کد خبر : 91020
/ 07:10

بیابان‌زدایی از ۵٧٠هکتار بیابان در استان

پنجم دسامبر از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است.

بیابان‌زدایی از ۵٧٠هکتار بیابان در استان

شهرآرا آنلاین - موضوع این روز در سال ٢٠١٨ توقف آلودگی خاک با هدف افزایش آگاهی مردم و دولت‌ها در مورد اثرات سوء ناشی از آلودگی این بستر است. به این مناسبت روز گذشته همایشی با حضور جمعی از مسئولان، دانشگاهیان و دانشجویان در دانشگاه فردوسی برگزار شد. در این همایش مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی وظیفه اصلی منابع طبیعی را حفاظت، احیا، اصلاح و مدیریت خاک دانست و گفت: بر اساس نقشه اراضی استان، بیش از ٧٣ درصد مساحت خراسان رضوی معادل ٨میلیون و ٢٠٠هزار هکتار را اراضی ملی تشکیل می‌‍‌‌دهد.

علیرضا صحرایی ٣عامل آب، باد وعوامل انسانی را در فرسایش خاک مؤثر دانست و افزود: مهم‌ترین راه جلوگیری از فرسایش آبی، پوشش گیاهی است و اکنون گسترش پوشش بیولوژیک در ۶٠نقطه استان به مساحت ٧۶٠٠هکتار در حال انجام است.

وی به انجام عملیات آبخیز‌داری در بیش از ٢میلیون هکتار از اراضی استان اشاره کرد و ادامه داد: در سال جاری اعتبار خوبی به اجرای طرح‌های آبخیزداری تخصیص یافت که اکنون ۶٠ پروژه با پیشرفت ٨٠درصد در حال انجام است.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی درباره کنترل فرسایش بادی‌، خراسان در سال ۴۴ اولین استانی بود که مقابله با این فرسایش را آغاز کرد و تاکنون ۴۶ هزار هکتار از کانون‌هایی که فعال شده بودند به حالت تثبیت درآمدند. صحرایی با اشاره به بیابان‌زدایی از ۵٧٠هکتار بیابان در استان گفت: اگر اقدامات مقابله‌ای انجام نمی‌شد اکنون بیش از نیمی از روستاهای استان سکونت‌پذیر نبودند. همچنین مدیریت خاک از طریق کنترل عوامل انسانی پیشرفت خوبی در استان داشته است و به گفته وی بیش از ٢میلیون از اراضی ملی که قابلیت بهره‌برداری داشت به فعالان آن عرصه واگذار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اظهار کرد: برای حفاظت حقوقی باید اراضی به مالکیت دولت در‌آید که تا کنون ۶٢٠٠هکتار از اراضی استان تحت مالکیت دولت قرار گرفته است. به گفته صحرایی همچنین از سه‌دهه گذشته برای اولین‌بار در ایران در خراسان رضوی برای کسانی که به خاک خسارت وارد می‌کنند جریمه در نظر گرفته شده که تأثیرات بسیار مثبتی در روند جلوگیری از فرسایش خاک داشته است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی