کد خبر : 91169
/ 07:24

عملیات غیرممکن

با تسهیلات فعلی ساخت مسکن در بافت فرسوده مشهد، روند نوسازی سرعت نمی‌گیرد

عملیات غیرممکن

شهرآرا آنلاین - در حالی تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده ویژه انبوه‌سازان به ۱۱۰ میلیون تومان -شامل ۴۰ میلیون وام ۹ درصدی و ۷۰ میلیون تومان وام ۱۸ درصدی- افزایش یافته است که سازندگان معتقدند، تحقق نیافتن تخصیص وام با سود کمتر در عمل باعث شده است تا وام ساخت بافت فرسوده تفاوت چندانی با وام‌های متداول نداشته باشد؛ از‌این‌رو آن‌ها انگیزه‌ای برای دریافت این نوع تسهیلات ندارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش از بهتر شدن شرایط تخصیص وام به سازندگان مسکن در بافت فرسوده خبر داد. به گزارش مهر، هوشنگ عشایری در‌این‌باره گفت: با افزایش هفتادمیلیون‌تومانی وام ساخت، مبلغ این وام در کلان‌شهرها و شهرهای دیگر ١١٠ میلیون تومان شد، یعنی سازندگان در تهران که پیش از این می‌توانستند ۵٠ میلیون تومان وام برای ساخت هر واحد درخواست کنند اکنون با اضافه شدن ۶٠ میلیون تومان، ١١٠ میلیون تومان وام برای ساخت هر واحد در بافت‌های فرسوده دریافت می‌کنند. سازندگان در شهرهای دیگر نیز پیش از این ۴٠ میلیون وام برای ساخت هر واحد می‌گرفتند، اکنون با اضافه شدن ٧٠ میلیون به تسهیلات وام ساخت، آن‌ها نیز ١١٠ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه هزینه ساخت‌وساز در مشهد در یک سال گذشته ٨٠ درصد افزایش یافته است، تخصیص تسهیلات بیشتر برای ساخت‌وساز در بافت فرسوده می‌تواند روند ساخت‌و‌ساز در این مناطق را افزایش دهد. با‌این‌‌حال مروری بر پیشینه نوسازی بافت فرسوده نشان می‌دهد، موضوعاتی مانند تملک زمین، سرعت افزایش نرخ تورم کشور و نرخ بهره‌وری سرمایه همیشه نوسازی این بافت‌ها را تحت تأثیر قرار داده است؛ برای مثال درحالی‌که در ابتدای سال ٩۴ هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در مشهد به طور میانگین ٩۵٠ هزارتومان ارزیابی می‌شد، این رقم اکنون به یک میلیون و ٨٠٠ هزار تا ٢ میلیون تومان افزایش یافته است. سوابق نشان می‌دهد، وجود مشکلات متعدد باعث شده تا در عمل از وام ساخت بافت فرسوده در مشهد استقبالی نشود.

مدیرساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد در‌این‌باره به شهرآرا می‌گوید: در ۴ سال اخیر سازندگان و انبوه‌سازان به دلیل شرایط وام چندان از آن استقبال نکرده‌اند.

مسعود رضا مشرقی دراین‌‌باره توضیح می‌دهد: در گذشته وام ساخت بافت فرسوده با سود ١٨ درصد به سازندگان تعلق می‌گرفت. ترتیب تخصیص وام نیز به این صورت بود که ابتدا سازنده باید زمین را خریداری و پروانه ساخت‌وساز دریافت می‌کرد، بعد از آن بانک مسکن به صورت مرحله‌ای شروع به پرداخت وام به سازنده‌ها می‌کرد؛ با‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این‌حال از آنجا که انبوه‌‌‌سازان به این وام‌ها در همان ابتدای کار نیاز داشتند و همچنین نرخ سود آن با سایر بانک‌ها تفاوتی نمی‌کرد، آن‌ها از این وام استقبال نکردند و منابع مورد نیاز را از سایر بانک‌ها تأمین می‌کردند.

وی به دستور کاهش نرخ سود وام‌های ساخت بافت فرسوده هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در عمل بانک عامل به دلیل تخصیص نیافتن بودجه لازم از اجرای این کار خودداری کرده است، ازاین‌رو سازنده‌ها نتوانسته‌اند، وام با سود کمتر دریافت کنند.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا با اشاره به وعده‌های داده شده، درباره رسیدن نرخ سود وام بافت فرسوده به ۶ درصد می‌گوید: تا زمانی که تسهیلات با نرخ سود مناسب تخصیص نیابد، بازسازی بافت فرسوده با مشکلات متعددی مواجه می‌شود.

محمدهادی مهدی‌نیا می‌افزاید: مکمل انگیزه‌هایی که مدیریت شهری برای نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته است، تخصیص وام با سود مناسب است، از‌این‌رو تا زمانی که این مسئله محقق نشود، روند نوسازی این بافت‌ها سرعت نمی‌گیرد.

 

﷯ اولویت کنترل تورم

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با شهرآرا می‌گوید: کنترل تورم بر افزایش تسهیلات ارجحیت دارد. ضمن اینکه وام ساخت مسکن در بافت فرسوده در صورتی مؤثر است که با نرخ کمتر از سود رسمی در اختیار سازندگان قرار بگیرد، مسئله‌ای که تاکنون محقق نشده است.

نعمت‌ا... ظریف می‌افزاید: تورم باعث شده است تا علاوه بر گران شدن هزینه نهایی ساخت‌و‌ساز، هزینه تملک زمین نیز در بافت‌های فرسوده مشهد به شدت افزایش یابد. اگر قرار باشد انبوه‌سازان وامی با نرخ ١٨درصد دریافت کنند، این مسئله هزینه نوسازی در بافت فرسوده را به شدت افزایش می‌دهد. از‌این‌رو افزایش وام در صورتی مفید خواهد بود که دولت یارانه وعده داده شده درباره کاهش نرخ سودها را تخصیص دهد.

وی ادامه می‌دهد: به دلیل تورم زیاد هزینه تملک هر مترمربع زمین در میدان امام حسین(ع) حداقل متری ٢ میلیون تا ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان است. این هزینه در بافت‌های فرسوده اطراف حرم ٧ تا ١٢ میلیون تومان است. این مسئله باعث شده است تا هزینه نوسازی بافت‌های فرسوده به شدت افزایش یابد. براین اساس اگر اولویت را ثبات اقتصادی و کنترل تورم قرار دهیم، به طور حتم هزینه بهره‌وری سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در بافت‌های فرسوده افزایش می‌یابد.

ظریف به مشکلات گرانی هزینه تمام شده واحدهای مسکونی در بافت فرسوده نیز اشاره و بیان می‌کند: در بافت فرسوده دهک‌های میانی و کم‌درآمد جامعه هدف هستند و باید هزینه نهایی متناسب با قدرت خرید آن‌ها باشد اما وقتی هزینه‌ها به دلیل تورم بیش از حد رشد می‌کند، در عمل این دهک‌ها قادر به خرید خانه‌های بازسازی شده نیستند و این مسئله فروش آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. وی درباره بهترین راهکار برای تأمین مالی هزینه ساخت مسکن در بافت فرسوده می‌گوید: باید وام حداقل ٧٠ تا ٨٠ درصد هزینه یک واحد مسکونی را تأمین کند تا سهم آورده مردم به ٢٠ درصد کاهش یابد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند اختصاص وام جدید به‌دلیل سود بانکی زیاد، چندان کمکی به بهسازی بافت‌های فرسوده نمی‌کند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی