کد خبر : 91179
/ 08:09

بلاتکلیفی درنبود انگیزه

نگاهی به دلایل تشکیل نشدن انجمن کارتون استان در گفت‌وگو با کارتونیست‌های مشهدی

بلاتکلیفی درنبود انگیزه

شهرآرا آنلاین - شکیبا افخمی‌راد| از کارتون و کارتون مشهد می‌توان به‌عنوان تنها رشته‌ هنری نام برد که بارها و بارها توانسته‌ است برای مشهد و ایران در رویدادهای بین‌المللی افتخار بیافریند؛ افتخاراتی که تنها با همت فردی هنرمندان مشهدی و بدون حمایت سازمان‌ها و ارگان‌ها رقم خورده است. در این راستا شاید ساده‌ترین خواسته هنرمندان این رشته، حمایت از آن‌ها برای تشکیل انجمنی مستقل باشد. انجمنی که بتواند به فضای کارتون مشهد و رشد آن کمک کند. کارتونیست‌های مشهدی از اواخر دهه٧٠ بارها برای تشکیل انجمن اقدام کرده‌اند اما هربار به در بسته خورده‌اند تااینکه سرانجام جمعی از آن‌ها با حمایت حوزه هنری، گروهی را تشکیل دادند تا پاتوقی برای هنرمندان این رشته باشد؛ پاتوقی که در روزهای ابتدایی‌اش به رشد و شناخته شدن بسیاری از کارتونیست‌هایی که این روزها در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند، کمک کرد اما این گروه نیز به‌گفته هنرمندان حوزه کارتون، به‌دلیل نبود حمایت‌ها برخلاف روزهای ابتدایی‌اش فعالیتش راکد شده‌ است، از این‌رو در ادامه سلسله‌گزارش‌هایمان درباره ضرورت تشکیل انجمن‌های مستقل برای زیرمجموعه‌های هنرهای تجسمی به‌سراغ هنرمندان رشته کارتون رفتیم؛ رشته‌ای که باتوجه‌به ظرفیت‌های آن با اندکی توجه می‌تواند بیش از پیش بدرخشد.

 

﷯ سرخورده از تشکیل انجمن کارتون

ازآنجا‌که هنرمندان کارتون بارها برای تشکیل انجمن اقدام کرده‌ و هربار شکست خورده‌اند. برخی هنرمندان این حوزه دلسرد شده‌اند، امیرمنصور رحیمیان یکی از هنرمندانی است که از تشکیل شدن انجمنی برای کارتون ناامید است. او می‌گوید: در طول دو دهه اخیر چندین‌بار هنرمندان این حوزه قدم‌هایی برای تشکیل انجمن کارتون برداشته‌اند اما هربار به‌دلیل نبود حمایت سازمان‌ها و ارگان‌های مربوط، این طرح با شکست مواجه شد. در این میان فقط حوزه هنری مکانی را برای برگزاری جلسات دراختیار کارتونیست‌ها قرار داد، بنابراین باتوجه‌به تجربه‌های پیشین من فکر می‌کنم اقدام برای تشکیل انجمن بازهم شکست می‌خورد؛ یعنی یک انجمن تشکیل می‌شود، چند ماهی خوب کار می‌کند و بعد داستان تکراری دفعات قبل برایش رخ می‌دهد.

به‌نظر او مسئولان، کارتون را جدا از هنرهای تجسمی می‌بینند، از این‌رو هنرمندان این حوزه عادت کرده‌اند کارهایشان را به‌صورت فردی پیش ببرند. با وجود ناامیدی‌ها، رحیمیان برای بهتر شدن فضای کارتون مشهد پیشنهاد می‌دهد: اگر خانه کارتونی با همان سبک و سیاقی که در تهران است، تشکیل شود و در آن کلاس آموزشی و نشست‌های تخصصی برگزار و از هنرمندان برای برپایی نمایشگاه حمایت شود، فضای بهتری در مشهد شکل خواهد گرفت؛ اتفاقی که برای موفق بودن نیاز به اعتبار و بودجه دارد.

 

﷯ انجمن صنفی، انجمن ضروری

رضا جنگی، مدرس و کارتونیست مطرح نیز در پاسخ به سوالی درباره ضرورت تشکیل انجمن کارتون می‌گوید: انجمن اگر صنفی باشد و از اعضا حق عضویت بگیرد تا بیمه هنرمندان یا مسائل مادی و معنوی آن‌ها را پیگیری کند، می‌تواند مفید باشد. ولی اگر تنها به جمع شدن گروهی از هنرمندان محدود شود، به نظر من ثمری ندارد و مانند انجمن تجسمی می‌شود که در طول این سال‌ها نتوانسته است کاری انجام دهد. او ادامه می‌دهد: انجمن با پیگیری و هزینه هنرمندان شکل نمی‌گیرد، بلکه وظیفه یک سازمان و ارگان فرهنگی و هنری است که انجمن را راه‌اندازی کند اما من فکر می‌کنم متاسفانه ما در این شهر، سازمان فرهنگی و هنری نداریم؛ چون اگر داشتیم، اوضاع هنر این‌گونه نبود. 

 

﷯ مسئولان بانی تشکیل انجمن

«ما انجمن کارتون نداشتیم اما گروهی که بچه‌های کارتونیست در مشهد داشتند، از هر انجمنی قوی‌تر بود. درواقع با وجود تمام محدودیت‌ها انسجام میان کارتونیست‌های مشهدی، حالت انجمن‌مانندی را ایجاد کرد که قدمت آن به ٢٠سال می‌رسد.» این اظهارنظر علیرضا پاکدل، هنرمند پرافتخار حوزه کارتون و یکی از کارتونیست‌هایی است که ازطریق گروه شکل‌گرفته در حوزه هنری بیشتر شناخته شد.

پاکدل دلایل کم‌رنگ شدن فعالیت این گروه را این‌گونه توضیح می‌دهد: در طول این سال‌ها کارتونیست‌ها حرفه‌ای‌تر شدند و فضای کارشان شخصی‌تر شد. ازطرفی مشکلات زندگی، نبود حمایت، تغییر و تحولات سیاسی و برگزاری جلساتی که اتفاق جدیدی را برای ما رقم نمی‌زد، هرکدام بر راکد شدن فضای این گروه تاثیر گذاشت، با این حال آن شاکله همچنان با تعداد اعضای کمتر حفظ شده‌ است. این هنرمند تشکیل انجمن کارتون را راهکاری برای انسجام بیشتر میان کارتونیست‌های مشهدی می‌داند و می‌گوید: از این‌رو با تشکیل انجمن و به وجود آمدن فضا و رویکرد جدید در حوزه کارتون و کارتون، هنرمندان رغبت می‌کنند فعالیتشان را موثرتر دنبال کنند.

این هنرمند با اشاره به انتخابات نزدیک انجمن هنرهای تجسمی استان ادامه می‌دهد: هر اتفاقی که در حوزه انجمن‌ها و سامان‌دهی هنر تجسمی رخ دهد، اتفاق خوبی است. به‌شرط آنکه انجمنی هدفمند باشد و با مدیریت و مشارکت خود هنرمندان شکل ‌گیرد.

 

﷯ انفعال کارتونیست ها

محبوبه پاکدل که از بانوان کارتونیست شناخته‌شده در حوزه بین‌المللی است، نیز جای انجمن کارتون در مشهد را باتوجه‌به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های این رشته خالی می‌بیند و می‌گوید: این روزها اتحاد کمتری میان بچه‌های کارتون دیده می‌شود و هرکس به‌صورت فردی کار می‌کند، درحالی‌که برای تشکیل یک انجمن، لازم است خود هنرمندان مطالبه داشته باشند.

به عقیده او برگزاری انتخابات و تشکیل شورای سیاست‌گذاری برای انجمن توسط هنرمندان کارتون، باعث رشد بیشتر این رشته در مشهد می‌شود.

محمدرضا دادمهر، از دیگر هنرمندان حوزه کارتون، معتقد است این هنر باتوجه‌به محتوامحور بودن با سایر هنرهای تجسمی متفاوت است و برهمین اساس می‌تواند انجمنی جداگانه داشته باشد.

او که خود مدتی است کارتون را در مسیر حرفه‌ای‌اش دنبال نمی‌کند و مشغول فعالیت‌های دیگر است، هنرمندان حوزه کارتون را در تشکیل نشدن انجمنی مستقل، مقصر می‌داند. از نظر دادمهر، کارتونیست‌ها آن‌چنان که باید به این رشته نمی‌پردازند و هیچ زمان به‌دنبال برنامه‌ای هدفمند نبوده‌اند.به عقیده این هنرمند، ورود پرچم‌داران کارتون به قضیه تشکیل انجمن با حمایت مسئولان متولی فرهنگی می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.

 

﷯ حضور نماینده‌هایی از ارگان‌های متولی در انجمن

مجید داوودی نیز تشکیل انجمنی مستقل برای کارتون را ضروری می‌داند و می‌گوید: باتوجه‌به وضعیت حال حاضر کارتون در مشهد و اینکه کارتون بیشترین میزان افتخارات را در بین سایر هنرهای تجسمی دارد، قطعا تشکیل انجمنی که سازوکار حساب‌شده و شورامحور داشته باشد، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

به نظر او انجمن کارتون زمانی می‌تواند موثر عمل کند که نمایندگانی از سازمان فرهنگی شهرداری، ارشاد و روزنامه‌های مشهد در آن حضور داشته باشند و از هنرمندان پشتیبانی کنند. براین اساس هنرمندان می‌توانند کار فاخر تولید کنند و تمرکزشان تنها روی جشنواره‌ها نباشد و در مطبوعات نیز فعالیت کنند.

این هنرمند که این روزها کارتون، دیگر اولویتش نیست و بیشتر در زمینه دوبله فعالیت می‌کند، درباره دلایل فاصله گرفتن از کارتون توضیح می‌دهد: برای فعالیت در رشته کارتون من یا باید جشنواره‌ای کار کنم یا نمایشگاهی. ازآنجایی‌که هزینه برگزاری نمایشگاه برای یک هنرمند مستقل زیاد است و اوضاع فروش آثار هنری در مشهد خوب نیست و روزنامه‌ها نیز در انحصار یک عده خاص است، دیگر تنها برای دل خودم در زمینه کارتون فعالیت می‌کنم. 

 

﷯ تشکیل کارگروهی زیرنظر هنرهای تجسمی

در ادامه محسن اسدی، مسئول واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری، درباره کم‌رنگ شدن فعالیت‌های گروه کارتون حوزه هنری توضیح می‌دهد: یک دلیل عمده این است که ما در حال حاضر روی راه‌اندازی یک کارگاه مجهز هنرهای تجسمی متمرکز هستیم و در مدت راه اندازی این کارگاه با کمبود فضا مواجه بودیم. دلیل دیگر این است که این جمع سال‌های سال برای این شهر افتخار کسب کردند و در اکثر امور فرهنگی این شهر مشارکت داشته‌اند و دیده نشده‌اند و به نوعی نفس این جمع به شماره افتاده است و اکنون نیاز به همت والایی است که دوباره به روزگار اوج خود بازگردند. او ادامه می‌دهد: موضوع دیگر رکود و رخوت هنر کارتون در کشور است که این روزها روی داده و به هنرمندان شهر ما هم سرایت کرده‌ است.

این هنرمند که دلایل تشکیل نشدن انجمن کارتون را احساس نیاز نداشتن، نبود انگیزه و تجربه ناموفق تشکیل انجمن کارتون در دیگر شهرها می‌داند، درباره انتخابات پیش‌روی انجمن تجسمی اظهار می‌کند: این انجمن اگر به‌درستی اداره شود، نه‌تنها به کارتون بلکه به تمام رشته‌های هنرهای تجسمی برای بهبود وضعیت فعلی کمک می‌کند. اسدی با تاسیس انجمن مستقل کارتون موافق نیست اما معتقد است که تاسیس کارگروهی زیرنظر انجمن هنرهای تجسمی که امور هنرمندان این رشته را پوشش دهد، می‌تواند مثمرثمر باشد 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی