کد خبر : 90954
/ 08:03

استیضاح پشت استیضاح

گروهی از نمایندگان مجلس عزمشان را جزم کرده‌اند که خواب راحت را از چشمان روحانی بگیرند و فرصت نفس کشیدن به دولت ندهند

استیضاح پشت استیضاح

شهرآرا آنلاین

فصل جدید سریال استیضاح در مجلس

هیچ بعید نیست این دوره از ریاست جمهوری روحانی را در کتاب تاریخ نسل‌های آینده، دوره «استیضاح‌های سریالی» نام‌گذاری کنند. در چند ماه گذشته خبر چند استیضاح را پشت سر گذاشته‌ایم و نفسی برای نمایندگان مجلس در جمع کردن امضا و نفسی برای رئیس جمهور در دفاع از وزرا و پیشنهاد وزیر جدید نمانده است. در روزهای گذشته خبر قطعی شدن استیضاح وزیر آموزش و پرورش با جمع شدن امضای ۶٠نفر از نمایندگان مجلس منتشر شد که البته جرقه آن از شهریور‌ماه خورده بود. همان زمانی که طرح استیضاح ٣وزیر در مجلس مطرح شد و قرار بود وزرای آموزش و پرورش، صنعت و کار مورد استیضاح مجلس قرار بگیرند. آن موقع محمد شریعتمداری که وزیر صنعت، معدن و تجارت بود از این وزارتخانه برکنار شد و چون پس از برگزاری جلسه استیضاح، علی ربیعی هم از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برکنار شد، شریعتمداری برای این وزارتخانه معرفی شد و رأی اعتماد هم گرفت. هفته قبل‌تر هم سخن‌گوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تقدیم طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به هیئت رئیسه خبر داد. دیروز هم خبر رسید که بعد از وزیر کشور طرح استیضاح وزیر علوم هم به هیئت رئیسه مجلس تحویل شده است.

اما در بین تمام طرح‌های پیشنهادی، استیضاح محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه، بیشترین واکنش را به دنبال داشت. این طرح به دلیل اظهارات ظریف درمورد مسئله پول‌شویی شکل گرفت و ٢۴ نماینده آن را امضا کردند تا ظریف برای حرف‌هایی که زده است سند و مدرک ارائه کند. البته تکلیف جلسه استیضاح تا ١٠روز آینده مشخص خواهد شد و تا این لحظه ۶نفر از نمایندگان امضای خود را پس گرفته‌اند و تعداد امضاکنندگان از حد نصاب افتاده است. انگار نمایندگان هروقت احساس بیکاری می‌کنند به صورت جایگشتی برای استیضاح یکی از وزرا امضا جمع می‌کنند.

خبرسازتر از استیضاح این وزرا استیضاح علی لاریجانی، رئیس مجلس بود. اتفاقی که در تاریخ مجلس‌داری ایران جدید بود و اگر اتفاق می‌افتاد حتما در کتاب تاریخ ثبت می‌شد. اما تعدادی از نمایندگان رأی خود را پس گرفتند و تعداد رأی‌ها به استیضاح رئیس مجلس کمتر از ٢۵ تا شد و همین موضوع برگزاری جلسه استیضاح لاریجانی را منتفی کرد.

 

فضای مجازی پشت ظریف

واکنش‌های کاربران فضای مجازی به اخبار استیضاح، خصوصا استیضاح علی لاریجانی و محمدجواد ظریف، متفاوت بود. گروهی مخالف اجرای استیضاح ظریف بودند و این طرح را زیر سر مخالفان دولت می‌دانستند که می‌خواهند سنگ‌اندازی کنند و حواس دولت را از آنچه باید رویش تمرکز داشته باشد پرت کنند و نتیجه این استیضاح فقط سرگرم کردن موقتی مردم و دولت بود. مثل کاربری که توییت زده بود: «طرح استیضاح ظریف صرفا یه نمایشه که میخوان حواس جامعه رو از وخامت شرایط کنونی منحرف کنن، دیگه همه به فساد هولناکی که وجود داره آگاهی دارن.» گروهی هم به شدت موافق اجرای این طرح بودند، چرا که می‌خواستند ظریف اسناد پول‌شویی را رو کند و فسادهای مالی برای همه مردم روشن شود. کاربری نوشته بود: «باید از استیضاح ظریف استقبال کرد. ظریف روز نخستی که سکان وزارت امور خارجه را به دست گرفت، گفت: در جمهوری اسلامی یا من به خاطر فعالیت‌هایم قهرمان می‌شوم یا بالای دار می‌روم. حال اگر با گفتن از پول‌شویی می‌خواهند به مسلخ ببرندش، چه ابا؟» درمورد استیضاح لاریجانی هم خیلی‌ها به شوخی نوشته بودند باید استیضاح شود تا اتفاق تازه‌ای در تاریخ قوه مقننه شکل بگیرد. اما با این حال همه می‌دانستند این اتفاق نخواهد افتاد، چرا که لاریجانی رئیس‌تر از این حرف‌هاست. مثلا در این مورد نوشته بودند: «لاریجانی جوری به صندلی ریاست مجلس چسبیده که طوفان کاترینا هم نمی‌تونه تکونش بده چه برسه به چندتا امضا» یا «بعضی از نمایندگان مجلس با پس گرفتن امضای خود 

در طرح استیضاح علی لاریجانی این طرح را از دستور کار خارج کردند تا پیشاپیش هدیه روز مجلس را به مرد خستگی‌ناپذیر مجلس تقدیم کرده باشند.»

 

زهر‌چشم گرفتن اصولگرایان

﷯اما اگر بخواهیم به پشت پرده این استیضاح‌های جنجالی نگاه کنیم با اسم‌های آشنایی از جریان اصولگرایان مجلس مواجه می‌شویم. نمایندگانی مثل حسینعلی حاجی دلیگان و هم قطارانش که رد پای پر رنگی در استیضاح لاریجانی و ظریف دارند.اگر چه استیضاح حق مجلس است اما به نظر می‌رسد جریان تندرو اصولگرایی تصمیم گرفته است از حربه استیضاح برای زهر‌چشم‌گیری استفاده کند. مثلا از لاریجانی زهر‌چشم بگیرد تا یادش بیاید به لطف رأی اصولگرایان بوده که در انتخابات ریاست مجلس توانسته است محمدرضا عارف را پشت سر بگذارد و حالا نباید این‌طور برخلاف میل اصولگرایان، پشت اف‌ای‌تی‌اف و دولت در بیاید. استیضاح ظریف و دیگر وزرای دولت اصلاحات هم باعث می‌شود کار سخت روحانی برای درست کردن اوضاع هیجانی و پر تنش کشور (مخصوصا در بُعد اقتصادی که حاصل خروج آمریکا از برجام بود) سخت‌تر از قبل شود. ناتوانی دولت در آرام کردن اوضاع، این چشم‌انداز را به اصولگرایان داده است که در انتخابات ١۴٠٠ بتوانند رقبا را کنار بزنند و کرسی ریاست جمهوری را از آن خود کنند. البته اگر مجلس با همین فرمان بخواهد به کلید زدن استیضاح وزرا یکی پس از دیگری ادامه بدهد، خیلی زود این بازی لوث شد.می‌شود و جای برنده و بازنده عوض خواهد 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی