کد خبر : 90952
/ 07:59
نگاه سازمان ملل به پدیده جهانی مهاجرت

مهاجرت فراگیر؛ جهان توسعه‌یافته

سازمان مهاجرت جهانی، از زیرمجموعه‌های سازمان ملل، هر سال گزارش جامعی از وضعیت، چشم‌انداز‌ها و اثرات مهاجرت در جهان منتشر می‌کند.

مهاجرت فراگیر؛ جهان توسعه‌یافته

شهرآرا آنلاین -  این گزارش، از مهم‌ترین مطالعات مجامع بین‌المللی در این سطح است و بسیاری از قوانین و مقررات کشورها بر‌اساس این گزارش تدوین می‌شود. با‌این‌حال قوانین سخت‌گیرانه مهاجرت در کشورهایی مانند آمریکا، در‌برابر پذیرایی بهترِ کشورهایی مانند آلمان از مهاجران، نشان‌دهنده تفاوت رویکردها در این حوزه است. نگاه یک سازمان بالادستی مانند سازمان ملل گرچه الزام‌آور نیست، می‌تواند در تبیین و تدوین قوانین نقش داشته باشد. آنچه در ادامه خواهید خواند، بخشی از گزارش بلند سازمان مهاجرت جهانی در سال‌٢٠١٨ و در‌واقع رویکرد آن‌ها به این پدیده جهان‌شمول است. مهاجرت بین‌المللی، پدیده‌ای پیچیده در مناسبات جهانی است که بر بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی زندگی روزانه مردم جهان اثرگذار است. بیش‌از هر زمانی در گذشته، مهاجرت بر مفهوم جهانی‌سازی تأثیر گذاشته است. با حضور مهاجران در یک منطقه، جغرافیای سیاسی و فرهنگی آن منطقه تغییر می‌کند. مهاجرت در ارتقای کیفی زندگی مردم جهان نقش داشته و فرصت‌های اقتصادی و ارتباطی برای مردم جهان ایجاد کرده است. تقریبا روزی نیست که رسانه‌های جهان خبری درباره مهاجرت منتشر نکنند. این درحالی‌ است که بیشترینِ این گزارش‌ها به جنبه‌های منفی موضوع می‌پردازند. به احتمال زیاد بخشی از این موضوع ناشی از تغییر ذات مهاجرت در برخی کشورهای جهان است، اما باید بدانیم رسانه‌ها و اخبار بیش‌از هر زمان دیگری بر اخبار «بد» تأکید دارند. علاوه‌بر‌این، رسانه‌های اجتماعی که باید بدون فیلتر یا با کمترین دخالت نهادها، نظرات افراد را منعکس کنند، بیش از آنکه بر تحلیل‌ها و واقعیت‌ها تأکید داشته باشند، بر نظرات افراد متکی هستند.

 

﷯ مزایای مهاجرت و مهاجران برای کشور مقصد 

مباحث مرتبط با مهاجرت به‌طورمعمول با اعداد آغاز می‌شوند. تخمین زده می‌شود در سال‌٢٠١۵، ٢٢۴میلیون مهاجرت بین‌المللی در دنیا انجام شده باشد که برابر با ٣.٣‌درصد از جمعیت جهان است.

مهاجرت، مزایای زیادی برای مهاجر، کشور مقصد و کشور مبدأ دارد. میزان دستمزد مهاجران برای همان کار در خارج می‌تواند چندین‌برابر درآمد آن‌ها در کشور خودشان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد علاوه‌بر افزایش دستمزد، مهاجران در سطوح بهداشت و آموزش نیز در کشور مقصد، وضعیت بهتری به دست می‌آورند. بر‌اساس گزارش بانک جهانی، مهاجرانی از کشورهای فقیرتر، در کشورهای مقصد درآمدی ١۵برابری دارند؛ ثبت‌نام در مدارس ٢برابر رشد و همچنین میزان مرگ‌ومیر کودکان ١۶‌برابر کاهش یافته است.

علاوه‌بر خود مهاجران، خانواده‌ها و کشور اصلی آن‌ها نیز از این پدیده سود می‌برند. مهاجرت می‌تواند بیکاری را در کشورهای مبدأ کاهش دهد، فقر را تعدیل کند و شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد. برای مثال میزان پولی که مهاجران به کشور خود ارسال می‌کنند، با‌توجه‌به تفاوت نرخ ارز، یک درآمد پایدار و مناسب برای آن کشور است. مهاجران همچنین می‌توانند در انتقال مهارت‌ها، دانش و فناوری به وطن خود نقش داشته باشند. البته اندازه‌گیری میزان این اثرگذاری بسیار دشوار است. نقش مثبت مهاجران در کشورهای مقصد و مهاجرپذیر نیز به‌طور گسترده مورد‌پذیرش قرار گرفته است. به‌طور‌کلی مهاجران به نیروی کار کشور میزبان اضافه می‌شوند و تولید ناخالص داخلی را افزایش می‌دهند. همچنین اگر مهاجر، نیروی کار توانمندتر یا ماهرتری نسبت‌به کارکنان میزبان باشد، حضور آن‌ها بر نوآوری‌ها و انباشتگی مهارت‌ها خواهد افزود. به‌طور‌کلی مهاجران بسیار ریسک‌پذیر هستند. این توانایی در حوزه‌های فناوری، علوم، هنر و دیگر موارد بسیار مؤثر خواهد بود.

تنظیم بازار نیروی کار به کارهای دارای مهارت زیاد محدود نمی‌شود و در مواردی که به نیروی کارِ کمتر ماهر نیز نیاز باشد، اثرگذار است. حتی حضور این دست از مهاجران و تغییرات در بازار کار باعث افزایش فرصت‌های شغلی برای نیروهای کشور میزبان خواهد شد. البته این مهاجرت‌ها ممکن است اثر منفی بر بازار کار کشور مقصد داشته باشد، اما بیشتر تحقیقات بر حداقلی‌بودن این اثر تأکید دارد.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی