کد خبر : 90959
/ 08:13

سفر در سبد خانوار می‌ماند؟

هزینه سفر برای یک خانواده چهارنفره ایرانی دست‌کم ٢میلیون تومان است

سفر در سبد خانوار می‌ماند؟

شهرآرا آنلاین - رَزان | درحالی مسئولان دولتی، ایران را «ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان» توصیف می‌کنند که برای عموم مردم، در یک سال اخیر، سفر داخلی به میزان شایان‌توجهی گران شده است.

 

هزینه سفر هوایی سه‌برابر شده است

در مردادماه با افزایش نرخ ارز، بلیت هواپیما دست‌کم تا سه‌برابر گران شد و با‌وجود وعده‌های مسئولان، کاهش قیمتی صورت نگرفت. قیمت بلیت اتوبوس هم از خردادماه ۲۰‌درصد رشد داشت و این افزایش در مناسبتی مثل اربعین به ۵۰‌درصد هم رسید. بلیت قطار نیز در تیرماه ۱۰‌درصد گران شد. عوارض در جاده هم تحت تأثیر گرانی‌های داخلی قرار گرفت و مسافران زمینی را درگیر پرداخت‌های چندهزار تومانی کرد.

 

افزایش ٣٠‌درصدی هزینه اقامت 

در‌این‌میان هتل‌ها هم از مهرماه قیمت‌ها را تا ۳۰‌درصد افزایش دادند. حال نرخ یک اتاق دو‌نفره در هتلی معمولی در شهری که چندان مسافرپذیر نیست و کیفیت شایان‌توجهی ندارد، دست‌کم ۲۰۰‌هزار‌تومان است. اجاره خانه‌های شخصی در روستاهای گردشگری هم دست‌کم ۱۰۰‌هزار تومان خرج دارد و هزینه خوراک هم از گرانی‌ها بی‌نصیب نمانده است. هزینه سفر با تور نیز تحت‌تأثیر گرانی‌ها بسته به نظر برگزارکنندگان تور افزایش یافته است. با تمام این‌ها برای یک خانواده چهار‌نفره ایرانی، هر سفر دست‌کم ٢میلیون تومان هزینه در بر دارد.

 

ابزارهای مستقیم ما کم است

با این وصف علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای خارج‌نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی گفته است: ما تلاش کردیم بسته‌های ارزان سفر را تهیه کنیم، اما واقعیت این است که ابزارهای مستقیم ما کم است و در بسیاری از مواقع نیاز داریم بسیاری از دستگاه‌ها با ما همکاری کنند.

 

با مشارکت بخش خصوصی در‌حال تهیه بسته سفر هستیم

ولی تیموری، معاون گردشگری این سازمان، در پاسخ به این پرسش که «با‌توجه‌به سطح درآمد اکثریت جامعه و افزایش هزینه‌های سفر، تدبیر برای مقابله با این شرایط و خارج‌نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی چیست»، بیان کرده است: در بعد سفرهای داخلی هزینه اجرای تور افزایش یافته است؛ با‌این‌حال ما با مشارکت بخش خصوصی درحال تهیه طرحی هستیم که درجریان آن گردشگران داخلی را به‌سمت سفر با تور هدایت کنیم. معتقدیم با این اتفاق تأسیسات گردشگری در داخل کشور بیشتر درگیر خواهند شد و سفرهای خروجی کاهش خواهد یافت.

 

صددرصد تا قبل عید اجرا خواهد شد

پیشنهاد معاون گردشگری علاوه‌‌بر تنظیم سفرهای گروهی، همراه با تور برای کنترل و متعادل‌کردن هزینه‌ها، ارائه تخفیف است که بنابر اظهارات وی بخش خصوصی آن را پذیرفته است. وی گفته است: تدبیر ما در این شرایط آن است که روی سیستم تور حرکت کنیم. بسته سفر که با تخفیف عرضه شود، مسافرت‌های داخلی را پرمصرف می‌کند و تأسیسات گردشگری بیشتری را درگیر خواهد کرد. این طرحی است که مشخصا برای کنترل هزینه سفر و در‌دسترس قرار‌گرفتن برای بیشتر مردم روی آن کار می‌شود. تیموری درباره زمان اجرای این طرح گفت: صد‌درصد تا قبل از عید اجرا خواهد شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی