• خانه
  • گفتگو
  • یک ماه دیگر تابوی تراش زاویه‌دار را می‌شکنیم
کد خبر : 91192
/ 08:31
رئیس دبیرخانه بین‌المللی گوهرسنگ‌ها از چالش‌ها و فرصت‌های جهانی‌شدن می‌گوید

یک ماه دیگر تابوی تراش زاویه‌دار را می‌شکنیم

کسب عنوان شهرجهانی گوهرسنگ‌ها اتفاقی تاریخی است که می‌تواند ضمن معرفی مشهد به جهانیان به رونق گردشگری، صادرات، اشتغال‌زایی و... این شهر کمک کند.

یک ماه دیگر تابوی تراش زاویه‌دار را می‌شکنیم

شهرآرا آنلاین - کسب عنوان شهرجهانی گوهرسنگ‌ها اتفاقی تاریخی است که می‌تواند ضمن معرفی مشهد به جهانیان به رونق گردشگری، صادرات، اشتغال‌زایی و... این شهر کمک کند. اما دستیابی به این مهم بدون همراهی مسئولان و مردم مشهد ممکن نیست. ملیحه سلطانی، رئیس دبیرخانه بین‌المللی گوهرسنگ‌ها در گفت‌وگو با شهرآرا از فعالیت‌های گذشته و چشم‌انداز آینده مشهد، شهر جهانی گوهرسنگ‌ها می‌گوید.  

 

وضعیت فعلی مشهد به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها چگونه است؟ آیا بیم سلب این امتیاز ازسوی نهادهای بین‌المللی وجود دارد؟

عنوان شهر جهانی، یک امتیاز چهارساله است، اما ممکن است به ۴سال هم نکشد. داوران بین‌المللی به‌صورت مداوم فعالیت‌های شهرهای جهانی را رصد می‌کنند. تا‌به‌حال ایران با فعالیت‌هایی که انجام داده است، توانسته ٢سال این عنوان را حفظ کند و امید‌ می‌رود بعد از این نیز عنوان حفظ شود. ‌

 

ضعف‌های مشهد در عرصه گوهرسنگ‌ها چیست؟

یکی از اشکالاتی که داوران بین‌المللی همان اول راه به ما گرفتند، درزمینه طراحی بود. آن‌ها گفتند شما درزمینه طراحی خلاقیت ندارید و فیروزه و عقیق را فقط به‌صورت دامله یعنی کوژمانند تراش می‌دهید. این اشکال درست بود و ما بعد از آن شروع به تربیت ١٢٠طراح کردیم که امروز در کارگاه‌های سراسر شهر مشغول به کارند. با همت این افراد، تابوی تراش فست و زاویه‌دار تا یک ماه دیگر شکسته خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات ما تحریم‌ بود که مانع‌از ورود دستگاه‌های پیشرفته برش به ایران می‌شد. خداراشکر با کمک طراحان داخلی توانسته‌ایم ۶دستگاه را در داخل با کیفیت و قیمت بسیار مناسب‌تر تولید کنیم. البته هنوز به تولید دستگاه‌های بیشتری نیاز است.

خام‌فروشی، یکی دیگر از مشکلات ما بود. بیشترین سود گوهرسنگ‌ها در فرآوری آن‌هاست. باتوجه‌به ضعف ما و البته امتیازهای فراوان تایلندی‌ها، بسیاری از ایرانیان سنگ‌های خام را برای تراش به تایلند می‌فرستادند، اما اکنون با ممنوعیت صادرات سنگ خام، فرآوری آن در ایران و مشهد شدت گرفته است.

 

نبود استاندارد در تراش گوهرسنگ‌ها، از مشکلات همیشگی ما بوده است؛ برای حل این مشکل چه کرده‌اید؟ 

خوشبختانه توانستیم گواهی استانداردتراشی فیروزه را بگیریم و برای کسب گواهی استاندارد عقیق هم درحال طی‌کردن مراحل اداری هستیم. حال باید مغازه‌داران و تولیدکنندگان فیروزه برای کسب این استاندارد اقدام کنند؛ البته این منوط به تقاضای خریدار است. امروز برای خرید طلا این فرهنگ رایج شده است که خریدار حتما فاکتور و شناسنامه آن را از فروشنده طلب کند. در موضوع گوهرسنگ‌ها هم باید این فرهنگ جا بیفتد و خریداران از فروشنده شناسنامه طلب کنند. ما شهر جهانی گوهرسنگ هستیم و خرید فیروزه و گوهرسنگ از این شهر باید شناسنامه‌دار باشد.

 

از همان ابتدا که مشهد شهر جهانی گوهرسنگ شد، موضوع تجمع فیروزه‌تراشان و فعالان این عرصه در یک ساختمان مطرح بود و حتی ساختمانی به نام «فیروزه» در میدان شهدا نام‌گذاری و قرار شد همه فعالان در این ساختمان مستقر شوند. چرا این مهم عملی نشد؟

برای استقرار در ساختمان فیروزه رایزنی‌هایی صورت گرفت، اما توافق حاصل نشد. به نظر من مهم نیست خریدار از کجا فیروزه و گوهرسنگ خریداری کند؛ مشهد آن‌قدر بزرگ است که نمی‌توان فیروزه‌فروشی را تنها به یک ساختمان محدود کرد. امروز در همه پاساژهای معتبر و برج‌های شهر حداقل یکی‌دو مغازه فیروزه‌فروشی وجود دارد. باید فرهنگ‌سازی شود که حتما هر زائر و مسافری یک سوغات از شهر جهانی گوهرسنگ با خود ببرد. قصد داریم مشهد، شهری معین در‌زمینه تجارت گوهرسنگ‌ها شود؛ یعنی شهری که می‌تواند در هر زمینه به شهرها و استان‌های هم‌جوار خدمات بدهد. این کار سختی است و به قوانین بالادستی نیاز دارد. بخش‌های مختلف چون بانک مرکزی، استانداری، اداره بازرگانی و‌... باید همراه شوند.

 

با‌توجه‌به تأکید شما بر موضوع سوغات، آیا خارج‌کردن فیروزه از مرز اشکالی ندارد؟ 

در مقدار زیاد اشکال دارد، وگرنه ١۵٠‌گرم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. در‌حال رایزنی هستیم که این مشکل را هم حل کنیم و خروج فیروزه‌های فراوری‌شده به‌عنوان سوغات اشکالی نداشته باشد.

 

تماشای چرخه تولید گوهرسنگ‌ها می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد. آیا تا‌به‌حال تور گردشگری معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی برپا کرده‌اید؟

ژموتوریسم یعنی گردشگری گوهرسنگ‌های قیمتی، از برنامه‌های ماست و تا‌کنون تورهایی به دشت عقیق تربت و بیرجند برگزار شده است. اما برگزاری این تورها نیازمند نظارت‌ها و سازوکارهای بیشتری است. تا مثلا یک گردشگر در دشت عقیق، ۴سنگ هم در جیبش نگذارد! چون در‌این‌صورت بعداز بردن ۴تور، دشت خالی می‌شود. پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد در‌حال کار روی این موضوع است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی