص می‌کند که دپارتمان‌های این رشته در دانشگاه‌ها در بخش دیزاین قرار دارد و درکنار آن‌ها تدریس می‌شود؛ هرچند نباید منکر ترکیب جدیدی از رشته‌های گوناگون با هم و فعالیت‌های بینارشته‌ای در جهان امروز شد؛ فعالیت‌هایی که مرزهای مشخص و خط‌کشی‌شده‌ را از میان برده است. 

گمان من این است که زمان آن فرارسیده است که دیزاینرها(مجموعۀ حرفه‌هایی که پسوند دیزاین دارند) زیر یک چتر بزرگ به نام انجمن دیزاین جمع شوند و قوانین و قواعدِ حرفه‌ بسیار بزرگ و کارآمد دیزاین را وضع کنند. نیازِ جوامع به دیزاین، با پیشرفت زندگی شهری، هر روز بیشتر می‌شود و این انجمن می‌تواند در رفع گرفتاری‌های پیش‌آمده کمک بزرگی باشد و ازسویی اهمیت دیزاین را به جامعه و مسئولان یادآوری و تفهیم کند. انجمن دیزاین می‌تواند از شهرستان‌های بزرگ و کوچک نمایندگانی برای تصمیم‌گیری‌های اصلی داشته باشد و مجامعی دوره‌ای، از نمایندگانِ همۀ نقاط کشور، برای تصمیم‌گیری‌های اصلی برگزار کند؛ همان اتفاقی که در پارلمان‌ها می‌افتد. به این ترتیب پایتخت‌نشینان، تصمیم‌گیرندگان اصلی نیستند و مشکلات و خواست‌های اقصی‌نقاط نیز درنظر گرفته می‌شود. با تشکیل «انجمن دیزاینِ ایران»، نیاز به تشکیل انجمن‌های شهرستان یا مرکز استان وجود ندارد و آن‌ها می‌توانند در همۀ تصمیمات ازطریق نماینده‌شان موثر باشند. باید بپذیریم که دیزاینرها به‌دلیل تعامل همیشگی با سفارش‌دهندگانِ بسیار متنوع، قادر به تصمیم‌گیری‌های واقع‌بینانه‌تری هستند‌ و با تحمل بیشتری می‌توانند درکنار هم مشکلاتشان را حل کنند.

 

*واژۀ دیزاین امروزه از گستردگی بسیار زیادی برخوردار است و رشته‌های زیادی را شامل می‌شود. واژۀ طراحی که به معنای (Drawing) نیز هست، ما را به‌سمت هنرهای تجسمی و به‌ویژه نقاشی سوق می‌دهد، از این‌رو ترجیح می‌دهیم که از واژۀ دیزاین برای انتقال دقیق‌تر مفهوم آن استفاده کنیم. 

 

دیزاینر گرافیک و مدرس دانشگاه

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی