کد خبر : 91555
/ 08:15
گزارشی از افزایش قیمت‌ میوه و آجیل و بسیاری از اقلام در مشهد که بلندترین شب سال را گران کرده است

چله گران؛ مردم نگران

یک سال است و یک شب یلدا که به بهانه کمی بلندتر بودنش دور هم جمع می‌شویم. حال خوب قدیم‌ها را ندارد، بس‌که پیرایه‌ به آن بستیم. اوضاع اقتصادی امسال هم کار را سخت کرده است، چه برای آن‌ها که اصرار دارند یلدا را با تمام تشریفات خودساخته‌اش برگزار کنند و چه آن‌ها که روی مرز حداقل‌ها حرکت‌ می‌کنند.

چله گران؛ مردم نگران

 

به گزارش شهرآراآنلاین،  برای گزارشمان روی چند قلم اساسی دست گذاشتیم تا ببنیم یلدای امسال برایمان چقدر آب می‌خورد؟

از آجیل به ذرت بوداده

خبرش به گوشمان رسید، اینکه در تهران صف‌های عریض و طویل برای خرید آجیل یلدا -به ویژه آن قلم لاکچری‌اش یعنی پسته- تشکیل شده است. با توجه به وضعیت اقتصادی قاطبه مردم و افزایش هفتاددرصدی قیمت آجیل از ابتدای سال، راستش قدری تعجب کردیم. تعجبمان وقتی بیشتر می‌شود که در آجیل‌فروشی‌های مشهد گشت‌و‌گذاری می‌کنیم. چند فروشگاه معروف که می‌شناسید و نام نمی‌بریم و همیشه شلوغ بوده‌اند، الان هم شلوغ هستند. اما در مجموع آسمان آجیل‌فروشی‌های شهر هم‌رنگ بقیه کاسبی‌هاست؛ جنس فراوان و مشتری اندک. صحبت‌های علوی یکی از عمده‌فروشان آجیل مشهد بر دیده‌هایمان صحه می‌گذارد. او می‌گوید: صفی در کار نیست. دروغ می‌گویند. خرید آجیل یلدا نسبت به پارسال کمتر از نصف است. کسانی که هر سال مشتری آجیلمان بودند، نهایت خریدشان به ذرت بوداده و برگه میوه رسیده است. کمبودی در بازار وجود دارد؟ مشاهدات ما این‌طور نشان نمی‌دهد. البته با سرمازدگی درختان پسته و گردو در ابتدای سال و صادرات گسترده‌ای که در خبرها شنیدیم، فراوانی کنونی را می‌توان ناشی از یک عامل دانست: کاهش اقبال مردم.

هر چند رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد از کاهش ٣۵ درصدی قیمت‌ها خبر داده بود، اما فروشندگان آجیل نیز به چنین کاهشی اذعان ندارند. نهایت کاهش قیمت -به طور مثال- در تخمه آفتاب‌گردان، به اندازه یک هزار‌تومانی ناقابل در هر کیلو است.

با‌این‌حال اگر جای خالی آجیل در یلدایتان محسوس است، قیمت‌ها از این قرار است: بادام ٩۶ هزار تومان به بالا، پسته دست‌کم ١٣٢ هزار تومان، آجیل ممتاز ٩٨ هزار تومان، آجیل هفت مغز ١٢٨ هزار و ۵٠٠ تومان و بادام هندی ١۶٩ هزار تومان.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار که یکشنبه شب در تلویزیون اینترنتی شهرآرا حضور پیدا کرده بود، درباره وضعیت بازار کار خود گفت: قیمت آجیل و خشکبار افزایش ٣ تا ۴ برابری داشته است. علت افزایش قیمت‌ها در این بازار مثل سایر بازارها، افزیش نرخ ارز بوده، البته علاوه بر آن کاهش تولید برخی اقلام مثل پسته نیز روی افزایش قیمت‌ها تأثیر گذاشته است. اکنون آجیل درهم هر کیلو بسته به کیفیت از ٧٠ تا ١۴٠ هزار تومان در بازار موجود است و البته قیمت‌ها در مشهد پایین‌تر از سایر نقاط کشور است.

علیرضا ارزانی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار و کاهش قدرت خرید مردم ادامه می‌دهد: در ٨ ماه نسخت سال، ٢٠ درصد از واحدهای صنفی آجیل‌فروشی لغو پروانه شدند، چراکه واحدهای صنفی‌ای که مستأجر هستند و هزینه‌هایشان بالاتر است امکان ادامه فعالیت نداشتند.

از کجا بخریم؟

در نهایت به شهروندان توصیه می‌شود آجیل خود را از مراکز صنفی چهارراه میدان بار و یا میدان توحید خریداری کنند، زیرا در این مناطق امکان فروشگاه‌های عمده فروشی مستقر بوده و امکان خرید ارزان‌تر میسر است.

هندوانه یلدا

شب چله بی‌انار و هندوانه مزه ندارد. آیا این اقبال عمومی از افزایش قیمت‌ خبر می‌دهد؟

بررسی قیمت‌ها از ١٠ روز پیش تا الان چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. طی این مدت هندوانه ممتاز در سطح عمده از ٣۵٠٠ تومان به ٢۵٠٠ تومان کاهش داشته است. پرتقال تامسون جنوب نیز روی ۶۵٠٠ توقف کرده است. سیب زرد با ١٠٠٠ تومان افزایش و انار با ۵٠٠ تومان کاهش به ترتیب به ٧۵٠٠ و ٧٠٠٠ تومان رسیده‌ است. موز هم ١١ هزار و ۵٠٠ تومان به فروش می‌رسد. قیمت‌هایی که گفته شد مربوط به میدان بار است و البته بهترین نوع میوه. قیمت در سطح عرضه برای میوه دست‌چین باید حداکثر ٣۵ درصد بیش از قیمت‌های یادشده باشد.

رئیس اتحادیه بارفروشان نیز گمان مشابهی دارد، اینکه در یلدا قیمت‌ها افزایش نداشته باشد، مگر اینکه مشکلی در حمل‌‌و‌نقل رخ دهد و عرضه کاهش پیدا کند.

حیدر ساکن می‌گوید: سردخانه‌ها مملو از میوه‌های پرطرفدار مثل سیب، انار و پرتقال است. یکی از دلایل فراوانی میوه همین است و دلیل دیگر به کاهش قدرت خرید مردم برمی‌گردد. گمانمان این است که تمام قشرها می‌توانند میوه تهیه کنند اما با کیفیت‌های مختلف. مثلا سیب در میدان‌بار از ١٧٠٠ تومان پیدا می‌شود تا ٨٠٠٠ تومان.

او با اشاره به چالشی که پارسال در عرضه هندوانه رخ داد، ادامه می‌دهد: ما نظارت می‌کنیم و اتحادیه میوه و سبزی نیز، اتاق اصناف و بازرسی سازمان صمت نیز ناظرند، اما قیمت مصوبی برای میوه اعلام نمی‌شود تا عرضه و تقاضا و کیفیت میوه‌ها تعیین‌کننده باشد. با توجه به اینکه این روزها قیمت انواع میوه در شهر گران شده است،خرید میوه از میدان بار و مراکز عمده‌فروشی می‌تواند، بهترین راهکار برای جبران بخشی از قدرت خرید از دست رفته مردم باشد. از این رو به شهروندان مشهدی توصیه می شود اگر امکان خرید میوه از مراکز عمده فروشی را دارند،این کار را حتماانجام دهند.

رفتار خرید مردم معکوس است

طلا و جواهرات یکی دیگر از کالاهایی است که در شب یلدا خرید آن افزایش می‌یابد. طبق رسم و رسوم در این شب تازه‌دامادها باید به نوعروسشان هدایایی تقدیم کنند که طلا یکی از اقلام آن است. از یلدای سال گذشته تا کنون قیمت هر گرم طلای ١٨ عیار بیش از ١٧٠ هزار تومان افزایش داشته و از ١٢٨ هزار تومان به حدود ٣٠۵ هزار تومان رسیده و این طلا ۴/٢ درصد نسبت به سال گذشته رشد قیمت داشته است. البته نرخ طلا اکنون در وضعیت مناسب‌تری نسبت به اوایل مهرماه که قیمت هر گرم طلا به ۵۴٩ هزارتومان هم رسید، قرار دارد و طبیعی است که انتظار برود قدرت خرید طلا در بین مردم نسبت به اواخر شهریور بهتر شده باشد. این مسئله را با فروشندگان طلا در میان می‌گذاریم. مرتضی یک طلا فروش در محدوده بازار رضاست. بازاری که معمولا مملو از جمعیت است و به همین دلیل این خرید یا اجاره فضای تجاری در آن بسیار گران‌ است.

مرتضی می‌گوید: مردم قدرت خرید ندارند و تنها کسانی در این روزها به سمت بازار طلا برای خرید می‌آیند که مجبور باشند. البته گروهی از مردم هم برای حفظ ارزش پولشان اقدام به خرید طلای مستعمل و سکه می‌کنند. او ادامه می‌دهد: با وجود کاهش قیمت طلا باز هم مردم طلا خرید نمی‌کنند. زمانی که نرخ طلا در حال افزایش بود، وضعیت بازار نسبت به حالا شلوغ‌تر بود و مردم مدام در حال خرید بودند. این طلا‌فروش قدیمی با اشاره به افزایش ۵/٢ برابری قیمت طلا در ٨ ماهه امسال می‌گوید: رفتار خرید مردم در بازار طلا عجیب است. وقتی نرخ طلا در حال افزایش بود، مردم بیشتر خرید می‌کردند و اکنون که قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و به ثبات رسیده، خرید کاهش پیدا کرده است. مرتضی از وضعیت بازار ناراضی است و در حالی موقع خداحافظی دست مرا می‌فشارد که می‌گوید: بعد از ظهر امروز هم گذشت و من هنوز «دست‌لاف نکرده‌ام!».

شیرینی مثل سایر اقلام گران نشده است

رئیس اتحادیه شیرینی‌پزان مشهد نیز در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی شهرآرا گفت: ۵٠ درصد مواد اولیه شیرینی مثل کاکائو، نارگیل، بادم هندی، مغزهای آمریکایی و... وارداتی است و گران شده و در این میان برخی اقلام بیش از ١٠٠ درصد افزایش قیمت داشته است.

محمد فرزانی افزود: درخواست‌هایی برای تأمین اقلام مورد نیازمان به سازمان صمت داده‌ایم اما پاسخی دریافت نکرده‌ایم. با وجود این شیرینی جزو اقلامی است که رشد قیمت آن محدود است و اکنون بسته به کیفیت جنس یک کیلو شیرینی‌تر را با قیمتی در حدود ١۶ تا ٢۵ هزار تومان می‌توان در سطح بازار خرید کرد.

شب پُر خرج

تبادل هدیه‌های یلدایی بین جوان‌هایی که تازه عقد بسته‌اند، سنت متواتری است. برای بسیاری از آن‌ها، یلدا نخستین تجربه مواجهه با هزینه‌های زندگی واقعی است، تجربه‌ای نه‌چندان شیرین. ته‌مایه حرف‌های کسانی که با ما هم‌کلام شدند، یک چیز است: «همه‌چیز خیلی گران است».

«فلسفه یلدا را بی‌خیال، من و جوان‌هایی مثل من که پدرِ مایه‌دار نداریم، به تنها چیزی که فکر می‌کنیم هزینه‌های این شب است.» این‌ها را محمد می‌گوید. ٣٠ ساله است و کارگر یک شرکت صنعتی. می‌گوید به این دست تجملات اعتقادی ندارد اما خوش ندارد که پیش چشم همسر، خانواده و بستگانش کم بیاورد. مانده است بر سر دوراهی. دو راهی که نمی‌شود گفت. نتیجه معلوم است: «زور عرف بیشتر از خواسته من است. متأسفانه روی همین خریدها قضاوتم می‌کنند. اگر نخرم حمل بر بی‌احترامی یا خسیس بودن می‌شود. با همسرم توافق کردیم که در مراسم چله، مهمان دیگری غیراز خانواده‌های دوطرف نباشد اما می‌دانم که فامیل، تلفنی هم که شده آمار هدیه‌ها را می‌گیرند.»

فرصتی که برای خرید دارد به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد، بااین‌حال هنوز کاری انجام نداده است. «جرئت نکردم بازار بروم. دست کم ۵/١ میلیون تومان برایم آب می‌خورد.» این پول معادل حدود یک ماه حقوقش است. محمد اضافه می‌کند: «اوضاع دوستانم هم همین‌طور است. نمی‌دانیم پول برای رهن خانه کنار بگذاریم یا برای خرید وسایل زندگی یا برای مراسمی از این دست. همسرم درکم می‌کند. یعنی ناچار است. راستش امیدوارم این طور باشد.»

رسول هم این روزها در کشاکش بازار و خانه است. او کارگر شرکتی بود که پس از تعدیل نیرو، اخراج شد. مدتی است با ماشین در یک تاکسی تلفنی کار می‌کند. درآمدش کفاف می‌دهد برای تعمیر ماشین، پول بنزین و نه بیشتر. آذر، آخرین ماهی است که بیمه بیکاری به او تعلق می‌گیرد و باید چند برابر این حداقل را صرف هزینه‌های یلدا کند. ۵/١ میلیون تومان برای خرید یک وسیله برقی به عنوان هدیه کنار گذاشته است، ٧٠٠ هزار تومان برای خرید پالتوی همسرش، ٢٠٠ هزار تومان برای چکمه و ٣٠٠ هزار تومان خرج کیک و تزئین میوه برای ۵٠ نفر مهمانی که می‌آیند تا این مراسم را نظاره کنند. خانواده عروس‌ها هم از فشار رسوم یلدا در امان نیستند. الهام شاغل است و خود هزینه‌های خرید یلدا برای همسرش را تقبل کرده است. او می‌گوید: تا توانستیم از هزینه‌ها کم کردیم. از خرید کیک و آجیل منصرف شدیم. میوه‌آرایی را هم خودم انجام می‌دهم، با‌این‌حال من و همسرم با حقوق کارگری نتوانستیم به سادگی از پس خرید یک دست لباس زمستانی برآییم و به اندازه ٢ ماه از شروع زندگی مشترکمان عقب افتادیم.

مردم نظارت کنند

گرانی امسال به کنار، بدون نظارت، تیغ‌زنی سودجویان درد گرانی را مضاعف می‌کند. مسئولان نیز به این نکته واضح، واقف‌اند. طرح نظارتی ویژه بازار یلدا از ٢٠ آذر کلید خورده‌است. این طرح تا شب یلدا ادامه پیدا می‌کند. تعداد واحدهای صنفی که باید نظارت شوند زیاد است، برای همین کار در ٢ مرحله پیش می‌رود.

علی رسولیان، مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی می‌گوید: در جلسه ویژه ستاد تنظیم بازار شب یلدا که با حضور ٣اتحادیه آجیل و خشکبار ، میوه و تره‌بار و شیرینی و دستگاه‌های مربوط برگزار شد ، مقرر گردید این ٣اتحادیه در حوزه تأمین اقلام اساسی مورد نیاز این ایام و نظارت و کنترل بر بازار با بخش‌های مرتبط هماهنگی و تعامل نزدیکی داشته‌باشند و خود نیز به‌طور جدی بر عملکرد واحدهای زیر مجموعه نظارت کنند. همچنین آن‌طور که مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف مشهد می‌گوید مرحله نخست تا یکشنبه شب و تمرکز اصلی بر طلا و جواهر، کیف و کفش، پوشاک و لوازم خانگی بوده است. مرحله دوم از روز دوشنبه شروع شده است و این بار مرکز توجه بازرسان بازارهای میوه و شیرینی، آجیل و خشکبار و دیگر موادغذایی هستند.

امیر دلداری این را هم اضافه می‌کند که بازرسی‌ها پُر‌و‌پیمان خواهد بود. هم از بازرسان اتاق اصناف استفاده می‌شود، هم از کارشناسان اتحادیه‌های صنفی. گشت‌های مشترک با سازمان تعزیرات حکومتی و مرکز بهداشت هم برقرار است. به این فهرست نظارت‌های بازرسان سازمان صمت را هم اضافه کنید. رئیس شعبه سیار اداره‌کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز می‌گوید: برای ١٢واحد صنفی فروش میوه و خشکبار در مشهد پرونده تخلف تشکیل شده‌است. امید جلیلی می‌افزاید: در مجموع ٢٠میلیون تومان تخلف در این حوزه طی ٢۴ساعت شناسایی شده است.

مسئولان برای پیگیری گزارش‌های مردمی در اسرع وقت قول مؤکد می‌دهند. شماره‌های ١٢۴ و ٣١٧٣٠١٢۴ برای تماس تلفنی و سامانه ٣٠٠٠١٣۴١٢۴ برای دریافت پیامک آماده‌اند.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی