کد خبر : 91014
/ 06:53

حرکت در مه

نسل نو موسیقی مقامی وقتی ساز به دست می‌گیرند، مهارت، تکنیک و نبوغ خود را به رخ می‌کشند. اگر بخواهند بنوازند هیچ‌چیز جلودارشان نیست،

حرکت در مه

شهرآرا آنلاین - امیری| نسل نو موسیقی مقامی وقتی ساز به دست می‌گیرند، مهارت، تکنیک و نبوغ خود را به رخ می‌کشند. اگر بخواهند بنوازند هیچ‌چیز جلودارشان نیست، اما آن‌ها هم مثل نسل کهنه‌کار موسیقی مقامی با یک علامت سؤال بزرگ، ساز را معطل نگه می‌دارند؛ سؤالی که خیلی وقت‌ها روی زبان نوه استاد ذوالفقار عسکریان، به‌عنوان جوان‌ترین نسل این موسیقی جاری می‌شود: «برای بابابزرگ چه کار کردند که ادامه بدهم؟» در‌واقع نسل نو موسیقی مقامی از آن‌هایی نیستند که سرشان را پایین بیندازند و کارشان را بکنند. آن‌ها دنبال حمایت واقعی هستند؛ همان چیزی که پدرانشان هرگز ندیدند.

آنچه در نسل نو دیده نمی‌شود، روح نوازندگی بزرگان موسیقی مقامی است. آن‌ها آن درون‌گرایی انسان شرقی را که باعث می‌شد ذوالفقارها برای دلشان ساز بزنند، ندارند و آن فروتنی دیگر نیست. دریافت یک جایزه، آن‌ها را در مقامی قرار می‌دهد که به استادانشان که آن لوح و مقام را ندارند، فخر بفروشند. هرچند در تکنیک و خلاقیت بسیار توانمند هستند، غرور آن‌ها ضربه نهایی را به موسیقی می‌زند.

مسئله مهم در این نسل موسیقی مقامی، نبود آینده‌ای روشن برای آنان است؛ به‌طوری‌که «ابوالفضل»‌ها نمی‌توانند چشم‌اندازی برای خود ببینند و در مسیر مه‌آلودی حرکت می‌کنند.

آن‌ها به پشتوانه‌ منابع گسترده بزرگان این عرصه با سرعت مسیر را طی می‌کنند، اما آن حال و هوا را ندارند.

شتاب‌زدگی، دیگر معضل این نسل است که به چالش تبدیل شده‌است؛ در‌حالی‌که دهه‌٣٠ و ۴٠ اجراهایی وجود داشت که مثلا ذوالفقار ۵ساعت ساز می‌زد و پورعطایی تا صبح می‌خواند، اما حالا اجراها به ٣ یا ۴دقیقه رسیده‌است. الان باید ساز را دست جوان‌ترها بدهی و از آن‌ها بخواهی چند‌دقیقه بنوازند؛ ساز هنوز گرم نشده اجرایشان تمام می‌شود! همه این‌ها نشان می‌دهد در نسل نو موسیقی مقامی درک و دریافتی وجود ندارد و همه‌چیز متناسب با زمان، فناوری و شرایط جامعه تغییر کرده است؛ پس باید تمهیداتی برای این نسل اندیشید.

شاید مفیدترین راه‌حل برای این موضوع، یک کار آکادمیک باشد تا از این طریق استعدادها را جدا کند، رنج‌ها و مرارت‌های بزرگان موسیقی را به آن‌ها نشان دهد و با یک آگاهی آن‌ها را در مسیر قرار دهد؛ همان کاری که با فوتبالیست‌های حرفه‌ای نوجوان و جوان می‌کنند؛ به او ویترین و مصاحبه می‌دهند و از آن طرف هم روی غرورش کار می‌کنند تا متوهم نشود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی