کد خبر : 91009
/ 06:43

باغ موزه دفاع مقدس مشهد به ١۴٠٠ می‌رسد؟

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس: یک یا ٢ فاز از این باغ‌موزه تا سوم خرداد سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

باغ موزه دفاع مقدس مشهد به ١۴٠٠ می‌رسد؟

شهرآرا آنلاین - در حالی که به گفته مسئولان قرار بود فاز نخست باغ‌موزه دفاع مقدس خراسان رضوی تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور از تعویق ‌اجرای این پروژه خبر داده و گفته است: یک یا ٢ فاز از این باغ‌موزه تا سوم خرداد سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

سردار سرتیپ پاسدار بهمن کارگر که روز گذشته برای مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در مشهد حضور پیدا کرده بود، در جمع خبرنگاران این را هم گفت که پروژه باغ‌موزه در مشهد با هیچ مشکلی روبه‌رو نیست و تا سال ١۴٠٠ به بهره‌برداری می‌رسد.

با این حال، باغ‌موزه دفاع مقدس از آن دست پروژه‌هایی‌ است که در مسیر وعده‌ها قرار گرفته به طوری که از سال ٩٣ که شهرداری مشهد زمینی ۵/١٣ هکتاری را به همین منظور در اختیار بنیاد حفظ آثار گذاشت، تنها ١٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. اگر این را در کنار پیشرفت بیست‌وهشت‌درصدی ساختمان اصلی ‌پروژه بگذاریم، متوجه می‌شویم ‌هنوز راه زیادی ‌برای افتتاح این طرح در پیش داریم. قسمتی از زمین‌های اطراف پارک کوهسنگی به این پروژه اختصاص یافته است و گفته‌ می‌شود بزرگ‌ترین باغ‌موزه دفاع مقدس در کشور خواهد بود.

در این میان، سردار اکبر نجاتی که تا پیش از این مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی بود در پاسخ به شهرآرا هزینه‌های لازم برای ادامه ساخت این پروژه را حدود ٨٠ میلیارد تومان برآورد کرد‌. او این را هم گفت که طبق مصوبه شورای چهارم شهر مشهد، شهرداری مشهد باید ٣۵ میلیارد تومان برای ساخت این پروژه بپردازد. به گفته نجاتی، با پرداخت این میزان اعتبار، شاهد پیشرفت پنجاه‌درصدی پروژه ‌خواهیم بود.

او همچنین در مراسم تودیع خود اظهار کرد: خواب دیدم که شهید شوشتری با لباس سپاهی و جمعی از پایداران جوان آمد و به من گفت که مشکل باغ‌موزه را ‌حل می‌کند. فردای آن روز، یکی از اعضای شورای شهر با من تماس گرفت و گفت می‌خواهند زمینی ۵/١٣ هکتاری را به ما بدهند. این زمین بعد از ١٨ سال دریافت شد.

اما رئیس کمیسیون ایثارگران شورای شهر مشهد در گفت‌وگویی تلفنی با شهرآرا با بیان اینکه همه سازمان‌ها باید به بنیاد حفظ آثار و پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس استان کمک کنند افزود: شهرداری تاکنون بیشترین مساعدت را در این زمینه داشته است به طوری که زمین در اختیار این پروژه بیش از ٢٠٠ میلیارد تومان ارزش ریالی دارد.

محمد‌حسین ودیعی اضافه کرد که شهرداری مشهد با منابع محدودی مواجه است و نباید انتظار بیشتری در این باره وجود داشته باشد. با این حال، مدیریت شهری همکاری‌های لازم را در ساخت و ساز و ارائه مجوزها خواهد داشت.

 

یوسف‌علیزاده به جای نجاتی

در این مراسم، در حکمی از سوی سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور، سردار حسینعلی یوسف‌علیزاده به عنوان مدیرکل جدید این نهاد در استان انتخاب شد. البته به گفته رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سردار اکبر نجاتی، مدیرکل پیشین این مجموعه در خراسان رضوی، قرار است از این پس در کسوت مشاور سردار کارگر در امور فرهنگی استان‌های خراسان فعالیت کند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این مراسم اظهار کرد: این بنیاد فقط به نظامی‌ها تعلق ندارد بلکه متعلق به مردم است و همه جناح‌ها در دفاع مقدس جای می‌گیرند.

کارگر با بیان اینکه دفاع مقدس نباید در چپ و راست و یک قوم و مذهب خلاصه شود افزود: همه مردم در ایجاد این حماسه نقش داشتند. به معنای دیگر، دفاع مقدس کلید وحدت در کشور است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی