کد خبر : 90958
/ 08:11

بالای بالای شهر

گشت‌و‌گذار در کوهپایه‌ها، از مفرح‌ترین شکل‌های گردشگری است

بالای بالای شهر

شهرآرا آنلاین - امیر محمدی | آن‌هایی که می‌گویند کوه‌نوردی ورزش گران‌قیمتی است، راه خوبی برای توجیه تنبلی‌شان انتخاب نکرده‌اند. این ورزش سبک و در‌عین‌حال بسیار مفید، فقط به یک جفت کفش کتانی و یک کوله‌پشتی احتیاج دارد، که همه ما احتمالا چندتایی از آن‌ها را داریم، و البته به کمی همت. آمادگی بدنی هم، دست‌کم به همان اندازه که ما مبتدی‌ها برای بالا‌رفتن از ارتفاعات اطراف شهر لازم داریم، چیزی نیست که با دو‌سه بار کوه‌نوردی به دست نیاید. کوه‌گردی فصل نمی‌شناسد؛ زمستان و تابستان، صبح و عصر می‌شود راهی کوهپایه‌ها شد و از جلوه‌های ناب طبیعت لذت برد. گشت‌وگذار در کوهپایه‌ها، از مفرح‌ترین شکل‌های گردشگری است. تماشای شهر با همه شلوغی‌هایش، از آن بالا، حال خوشی به آدم می‌دهد. اطراف مشهد چندین و چند قله وجود دارد که پاتوق طبیعت‌گردها و کوه‌نوردهاست.

  ..........................................

«قله معجونی»، از قدیمی‌ترین مسیرهای کوه‌نوردی اطراف مشهد است. کوه‌نوردهای حرفه‌ای بسیاری، کارشان را از پاکوب‌های قله معجونی آغاز کردند. در گذشته که رفت‌و‌آمدها به‌سادگی امروز نبود، کوه‌نوردهای علاقه‌مند، پای پیاده از انتهای سیدی، خود را به دامنه قله معجونی می‌رساندند و از آن، بالا می‌رفتند.

قله معجونی، از نزدیک‌ترین قله‌ها به شهر هم هست؛ به‌ویژه در محله‌های جنوب‌شرقی شهر، این قله را از پشت خانه‌ها و آپارتمان‌ها می‌توان دید. یک مجموعه تأسیسات رادیو تلویزیونی هم روی این قله نصب شده که نورافکن‌هایشان در تمام طول شب روشن است. چراغ روشن بالای کوه، نشانه‌ای است که شهروندان جنوب شرقی، با آن قله معجونی را می‌شناسند. در حاشیه مسیر صعود به قله‌معجونی، قهوه‌خانه‌ای قدیمی هم هست که محل استراحت و پاتوق کوه‌نوردها بوده است. این قهوه‌خانه که می‌تواند به‌همت نهادهای شهری و انجمن‌های ورزشی به موزه کوه‌نوردی تبدیل شود، در سال‌های اخیر بازسازی و به فروشگاه تبدیل شده است.

مسیر صعود به قله‌معجونی، یک پاکوب پت‌و‌پهن است که در ادامه به چند پاکوب تبدیل می‌شود و از جبهه‌های مختلف به قله می‌رسد. این پاکوب از کنار یک مجموعه سنگ و صخره می‌گذرد که بین کوه‌نوردها و صخره‌نوردها به «سنگ سیاه» معروف است. سنگ سیاه از قدیم، محل تمرین‌های حرفه‌ای صخره‎نوردهاست. آن‌ها در ارتفاع کم سنگ سیاه، کار با طناب را تمرین می‌کنند. جای‌جای این مسیر، یادگارهای فراوانی از کوه‌نوردان حرفه‌ای وجود دارد. 

﷯﷯ نشانی: در انتهای منطقه سیدی(خیابان خلج) و ابتدای مسیر روستایی مغان(جاده خلج) قرار دارد. مسیر صعود به این قله از مقابل تأسیسات وزارت دفاع آغاز می‌شود. مدت صعود: 

حدود یک‌ساعت‌و‌نیم

﷯ ارتفاع نسبت‌به دشت اطراف آن:

١۵٠٠‌متر

﷯ سطح: سبک

  ..........................................

اسم «قله زو» چند سالی است که سر زبان‌ها افتاده است. قبل از آن فقط طبیعت‌گردهای حرفه‌ای این قله را می‌شناختند. به لطف ساخت «بوستان کوهستانی خورشید» دسترسی به قله زو آسان و آسان‌تر شده است. حالا آن‌هایی که به طبیعت می‌آیند تا فقط برای اینستاگرام عکسی بگیرند، می‌توانند با خیال راحت پشت فرمان بنشینند و تا خود قله رانندگی کنند. اما آدم‌های زیادی هم هستند که بالارفتن از سنگ و صخره کوهستان و عرق‌ریختن و نفس‌نفس‌زدن را دوست دارند.

این قله، که تأسیساتی مثل نمازخانه، سرویس بهداشتی و... هم در آن ایجاد شده، از مکان‌هایی است که به آن «بام مشهد» می‌گویند. از بالای قله زو، نمایی دیدنی از مشهد را می‌توان دید که در دشت پایین‌دست گسترده شده است.

قله زو، با ارتفاعی نه‌چندان زیاد، جای مناسبی برای کوه‌پیمایی‌های ما مبتدی‌هاست. پاکوب‌های فراوانی هم وجود دارد که کار کوه‌پیمایی را برای آن‌هایی که مسیر را بلد نیستند، آسان کرده است.بعد‌از رسیدن به قله می‌توانید راهتان را در سمت شمال غربی ادامه بدهید. از کنار مرکز زلزله‌نگاری مشهد رد بشوید تا چشمتان به چند درخت بیفتد. پای همین درخت‌ها، یک چشمه آب قرار دارد. می‌توانید راهتان را در همان مسیر ادامه بدهید. چشمه دوم کمتر از هزار متر پایین‌تر است و آب آن برکه کوچکی ساخته که پر از ماهی‌ قرمز است.اگر در گرگ‌و‌میش صبحگاهی یا عصرگاهی، خودتان را به قله زو و چشمه‌های پشت آن برسانید، می‌توانید چراغ‌های روستای «حصار گلستان» را هم در سمت راست‌ خود ببینید. یک مسیر کوهستانی(خاکی) هم وجود دارد که شما را به روستای حصار گلستان می‌رساند.

﷯ نشانی: انتهای «بولوار نماز» و همچنین انتهای «بولوار هاشمیه»؛ بوستان کوهستانی خورشید

﷯ مدت صعود: حدود یک ساعت

﷯ ارتفاع نسبت‌به دشت اطراف آن: ١۵٠٩متر

﷯ سطح کوه‌نوردی: سبک

  ..........................................

«چین‌کلاغ» معروف‌ترین قله حاشیه شهر در بین مشهدی‌های قدیم است؛ قله‌ای مخروطی در انتهای منطقه سیدی و در فاصله نزدیک قله‌معجونی. چین‌کلاغ همان «چینگ‌کلاغ» است و «چینگ» اصطلاحی مشهدی است به‌معنای «نوک». پس چین‌کلاغ یعنی نوک کلاغ؛ که احتمالا اشاره‌ای به دورنمای کوه از دید مشهدی‌ها دارد. در مناطق شرقی مشهد، چین‌کلاغ تقریبا از همه جا دیده می‌شود. صعود به این قله سنگی بین جوانان و نوجوانان قدیم، نوعی اثبات قدرت به شمار می‌رفته است. مسیر اصلی صعود به این قله از جبهه شمالی بوده است؛ جایی‌که دشت وسیع به دامنه‌ها و در ادامه به قله می‌رسد. این جبهه حالا سال‌هاست که دراختیار نهادهای نظامی است و نمی‌‌توان به آن صعود کرد.

به لطف مسدود‌بودن جبهه شمالی، حالا مسیر صعود به چین‌کلاغ ساده‌تر شده است. این مسیر کمی بالاتر از مارپیچ جاده خلج و در ابتدای مسیر هموار آن قرار دارد؛ جایی‌که به «بام مشهد» هم معروف است. این مسیر در اصل، مسیر رسیدن به معدن سنگ گرانیت است. با عبور از این جاده، حدود یک کیلومتر بالاتر، به پای کوه چین‌کلاغ می‌رسید. دقت کنید که مسیر بالارفتن از چین‌کلاغ، حتی از این سمت، به‌خاطر وجود پرتگاه، برای ما مبتدی‌ها، مسیر نسبتا سختی به شمار می‌آید. برای همین هم قبل از بالا‌رفتن از چین‌کلاغ، حتما از آمادگی بدنی‌تان اطمینان حاصل کنید.

از بالای چین‌کلاغ، مشهد، منظره بی نظیری دارد.

﷯ نشانی: انتهای منطقه سیدی(خیابان خلج) و ابتدای مسیر روستایی مغان(جاده خلج)؛ این جاده با عبور از کنار ویرانه‌های روستای قدیمی خلج، به معادن سنگ می‌رسد و از آنجا به‌سمت منطقه گردشگری هفت‌حوض می‌رود. مسیر صعود به چین‌کلاغ مسیر فرعی معدن سنگ گرانیت است.

﷯ مدت صعود: 

نیم ساعت

﷯ ارتفاع از جبهه شمالی:

٢٨٠٠ متر 

﷯ سطح: نسبتا سخت

  ..........................................

شیرباد، بلندترین قله استان است. این قله همچنین بلندترین ارتفاع را در ٣استان خراسان داراست و به همین دلیل به «بام خراسان» شهرت دارد. راه صعود به قله، یک مسیر پاکوب است که از انتهای روستای زشک آغاز و در امتداد دره نهل به‌سمت ارتفاعات می‌رود. جان پناه شیرباد، در مسیر پاکوب و ارتفاع ٣ هزار متری، قرار دارد. قله شیرباد در بیشتر ماه‌های سرد سال، برف دارد. 

﷯  نشانی: ۴کیلومتر بالاتر از زشک و در امتداد دره نهل، از کنار مجتمع پرورش ماهی

﷯  مدت صعود:

تا جان‌پناه شیرباد حدود ٣ساعت و از جان‌پناه تا قله، حدود ٢ساعت

﷯  ارتفاع:

٣٣٣٩ متر

﷯  سطح: سنگین

  ..........................................

قله‌ چمن، یکی از قله‌های کوهستان بینالود است. روستاهای زشک و حیطه در دامنه‌های شمالی این قله قرار دارند. قله چمن با شیب ملایمی که دارد، از مناسب‌ترین قله‌ها برای راه‌پیمایی و کوه‌نوردی‌های سبک است. دامنه‌های این قله، از بهترین رویشگاه‌های گیاهان خوراکی و دارویی به ویژه در فصل بهار در اطراف زشک است. 

﷯ نشانی: ۴کیلومتر بالاتر از روستای زشک و در امتداد رودخانه این روستا به «چشمه قل‌قلی» می‌رسید. مسیر صعود به قله چمن از حاشیه این چشمه آغاز می‌شود.

﷯  مدت صعود: 

حدود ٢ساعت 

﷯  ارتفاع:

٢۵٩۵ متر 

﷯  سطح: سبک

  ..........................................

قله فلسکه بعد‌از شیرباد، از بلندترین قله‌های رشته‌کوه بینالود است. این قله به‌دلیل اختلاف ارتفاع چشمگیری که با ارتفاعات اطراف خود دارد، در افق جنوبی مشهد مشاهده می‌شود. مسیر قله فلسکه هم به‌دلیل شیب ملایمی که دارد، برای کوه‌نوردی‌ مبتدی‌ها مناسب است.

﷯  نشانی: از هر یک از روستاهای کنگ، کردینه و دهبار راهی به‌سمت این قله وجود دارد. اما با‌‌ وجود جاده خاکی ماشین‌رو، که پیاده‌روی را کم می‌کند، مسیر روستای کردینه، سبک‌ترین مسیر به‌سمت قله فلسکه است.

﷯  مدت صعود: از روستای کردینه تا انتهای دره، به‌صورت پیاده‌روی، حدود ٢ساعت و از آنجا تا قله حدود ٣ساعت

﷯  ارتفاع:

٣١۵٠ متر

﷯  سطح: سنگین

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی