• خانه
  • اقتصادی
  • ۶٠٠ پروژه نیمه‌تمام استان قابل واگذاری به بخش خصوصی
کد خبر : 91243
/ 08:35

۶٠٠ پروژه نیمه‌تمام استان قابل واگذاری به بخش خصوصی

سرپرست استانداری خراسان رضوی بر ضرورت پیگیری جدی و اهتمام ویژه برای واگذاری پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان به بخش خصوصی تأکید کرد.

۶٠٠ پروژه نیمه‌تمام استان قابل واگذاری به بخش خصوصی

شهرآرا آنلاین - در شرایطی که افزایش نرخ ارز باعث رشد هزینه تمام‌شده طرح‌های عمرانی شده است و دولت بودجه لازم برای اتمام آن‌ها را ندارد، قربان میرزایی، سرپرست استانداری خراسان رضوی، در بیست‌و‌نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که روز گذشته به صورت مشترک با کارگروه اشتغال برگزار شد، بر ضرورت پیگیری جدی و اهتمام ویژه برای واگذاری پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان به بخش خصوصی تأکید کرد.

اولین بار ایده واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی توسط اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در ١۵مرداد امسال مطرح شد. او در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور گفته بود که برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در کشور بیش از ۴۵٠ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است و بودجه دولت امکان تأمین این حجم از نقدینگی را ندارد. باید راهی برای تأمین مالی اجرای این طرح‌ها پیدا کنیم که یکی از بهترین مسیرها واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی است. کیوان کاشفی، عضو هیئت رئیسه اتاق ایران، پیش‌بینی کرده است که واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام کشور به بخش خصوصی حداقل ٧٠٠ هزار شغل ایجاد کند.

در این راستا میرزایی روز گذشته گفت: بر اساس کارشناسی‌های انجام شده ۶٠٠ پروژه نیمه‌تمام در استان قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارند. از این تعداد، ١۵١ پروژه امسال باید برای تکمیل و بهره‌برداری به بخش خصوصی واگذاری شود. وی با اشاره به تحقق ١٠٢ درصدی اشتغال استان طی ٨ ماهه امسال گفت: بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه باید در سال پایانی برنامه، نرخ بیکاری کشور، تک‌رقمی شود.

 

﷯ تعیین قیمت با کارگروه واگذاری

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این جلسه گفت: ٣٠ درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در سال ٩٧ ، معادل ۶٠٠ میلیارد تومان، باید از طریق مشارکت با بخش دولتی به اتمام برسد. در این راستا ١۵١ پروژه که قابلیت واگذاری به بخش غیردولتی را دارند، احصا شده‌اند و معطل گزارش‌های دستگاه‌ها هستند. دستگاه‌های اجرایی اجازه دارند این پروژه‌ها را با هر قیمتی که کارگروه واگذاری تعیین کند (‌‌حتی به صورت رایگان) در اختیار بخش غیردولتی قرار دهند. قیمت‌گذاری این پروژه‌ها باید به گونه‌ای باشد که پروژه سودآور باشد و در بخش غیردولتی ایجاد انگیزه کند. ستاد اقتصاد مقاومتی اجازه دارد از محل اعتبارات سال جاری نیز برای تکمیل پروژه کمک کند. حتی بخش غیر‌دولتی می‌تواند با رعایت کاربری اصلی، کاربری‌های چندگانه نیز برای پروژه تعریف کند.

رضا جمشیدی افزود: در قانون تمام ظرفیت‌های حداکثری برای مشارکت بخش غیردولتی پیش‌بینی شده اما لازمه انجام این کار اراده دستگاه‌های اجرایی است. دستگاه‌ها باید تا پایان آذر‌ماه گزارش تصمیم به واگذاری برای ١۵١ پروژه را در اختیار بخش غیردولتی قرار بدهند. براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی، اتاق بازرگانی و صدا‌و‌سیما موظف شده‌اند که به صورت رایگان اطلاع‌رسانی این موضوع به بخش غیردولتی را انجام دهند.

وی همچنین از ابلاغ اصلاحیه طرح توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری‌ توسعه‌ای در مناطق غرب و شرق کشور، مصوب هیئت دولت، به استان خبر داد و گفت: قلمرو جغرافیایی این طرح در خراسان رضوی شهرستان‌های تربت جام، صالح آباد، تایباد، باخرز و خواف هستند و براساس این مصوبه تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط بخش خصوصی و تعاونی و کسب‌و‌کارهای خرد و خانگی مددجویان تحت حمایت نهادهای حمایتی در این مناطق از سوی دولت و از طریق نظام بیمه‌ای کشور در برابر حوادث ضد امنیتی به صورت ١٠٠ در‌صد تضمین می‌شوند.

 

﷯ وضعیت اشتغال استان

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گزارشی از عملکرد هشت‌ماهه این اداره کل در ایجاد اشتغال ارائه داد. موضوع جالب توجه در گزارش محمد سنجری آمار اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی و کارورزی فارغ‌التحصیلان در استان بود. براساس این گزارش تا آخر آبان امسال ٢۵۴۵ نفر به عنوان مهارت‌آموز جذب کارگاه‌های اقتصادی استان شده‌اند. هرچند این رقم معادل ۶٣ درصد تعهد استان است اما انتظاری که از استان می‌رود با توجه به ظرفیت خوبی که در بنگاه‌های اقتصادی خیلی بیشتر از این‌هاست.

سنجری در‌این‌باره گفت: در شرایطی که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی با گرفتاری مواجه‌اند این طرح‌ها می‌تواند به تأمین نیروی انسانی و تعدیل هزینه‌های بنگاه‌ها کمک کند. اما استقبال زیادی از این طرح‌‌ها به ویژه در مشهد نشده است. چنانکه در مشهد تنها ۶۴١ مهارت‌آموز جذب شده‌اند که این رقم معادل ٣٧ درصد تعهد این شهر است. در حالی که شهرستان‌های کوچک بیشتر از این طرح‌ها استقبال کرده‌اند.

وی در خصوص کارورزی فارغ‌التحصیلان نیز گفت: امسال ٢١ میلیارد تومان از محل منابع تبصره ١٨ برای پرداخت کمک‌هزینه کارورزی و معافیت بیمه‌ای بنگاه‌ها در اختیار استان قرار گرفته اما استقبال زیادی از آن نشده است تا جایی که نگران این موضوع هستیم که در آخر سال نتوانیم تمام منابع مالی آن را جذب کنیم. در این موضوع نیز برخی شهرستان‌ها بهتر از مشهد عمل کرده‌اند. برای مثال تربت حیدریه تعهد جذب ٩٣ نفر کارورز را داشته و تاکنون ٩٧ کارورز را جذب کرده است. اما مشهد از ١٨٣٩ نفر تعهد خود فقط ۴۴ نفر کارورز جذب کرده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی