کد خبر : 90957
/ 08:08

قوانین عجیب در انتظار پیام رسان ها

طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی به هیئت رئیسه مجلس ارجاع شد

قوانین عجیب در انتظار پیام رسان ها

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار| در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی همواره نیازمند سیاست هایی هستیم که با ایجاد کمترین دافعه، مارا به اهداف مورد نظر برساند. اما گاهی سیاست گذاران این مسئله را فراموش کرده و سعی می‌کنند با استفاده از قوه قهریه به اهداف خود برسند وگویا این روش ساده ترین راه برای مقابله با ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی پیش روی وکلای مجلس است. در آخرین اقدام، تعدادی از نمایندگان طرحی برای سامان دهی پیام رسان های اجتماعی تهیه کردند که این طرح به هیئت رئیسه ارجاع شده است.

 

حبس برای ایجاد کانال در تلگرام

در بخش هایی از این طرح آمده است که ایجاد کانال یا گروه در پیام رسان های خارجی و داخلی منوط به داشتن مجوز است و در صورت نداشتن این مجوز، با افراد خاطی به صورت قانونی برخورد خواهد شد و مستوجب محکومیت حبس یا جزای نقدی درجه ۸ خواهد بود. بر اساس قوانین کشورمان جزای نقدی درجه ٨ شامل حبس تا ٣ ماه، شلاق تا ١٠ ضربه و پرداخت جزای نقدی تا ١٠ میلیون ریال می شود.به احتمال زیاد این ماده به معنی دریافت مجوز برای گروه ها و کانال های خانوادگی نیست و در تبصره بعدی گروه ها و کانال های مؤثر که از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تأیید هستند باید به دنبال راه پر پیچ و خم دریافت مجوز باشند.در این طرح همچنین برای افرادی که بدون مجوز و یا نقص مسدودسازی ارائه خدمات نسبت به راه اندازی یک پیام رسان اقدام کنند هم مجازات حبس ۶ ماه تا ٢ سال مقرر شده است.طبق ماده ١٢ طرح نیز نظارت بر کل اینترنت بین الملل کشور با محوریت ستاد کل نیروهای مسلح صورت می پذیرد.

در این طرح برای افرادی که فعالیت و مبادلات مالی و ارائه این نوع خدمات در پیام رسان های غیر مجاز را دارند نیز مجازاتی در نظر گرفته شده است؛ ضبط اموال مبادله شده و پرداخت جزای نقدی معادل ٣ تا ۵ برابر وجه مبادله شده بخشی از این مجازات اعلام شده است.

 

تسویه حساب شخصی در طرحی ملی

ماده ٣٠ این طرح نیز گویا برای تسویه حساب شخصی با وزیر فناوری و ارتباطات در ارتباط با فعال بودن تلگرام طلایی و هاتگرام تنظیم و بیان شده است. در صورت تخلف دستگاه های مربوط و فراهم کردن امکان دسترسی به پیام رسان های خارجی مرتکبان حسب مورد به مجازات محکوم خواهند شد.طرح مذکور را ۹۵ نماینده امضا کرده اند که غالب آن ها نمایندگان اصول گرا هستند؛ اما نکته جالب حضور ٢٢ نماینده از لیست امید است که در انتخابات سال گذشته توسط اصلاح طلبان معرفی و تبلیغ شدند. البته در این طرح بعضا بندهای حمایتی خوبی از جمله آماده سازی بستر تبادلات بانکی در پیام رسان های داخلی برای حمایت از کسب و کارهای حاضر در این فضا آورده شده است اما تجربه ثابت کرده است تنها قسمت بگیر و ببند این گونه طرح ها به اجرا می رسد.در نهایت باتوجه به اینکه موضوع فوق فعلا در سطح یک طرح به مجلس ارائه شده است، باید دید که در صورت تصویب آن در مجلس، سرنوشت کانال ها، گروه ها و کسب و کارهای خانگی حاضر در پیام رسان های خارجی که در حال فعالیت هستند چه خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی