کد خبر : 91115
/ 07:26

خطر از بیخ گوش ٤٣ مسافر گذشت

روز گذشته اتوبوس همدان-مشهد دچار حادثه ای مهیب شد اما تمام مسافران جان سالم به در بردند

خطر از بیخ گوش ٤٣ مسافر گذشت

شهرآرا آنلاین -  روز گذشته یک اتوبوس مسافربری با ۴٣سرنشین که از همدان به قصد مشهد در حرکت بود، طعمه حریق شد و در پی یک حادثه آتشین، این خودرو کاملا در آتش سوخت، رئیس پلیس‌راه خراسان‌رضوی نیز با اعلام جزئیات این حادثه علت وقوع آن را تشریح کرد.

به گزارش شهرآرا، این روزها وقتی حرف از جاده و مسافرت به میان می‌آید ترسی توأم با دلهره در دل مسافرانی می‌افتد که قرار است با اتوبوس به سمت مقصد خود حرکت کنند. این ترس و وحشت نشئت گرفته از حوادثی است که این خودروهای سنگین در سطح جاده‌های کشور به راه انداخته‌اند و در برخی از مواقع به قیمت جان، مصدومیت و قطع عضو شهروندان تمام شده است.

هنوز داغ واژگونی مرگ‌بار اتوبوس سربازان در نی‌ریز و آتش گرفتن ٢اتوبوس با تانکر حمل سوخت در نطنز و سنندج که جان ده‌ها نفر از هم‌وطنانمان را گرفت، از دل خانواده‌های عزادار بیرون نرفته است و عموم مردم نیز این حوادث تلخ را از یاد نبرده‌اند. البته به غیر از چند حادثه اخیر اتوبوس‌های مسافربری که آمار کشته‌های بالایی داشته است، سوانح دیگری نیز اعم از تصادف، واژگونی و انحراف از مسیر، به وسیله اتوبوس‌های مسافربری رخ داده است که افراد زیادی را راهی بیمارستان کرده است.

آخرین حادثه مرگ‌باری که باز هم یک اتوبوس مسافربری در آن نقش داشت روز جمعه شانزدهم آذر و در محور مرودشت به شیراز رخ داد. در این حادثه یک دستگاه اتوبوس مسافربری در نزدیکی پمپ بنزین زرقان در جاده شیراز دچار حادثه و واژگون شد که متأسفانه یک نفر از مسافران جان باخت و ٨نفر دیگر زخمی و راهی بیمارستان شدند.

بر اساس آمار اعلامی از سوی کارشناسان پلیس‌راه بیشتر حوادثی که اتوبوس‌ها مسبب آن در جاده‌ها بوده‌اند خطای انسانی شامل بی‌توجهی به جلو ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی راننده بوده است. البته انحراف به چپ خودروهای عبوری در مقابل، نقص‌فنی در موتور و ترکیدگی لاستیک نیز از دیگر عوامل وقوع این حوادث در سال جاری بوده است.

 

اقدام به موقع راننده اتوبوس

جاده‌های خراسان‌رضوی نیز از این حوادث جاد‌ه‌‌ای مستثنی نبوده‌اند و حجم بالای ورود مسافر به استان با توجه به موقعیت ویژه مشهد، بستر وقوع تصادفات جاده‌ای را افزایش داده است. روز گذشته کیلومتر ۴۵ جاده سبزوار نیز شاهد حادثه آتش‌سوزی مهیب یک دستگاه اتوبوس مسافربری بود.به گفته راننده اتوبوس، او هنگام رانندگی متوجه وجود دود در کابین خودرواش می‌شود و برای همین اتوبوس را در کنار جاده متوقف می‌کند. راننده پس از بررسی وضعیت متوجه می‌شود دود منتشر شده ناشی از آتش‌سوزی موتور اتوبوس است برای همین بلافاصله سرنشینان را با خبر و آن‌ها را از داخل کابین به بیرون منتقل می‌کند.با توجه به اینکه حادثه در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های پلیس‌راه بوده است بلافاصله مأموران به همراه امدادگران وارد عمل می‌شوند تا از بروز خسارات مالی به اتوبوس حادثه دیده جلوگیری شود اما حجم آتش رفته رفته این خودرو سنگین را در بر می‌گیرد و آتش‌سوزی از کنترل خارج می‌شود.با افزایش حریق و سوختن کامل اتوبوس مأموران امدادی با کمک عوامل پلیس‌راه برای جلوگیری از به بار آمدن خسارات جانی ناشی از انفجار احتمالی منبع سوخت، جلوی تردد دیگر خودروهای عبوری را گرفتند و سرنشینان اتوبوس حادثه‌دیده را به منطقه‌ای امن انتقال دادند.

بالاخره با تلاش گروه‌های عملیاتی سرانجام حریق اتوبوس فرونشانده شد، اما صحنه‌ای که در برابر چشمان راننده آن قرار داشت، پیکر سیاه اتوبوسی بود که ظرف چند ساعت خاکستر شد.

 

حجم زیاد آتش مانعی برای امداد 

رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی روز گذشته در تشریح ابعاد این حادثه به شهرآرا گفت: ساعت ٧:۴۵روز گذشته در پی اعلام خبری مبنی بر حریق یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده بلافاصله گروهی از مأموران در نزدیک‌ترین ایستگاه بازرسی پلیس‌راه به همراه عوامل امدادی راهی محل حادثه واقع در کیلومتر ۴۵محور سبزوار به نیشابور شدند.سرهنگ هادی امیدوار با بیان اینکه اتوبوس حادثه‌دیده از مبدأ همدان و به سمت شهر مشهد در حرکت بوده است، بیان کرد: بررسی‌های اولیه گروه اعزامی حاکی از آن بود که یک دستگاه اتوبوس مسافربری ولوو با ۴٣سرنشین دچار حادثه حریق شده و راننده قبل از بروز خسارت جبران‌ناپذیر به تخلیه فوری خودرو اقدام کرده است.

وی تصریح کرد: با احتمال انفجار اتوبوس، مأموران بلافاصله سرنشینان اتوبوس آتش گرفته را به نقطه‌ای امن انتقال دادند و عوامل امدادی به کمک چند خودرو اطفای حریق برای فرونشاندن آتش اقدام کردند، اما حجم زیاد حریق مانع از این عملیات شد و اتوبوس حادثه‌دیده به طور کامل در آتش سوخت.امیدوار ادامه داد: این حادثه خوشبختانه خسارت جانی در پی نداشت، اما خسارت مالی زیادی به راننده و مالک اتوبوس وارد کرد.

رئیس پلیس‌راه خراسان‌رضوی به علت این حادثه هولناک اشاره کرد و افزود: طبق بررسی میدانی کارشناسان در محل حادثه مشخص شد که این حریق به دلیل نقص فنی در قسمت موتور و چرخ‌های عقب رخ داده است.

﷯وی در پایان گفت: خوشبختانه بعد از خاتمه این عملیات یک دستگاه اتوبوس دیگر برای انتقال مسافران به مشهد به محل اعزام شد و این مسافران حرکت کردند. بدون هیچ مشکلی به سمت مشهد 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی