کد خبر : 90956
/ 08:07
گشت و گذاری در بین استارتاپ های موجود در نمایشگاه پژوهش و فناوری استان

ویترینی برای پژوهشگران

از دوازدهم آذرماه نمایشگاه بین المللی مشهد میزبان رویدادی در مورد دستاوردهای پژوهش و فناوری استان شده است

ویترینی برای پژوهشگران

شهرآرا آنلاین - علیرضا وفایی نیا| از دوازدهم آذرماه نمایشگاه بین المللی مشهد میزبان رویدادی در مورد دستاوردهای پژوهش و فناوری استان شده است و این نمایشگاه تا فرداشب به کار خود ادامه خواهد داد.در این نمایشگاه تقریبا تمامی مراکز علمی و پژوهشی استان مانند پارک علم و فناوری، دانشگاه فردوسی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و همچنین تعداد زیادی از شرکت های خصوصی با زمینه کاری پژوهشی حضور پیدا کرده اند و در تلاش اند تا دستاوردهای خود را به معرض نمایش بگذارند و بتوانند از طریق ارائه آن ها در نمایشگاه، پلی ارتباطی با صنعت ایجاد کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی برخی دستاوردهای فناورانه موجود در این نمایشگاه و سامانه های هوشمند و استارتاپ های حاضر در آن بپردازیم.

 

سیستمی هوشمند برای احضار پرستار

﷯در غرفه دانشگاه علوم پزشکی از دستگاهی رونمایی شده بود که با نصب در بیمارستان ها و مراکز درمانی، ارتباط بیسیم و وای فای را بین بیمار و پرستاران برقرار می کند. در این سیستم از پنل های لمسی هوشمند استفاده شده و زمانی که بیمار از طریق آن درخواست حضور پرستار را می دهد، هم پیامی بر روی سیستم موجود در اتاق پرستاری بیمارستان ارسال می شود و هم پرستار مورد نظر پیام را بر روی گوشی یا تبلت خود مشاهده می کند. بیسیم بودن ارتباط در این سیستم باعث نصب آسان آن در هر مرکز درمانی، بدون نیاز به انجام سیم کشی و مواردی از این دست می شود. این سیستم می تواند تعداد بیمارانی را که پرستار احضار کرده اند، شماره تخت ها و تاریخ و ساعت این احضارها را به صورت مجزا گزارش دهد.

 

پایش هوشمند ماشین های سنگین

﷯ در غرفه دانشگاه صنعتی سجاد یک پروژه ملی رونمایی شده بود. پروژه ای با نام «سپهتن» و با مأموریت پایش لحظه ای اطلاعات مختلف ناوگان ماشین های سنگین در سطح جاده ها. هدف از اجرای این پروژه نظارت هوشمند بر ناوگان حمل و نقل عمومی است. در حال حاضر در کشور بیش از ۴٠٠ هزار دستگاه خودرو سنگین در صنعت حمل و نقل کشور مشغول ارائه خدمات هستند و قرار است سامانه سپهتن نظارت بر عملکرد آن ها را بر عهده بگیرد. این سامانه با نصب درون خودرو، اطلاعات مسیر، وضعیت خودرو و پارامترهای مختلف مرتبط با راننده را به صورت خودکار جمع آوری و برای پردازش به سرور اصلی خود ارسال می کند تا در صورت وقوع شرایط اضطراری و یا بروز تخلف های حادثه ساز، گزارش آن به صورت آنلاین برای مراجع نظارت کننده ارسال، و با این موارد برخوردهای لازم انجام شود. این سامانه در مرکز تحقیقات برق و الکترونیک دانشگاه سجاد مطابق با نیازها و الزامات پلیس طراحی و به تولید تجاری رسیده است.

 

روبات پرنده

﷯ در غرفه بزرگ دانشگاه آزاد، دیدن یک روبات پرنده نظرها را به خود جلب می کرد. این روبات بدون استفاده از جی پی اس و به صورت کاملا هوشمند با استفاده از بینایی ماشینی در مسیر حرکت خود موقعیت یابی می کند. این روبات پرنده از چند دوربین به صورت موازی و هم زمان تصاویر را پردازش می کند. دقت موقعیت یابی آن حدود یک سانتی متر است و این دقت بالا موجب شده است که درصد خطای موقعیت یابی این روبات نزدیک به صفر باشد. از روبات پرنده مورد نظر می توان در تمامی مناطقی که امکان حضور انسان در آن ها فراهم نیست استفاده کرد؛ مثلا در برخی قسمت های معادن امکان اینکه انسان برای شناسایی موقعیت برود وجود ندارد و این پرنده روباتیک می تواند جایگزین مناسبی برای نیروی انسانی در آنجا باشد. سازمان های مختلف مانند آتش نشانی، معادن، امداد و نجات و غیره می توانند بر مبنای نیازهای خود امکانات جانبی را به این روبات اضافه کنند؛ مثلا اگر قرار باشد در زمینه امداد و نجات زلزله زدگان از این روبات استفاده شود، می توان با اضافه کردن دوربین مادون قرمز یا سنسورهای حرارتی به آن، موقعیت دقیق مصدومان زیر آوار مانده را شناسایی کرد.

 

اعتباری خرید کنید

﷯ استارتاپ «ریپول» یکی از برنامه های موجود در این نمایشگاه است که سازندگان آن در تلاش هستند تا خرید آسان تری را برای کاربران خود به ارمغان بیاورند. نحوه کار این برنامه به این شکل است که پس از نصب این برنامه و شارژ حساب خود در آن، می توانید بدون نیاز به پول نقد یا استفاده از کارت بانکی، از بیش از ۵٠٠ مجموعه خدماتی و فروشگاهی از قبیل رستوران، کافی شاپ، آب میوه فروشی، آرایشگاه، کارواش و ... خرید کنید. نکته جالب اینجاست که به ازای هر خرید بین ١٠ تا ۴٠ درصد از مبلغ خریدتان، شارژ مجدد مالی در این برنامه هدیه می گیرید و به نوعی این شارژ مجدد تخفیف خرید شما به حساب می آید.

همچنین زمانی که قصد خرید از هر مجموعه ای را دارید، می توانید با مراجعه به نظرات بقیه کاربران درباره آن مجموعه، قبل از خرید از میزان کیفیت کار آن مطلع شوید.

 

سامانه هایی برای خدمات روزانه

﷯ همه ما ممکن است در هر روز به خدمات مختلفی مثل تعمیر لوله آب، خدمات ساختمانی، تعمیرکار لوازم الکترونیکی و ... نیاز پیدا کنیم. بیرون آمدن از خانه و رفتن به دنبال خدمات دهنده هرکدام از این موارد می تواند وقت زیادی از ما بگیرد، در کنار آن انتخاب های ما نیز محدود خواهد بود و مثلا اگر نیاز به لوله کش داشته باشیم، نهایتا یک یا ٢ مغازه لوله کشی را در اطرافمان پیدا خواهیم کرد. در نمایشگاه پژوهش امسال ٢ استارتاپ حضور داشتند که هدف خود را ارائه آسان خدمات روزانه مورد نیاز به کاربران تعیین کرده بودند. سامانه هوشمند خدمات روزانه «داپ» و استارتاپ درخواست خدمات «چی کارا» هر کدام در بیش از ١٠ دسته بندی مختلف از جمله تشریفات برگزاری مراسم، نظافت، تأسیسات و لوله کشی، خدمات ساختمانی، تعمیر لوازم الکترونیکی و خدمات حمل بار به کاربران خود خدمات ارائه می دهند. تنها کافی است که کاربر به بخش مورد نظر خود در این برنامه برود و شرحی از خدمات درخواستی خود را اعلام کند. این سامانه ها با اعلام هزینه خدمت درخواست شده، متخصصان و خدمات دهنده های خود را برای کاربر مورد نظر می فرستند.

 

لباس هایتان را آنلاین بشویید

﷯ «آنی واش» نام استارتاپی است که در یکی از غرفه های نمایشگاه پژوهش به معرفی خدمات خود در زمینه شست وشوی لباس و خشک شویی پرداخته است. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که لباس های کثیفتان روی هم تلنبار می شود و وقت شست وشوی آن ها را ندارید، این استارتاپ می تواند کمک خوبی به شما به حساب بیاید. تنها کافی است که به سایت آنی واش بروید یا نرم افزار آن را بر روی گوشی خود نصب کنید. سپس با ایجاد یک حساب کاربری، سفارشی برای خود ثبت می کنید و روز و ساعت تحویل لباس ها و دریافت خدمات را مشخص می کنید. تیم حمل و نقل در روز و ساعت و محلی که مشخص کرده اید به سراغ شما می آید و لباس ها را تحویل می گیرد و خدمات درخواستی شما را بر روی آن ها انجام می دهند. در نهایت نیز در روز و ساعت و محلی که شما تعیین می کنید، البسه شسته شده را تحویل شما می دهند و دردسرهای شست وشوی لباس هایتان را به پایان می رسانند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی