• خانه
  • یادداشت
  • عروسک‌های ویترینی والدین
کد خبر : 91035
/ 07:49
افسانه افسری

عروسک‌های ویترینی والدین

عروسک‌های ویترینی والدین

شهرآرا آنلاین - شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام که زمانی فضایی برای اشتراک‌گذاری آرا و اندیشه‌ها و محلی برای عکاسی حرفه‌ای بود این روزها تبدیل شده است به بازار داغ تبلیغات که برخی در آن از هر ابزاری حتی کودکان خردسالشان برای جذب مخاطب و درآمــدزایـی استـفاده می‌کنند؛ عروسک‌هایی زنده‌ و بی‌اراده که بازیچه دست والدین متمدن خود شده‌اند. در این بین هرچه کودک کم‌سن‌تروزیباتر، جذب مخاطب هم بیشتر.

به‌طور حتم، این والدین نمی‌دانند که این رفتارشان نوعی کودک‌آزاری است و با این کار، حریم شخصی و خصوصی فرزندشان را به‌کل نابود می‌کنند. به‌ظاهر آنچه به اشتراک گذاشته می‌شود، عکس‌هایی ساده و زیبا از کودکان است، اما در‌واقع تیشه‌ای است به ریشه اعتماد‌به‌نفس این کودکان معصوم؛ کودکانی که به‌واسطه آن‌ها صفحات والدینشان مخاطب بیشتری جذب یا لایک بیشتری نصیبشان می‌کند. لابد می‌پرسید که این موضوع چه ربطی به اعتماد‌به‌نفس این کودکان دارد؟

همه روان‌شناسان متفق‌القول می‌گویند کودکانی که ارزش خود را در نگاه و تأیید دیگران جست‌وجو کنند‌، کودکانی با اعتماد‌به‌نفس ضعیف خواهند بود که در بزرگ‌سالی تبدیل به افرادی بی‌اراده با قدرت تصمیم‌گیری کم، به‌شدت آسیب‌پذیر و مستعد افسردگی و دیگر اختلالات روحی‌روانی خواهند شد. این کودکان که در دوران کودکی‌ دائم با تصویرشان حضور خود را ثابت کرده‌اند، در آینده هم یاد می‌گیرند که بودنشان در‌گرو دیده‌شدن و استفاده از برندها یا چهره‌های خاص و کارهای توجه‌برانگیز است.

این کودکان در آینده درصورتی‌که به‌اندازه کافی پاسخ مثبت از اطرافیانشان دریافت نکنند، خیلی سریع‌تر از دیگران می‌شکنند و احساس افسردگی، نا‌امیدی و بی‌هویتی می‌کنند و این‌ ارمغان چیزهایی است که شما در کودکی به آن‌ها داده‌اید. مگر نه‌اینکه این وظیفه شما والدین است که به فرزندتان بیاموزید فردی مستقل باشد، حق انتخاب داشته باشد و مسیر زندگی‌اش را آگاهانه انتخاب کند؟ پس چرا از همان آغاز راه زندگی برای او تعیین مسیر می‌کنید و ناآگاهانه به‌سویی که خودتان می‌خواهید، می‌کشانیدش.

ثبت شیرین‌کاری‌‌ها و تصاویر جذاب کودکان هرچه باشد نباید به تباه‌ساختن آینده‌ آن‌ها منجر شود. آمارها می‌گویند ٧٠درصد کاربران فضای مجازی، سواد لازم را برای استفاده از این فضا ندارند؛ ازاین‌رو فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی، تنها راهکار پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی در فضای مجازی است. آنچه اشاره کردیم، تنها بخش کوچکی از آسیب‌هایی بود که این کودکان با آن مواجه می‌شوند. پس مراقب باشید که در‌ازای به‌دست‌آوردن چه چیزی، چه‌چیزی را از آنان می‌گیرید.

 

روان‌شناس کودک و نوجوان

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی