کد خبر : 90948
/ 07:45
تأکید سرپرست استانداری بر حمایت از کارآفرینان:

دستگاه‌های اجرایی مانع تراشی نکنند

آمارها می‌گوید رتبه ایران در فضای کسب وکار در بین ١٩٠کشور جهان، ١٢٠است.

دستگاه‌های اجرایی مانع تراشی نکنند

شهرآرا آنلاین - آمارها می‌گوید رتبه ایران در فضای کسب وکار در بین ١٩٠کشور جهان، ١٢٠است. عمده دلایلی که باعث کسب چنین رتبه‌ای توسط ایران شده، وجود مشکلاتی در دریافت مجوز شروع کسب‌وکار، پرداخت مالیات و فرآیند طولانی امور اداری است.

براین اساس این روزها شاهد هستیم که مسئولان بخش خصوصی و دولتی بر اصلاح محیط کسب و کار و تلاش برای بهبود رتبه ایران در این زمینه اجماع دارند،مسئله ای که باعث شد تا سرپرست استانداری خراسان رضوی در دوازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان به آن اشاره کند.

قربان میرزایی در این مراسم گفت: هیچ عذری برای همکاری نکردن با کارآفرینان از سوی دستگاه‌های مختلف پذیرفتنی نیست.وی افزود: دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند مسیر و بستر کار و فعالیت برای کارآفرینان را فراهم کنند و کسی حق ندارد ایجاد مشکل یا مانع‌تراشی کند.

وی اظهار کرد: ما موظف به ریل‌گذاری، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت و برداشت موانع از مسیر آنان هستیم و تا‌کنون هم دولت در حد وسع و توان خود این ‌کار را کرده و تسهیلات و اعتبارات و اختیارات خوبی را بدین منظور و با هدف ایجاد اشتغال در اختیار استان‌ها قرار داده است.

سرپرست استانداری خراسان رضوی همچنین بر ضرورت سوق دادن دانش‌آموختگان دانشگاهی به حوزه کارآفرینی تأکید کرد و گفت: ٨٠ هزار جوان بیکار دارای مدارک تحصیلی فوق دیپلم به بالا در خراسان رضوی داریم که تنها راه ایجاد اشتغال برای آن‌ها کارآفرینی است. 

قربان میرزایی با بیان اینکه گلایه‌های کارآفرینان را درباره بی‌توجهی برخی مسئولان قبول داریم گفت: وظیفه مسئولان ریل‌گذاری است. دولت در حد توان خود این کار را انجام داده و در حوزه اشتغال تسهیلاتی را اختصاص داده است اما خیلی‌ها انگیزه ورود به عرصه و استفاده از این منابع را ندارند. برای ریل‌گذاری‌های جدید در زمینه توسعه و اشتغال هزینه‌های زیادی باید پرداخته شود که جز در سایه کار و تلاش میسر نیست. 

وی افزود: ١٨١ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی، ٢۵٠ هزار دانشجو، ۴۶٠٠ هیئت عملی، ٣١٣ شرکت فناورانه و ورود ٣١ میلیون زائر در سال نشان‌دهنده ظرفیت استان برای توسعه و اشتغال‌زایی است. به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خراسان رضوی بازارهای هدف صادراتی در پشت مرزهای این استان قرار دارند که نیازمند کالا، خدمات و دانش فنی هستند. برای توسعه فرهنگ کارآفرینی آموزش لازم است. میرزایی از مدیر‌کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خواست تا با تشکیل کمیته‌ای، پیگیر مشکلات کارآفرینان با دستگاه‌های اجرایی استان باشد و تمام مسئولان دستگاه‌های اجرایی را موظف به همکاری با این کمیته دانست. وی گفت: وقتی دولت در شرایط فعلی اقتصادی منابع زیادی را برای کارآفرینی اختصاص می‌دهد نشان می‌‌دهد که عزم دولت برای پیشرفت و توسعه جدی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: امروز در استان فرصت شغلی و زمینه اشتغال فراهم است ولی افرادی را که آماده ورود به بازار کار باشند کم داریم. طی ٨ ماهه امسال ١٠ هزار فرصت شغلی توسط کارآفرینان استان به مراکز کاریابی استان اعلام شده است اما تنها به ۵٠٠٠ تقاضا توانسته‌ایم پاسخ بدهیم که دلیل این امر ٣ عامل فرهنگ غلط پشت‌میز‌نشینی، فکر نکردن به کارآفرینی و مهارت نداشتن نیروی کار است.

 

﷯ تسهیلات اشتغال 

محمد سنجری افزود: دولت در قالب بستر فراگیر اشتغال ٢١٠ میلیارد تومان منابع تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال فراگیر و ۶١٠ میلیارد تومان منابع تسهیلات اشتغال روستایی بسترها را فراهم کرده است. اکنون این منابع را در استان داریم ولی چه کسی از آن استفاده می‌کند؟ پدران و مادران گذشته مانند پدران و مادران کارآفرینان امروز بهترین مربیان کارآفرینی بودند اما امروز پدران و مادران اعتماد به نفس کودکان را از بین می‌برند و به آن‌ها اجازه کسب مهارت‌های عملی را نمی‌دهند. اگر قرار باشد فرهنگ کارآفرینی در جامعه ترویج شود باید نظام تربیتی، نظام آموزش و پرورش و نظام آموزشی عالی جامعه اصلاح شود. 

همچنین رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با گلایه از حل نشدن مشکل کمبود واگن برای صادرات کالاهای تولیدی استان گفت: از ابتدای سال تاکنون به دنبال رفع کمبود واگن برای صادرات هستیم که بتواند کالای تولیدی کارآفرینان را از کشور صادر کند و برای کشور ارز و اشتغال به همراه بیاورد. ولی هنوز نتوانسته‌ایم این مشکل را حل کنیم. آیا این موضوع ناشی از تحریم است؟ چه توجیهی برای این همکاری نکردن وجود دارد؟

محمدحسین روشنک افزود: جامعه باید بداند که امروز کارآفرین و کارگر در فضای کسب‌و‌کار، در حال مبارزه با همان استکباری است که در زمان جنگ رزمندگان کشور با آن می‌جنگیدند. 

در این مراسم از ٢٩کارآفرین برتر خراسان رضوی تجلیل شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی