کد خبر : 91029
/ 07:35

دوپینگ‌های مجاز

برای کوتاه‌کردن دوره نقاهت از این خوردنی‌ها کمک بگیرید

دوپینگ‌های مجاز

شهرآرا آنلاین - امیرمقدم | وقتی دچار جراحتی مانند سوختگی یا بریدگی‌های عمیق می‌شویم یا عمل جراحی می‌کنیم، از اطرافیان توصیه‌های مختلفی درباره اینکه چه بخوریم و چه بکنیم تا روند درمانمان سریع‌تر پیش رود، می‌شنویم مانند اینکه شیر بیشتری بنوشیم، آناناس مصرف کنیم یا فلان دم کرده را صبح به صبح استفاده کنیم.

برخی از این نسخه‌ها به‌راستی روند درمان را تسریع می‌بخشند و برخی دیگر هم نه تنها کمکی به ما نمی‌کنند بلکه آثار منفی هم به دنبال خواهند داشت. این مطلب به شما کمک می‌کند تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

داشتن برنامه‌ منظم غذایی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و تحرک کمتر در دوره نقاهت شما را کم‌اشتها می‌کند؛ پس درصورت داشتن زخم یا جراحتی مانند سوختگی، برای بهبودی سریع‌تر سعی کنید روزانه ٣وعده اصلی و ٣ تا ۴میان‌وعده مغذی مصرف کنید.

 

تنظیم میزان آب بدن

در دوره نقاهت معمولا حس تشنگی کاهش پیدا می‌کند و از‌آنجاکه هضم و جذب پروتئین‌ها، نیاز بدن به آب را افزایش می‌دهد، مصرف میوه و سبزی‌های‌ تازه، سوپ و البته نوشیدن آب سبزی‌ها و میوه‌ها در میان‌وعده‌ها ضروری است.

 

استفاده از منابع روی 

دریافت به‌اندازه روی در سرعت‌بخشیدن به روند بهبودی شما کمک مؤثری است؛ بنابراین حتما از منابع حاوی این ماده معدنی هم استفاده کنید. گوشت گوساله، جگر، غذاهای دریایی و غلات کامل، مقدار مناسب‌ روی برای بدن را تأمین می‌کنند.

 

دریافت پروتئین بیشتر

کمبود پروتئین، بدن را مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها خواهد کرد؛ بنابراین در‌صورت بروز جراحت، به‌دنبال دریافت میزان پروتئین بیشتری باشید. ٢ تا ٣واحد معادل یک عدد تخم‌مرغ، یک لیوان لبنیات و ٣٠گرم گوشت در روز ضروری است.

 

روی آوردن به ویتامین

خوردن منابع غذایی حاوی ویتامین‌C مانند انواع مرکبات و ویتامین‌A نظیر سبزی‌های برگ سبز تیره می‌تواند به بهبود هرچه سریع‌تر حال شما کمک ‌کند؛ بنابراین بهتر است دست‌کم در روز یک واحد از منابع غذایی حاوی این ویتامین‌ها را دریافت کنید.

 

نه به چربی و شیرینی 

خوردن‌ خوراکی‌های شور و شیرین یا غذاهای چرب مانند انواع فست‌فود و غذاهای سرخ‌شده فقط باعث دریافت کالری بیشتر می‌شود، بدون آنکه مواد‌ مغذی به بدن شما برسانند، بنابراین آن‌ها را از برنامه غذایی روزانه‌تان حذف کنید‌.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی