کد خبر : 91010
/ 06:46

خط ٢ در ایستگاه مناسب‌سازی

نبود امکان استفاده معلولان از واگن‌های خط ٢ قطار شهری مشهد انتقادی است که درباره این مسیر ریلی مطرح می‌شد.

خط ٢ در ایستگاه مناسب‌سازی

شهرآرا آنلاین - نبود امکان استفاده معلولان از واگن‌های خط ٢ قطار شهری مشهد انتقادی است که درباره این مسیر ریلی مطرح می‌شد. اکنون مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد گفته است که برای رفع این مشکل اقدامات لازم در حال انجام است.

وحید مبین‌مقدم در جلسه فضیلت شنیدن که با حضور فعالان حقوق معلولان برگزار شد این را هم اضافه کرده است که رمپی در حال طراحی است که با نصب آن ‌روی لبه سکوهای خط ٢ قطارشهری، مشکل ورود صندلی چرخ‌دار به داخل واگن‌ها برطرف می‌شود.

پیش از این بیان شده بود فاصله واگن‌ها با لبه سکو حدود ١٠ سانتی‌متر است و به همین دلیل، امکان استفاده معلولان با صندلی چرخ‌دار از این خط وجود ندارد.

مبین‌مقدم همچنین گفت: در خط یک، با توجه به نصب و مناسب‌سازی آسانسورها، زمینه استفاده کم‌توانان و افراد نابینا فراهم آمده است. همچنین اگر در حین استفاده از آسانسورها در خط یک قطارشهری مشهد، با قطعی برق مواجه شویم، این مشکل در کمترین زمان ممکن در نمایشگرهای کنترل فرماندهی مشخص و ‌به رفع آن اقدام می‌شود.

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد هم در ادامه این نشست، خبری خوش برای معلولان داشت و از طراحی نرم‌افزار تاکسی اینترنتی ویژه معلولان خبر داد. مهدی علوی‌مقدم اظهار کرد: برای راه‌اندازی این سامانه، نیازمند دریافت اطلاعات معلولان هستیم که فرایند واگذاری این اطلاعات به مدیریت شهری زمان‌بر شده است و درخواست داریم در این جهت تسریع شود. با راه‌اندازی این سامانه، اقشار مختلف جامعه معلولان می‌توانند به صورت اینترنتی در هر نقطه از شهر مشهد، درخواست خود را برای حمل و نقل شهری ارائه کنند تا تاکسی مناسب‌سازی‌شده به محل متقاضی مراجعه کند.مهدی حسینی‌پویا، سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد، هم در این نشست گفت: هم‌اکنون بیش از ٣۵٠ دستگاه اتوبوس ‌دارای رمپ هستند و توان‌یابان می‌توانند از آن‌ها برای حمل و نقل درون‌شهری استفاده کنند.

«شهرآرا به عنوان رسانه شهر امید و زندگی باید به انتشار ویژه‌نامه بریل مخصوص نابینایان اقدام کند تا شهرداری مشهد اولین مدیریت شهری در کشور باشد که این ویژه‌نامه را منتشر می‌کند.» این را هم عضو شورای شهر مشهد در این جلسه اظهار کرد و افزود: به نظر می‌رسد ‌باید جلسات علنی شورای شهر به صورت زنده و مستقیم برای ناشنوایان ترجمه شود تا در مقام عمل، به اثبات برسد که شورای شهر به این قشر از جامعه توجهی ویژه‌ دارد.

امیر شهلا همچنین بر لزوم عضویت معلولان در شوراهای اجتماعی محلات تأکید کرد و گفت: چرخه رسیدن مطالبات به بالاترین مقام در یک سازمان باید از کف شنیده شود. بنابراین مشکلات کم‌توانان و نابینایان باید در شورای اجتماعی محلات بیان شود تا در تصمیم‌سازی مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی