کد خبر : 91000
/ 06:22

درباره بهمنی که آذر مشهد را سیاه کرد

364 روز از فاجعه‌ اشترانکوه و درگذشت 8 کوه‌نورد خراسانی گذشت

درباره بهمنی که آذر مشهد را سیاه کرد

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - درست سرد و بهت‌آور شبیه سکانس‌های فیلم سینمایی «K2»، شبیه دقایقی که یأس و ناامیدی به جان مایک بین و مت کریون، شخصیت‌های اصلی فیلم، می‌افتاد. انگار جایی از زمان، درست 25 سال بعد از خیال‌پردازی پاتریک مایرز در نوشتن سناریوی فیلم مشهور «K2»، قرار بود لحظه‌ها و ساعاتی فاجعه‌بار بر کوه‌نوردان بگذرد، این‌بار کوه‌نوردانی از جنس همشهری‌های شهر امید و زندگی. همه امید داشتند و هیچ‌کس باورش نبود طبیعت بی‌نظیر اشترانکوه قرار است به هیولای نقش اصلی فاجعه‌ای تلخ برای جامعه ورزش استان بدل شود.

 

ریزش بهمن روی قلب‌هایمان

صفحات را ورق می‌زنیم. کافی است سطر به سطر و ورق به ورق پای خبرها و داستان فاجعه‌ای بنشینیم که یک سال پیش روی قلبمان سنگینی کرد، فاجعه‌ای که از یک عصر سرد پاییزی شروع شد، آن وقت که توی خانه‌هایمان یا در محل‌های کارمان مشغول مالیدن دست‌هایمان از سرما به هم بودیم. بیش از 1200 کیلومتر از داغی قلب‌هایمان تا محل حادثه فاصله بود، تا ارتفاعات اشترانکوه در ازنای لرستان، اما کافی بود خبر کوتاه مخابره شود، خبر ریزش بهمن و مفقود شدن فرزندان شهر. قلب‌هایمان به‌سرعت این فاصله را طی کرد و یخ زد.

 

آلپ ایران، آرامگاه ابدی هم‌نوردان مشهدی

به شیب‌های تند کوه‌هایش، به دره‌های جوان و وی‌شکلش (V) و به یخچال‌های طبیعی‌اش مشهور است: آلپ ایران، لقبی که به ارتفاعات اشترانکوه در جنوب شهر ازنا و دورود اطلاق می‌شود. اشترانکوه لرستان برای هم‌نوردان مشهدی و علاقه‌مندان به ورزش کوه‌نوردی تا همیشه یادآور خاطره تلخ ریزش بهمن در عصری پاییزی است، عصری که کوه‌نوردان باشگاه‌های «پلنگ برفی» و «آزادگان مشهد» قله را فتح کردند و در مسیر بازگشت، گرفتار هیولای طبیعت شدند: کولاک و ریزش بهمن.

 

خبرهای خوبی که هیچ‌وقت مخابره نشد

بهمن فقط روی اکرم حقانی، مهشید جوانمردی، ناصر اکبری، مرتضی غلام‌پور، علی قاسم‌زاده، مجید زاده‌تراب، علی حسینی و امان‌ا... جوکار نریخت. بهمن روی قلب تمام ایران سنگینی کرد، روی دل خانواده‌هایشان که در مشهد چشم‌‌انتظار خبر خوبی بودند که هیچ وقت به رسانه‌های مجازی و رسمی مخابره نشد. بعد از خبر ریزش بهمن، ساعت‌هایی تلخ و پراضطراب نه‌تنها بر خانواده‌های هم‌نوردان خراسانی بلکه بر کل مردم ایران گذشت، ساعات و دقایقی که دست کمی از تعلیق‌های بی‌پایان فیلم‌های هیچکاک نداشت، نگرانی و اضطرابی که با اعلام خبر پیدا شدن یکا‌یک اجساد هم‌نوردان، به کوهی از اندوه در قلب مردم تبدیل می‌شد. دست آخر هم نوبت علی حسینی بود، آخرین کوه‌نوردی که پیکرش از اندوه بی‌پایان کوه دل کند و به آغوش خانواده بازگشت.

 

بازماندگانی از جنس تقدیر

محسن اشرفی، سیدرضا وحیدی، امیر تقی‌زاده، محمود فرنوش‌فر، حسن موسوی و سروش قادری خود را به جان‌پناه تقدیر رساندند تا از فاجعه جان سالم به در ببرند، اتفاقی که برای علیرضا عامری نیفتاد. او از فرط یخ‌زدگی، بعد از انتقال از جان‌پناه به اورژانس، درگذشت. علیرضا تنها بازمانده جان‌پناه بود که با 8 دوستش که زیر آوار بهمن مانده بودند همسفر بهشت شد.  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی