کد خبر : 91657
/ 07:42

شبی خوش است بدين قصه اش دراز کنيد

یکی از عادت‌های نه‌چندان خوب ما ایرانی‌ها که باقی‌مانده سنت‌های نیکوی نیاکانمان هم به‌حساب می‌آید، پاسخ به پرسش فلسفی «چی بخوریم؟» است

شبی خوش است بدين قصه اش دراز کنيد

شهرآرا آنلاین - سمیرا منشادی | یکی از عادت‌های نه‌چندان خوب ما ایرانی‌ها که باقی‌مانده سنت‌های نیکوی نیاکانمان هم به‌حساب می‌آید، پاسخ به پرسش فلسفی «چی بخوریم؟» است؛ می‌خواهد یک سفر نصفه‌روزه به ییلاقات شهر باشد یا یک دورهمی ساده در خانه آقابزرگ؛ می‌خواهد دید و بازدید نوروز باشد یا برگزاری مراسم شب چله. خلاصه اینکه تا جواب چی‌ بخوریم و چی‌ درست کنیم را پیدا نکنیم، تمایلی برای برداشتن قدم بعدی نداریم، به‌ویژه این روزها که قیمت‌ اجناس مختلف با سرعت موشک‌های قاره‌پیما هم درحال سبقت‌گرفتن از یگدیگرند.

اگرچه منکر پُررنگ‌بودن نقش خوردنی‌ها در برگزاری هرچه‌ شیرین‌تر دورهمی‌ها نیستیم، همه‌مان می‌دانیم که این‌ها فقط و فقط بهانه‌ای برای باهم‌بودن است؛ نوروز، چهارشنبه‌سوری، شب‌چله و... . برای همین می‌خواهیم با این مطلب، ابتکار عمل را به دست بگیریم و با یک تیر برایتان چند نشان بزنیم؛ یعنی با توصیه‌هایمان هم شب چله‌ای به‌یادماندنی برایتان بسازیم، هم فامیل را دور هم جمع کنیم، هم از تمام سودهای خوراکی و غیرخوراکی این مراسم بهره لازم را ببریم و هم با این شرایط اقتصادی، ضرر زیادی به جیبمان نخورد.

 

همه بی‌دعوت میهمانیم

مجلل‌ترین مراسم‌ حتی در باشکوه‌ترین مکان‌ها وقتی به‌تنهایی برگزار شود و بدون حضور آن‌هایی باشد که دوستشان داریم، پشیزی نمی‌ارزد. بنابراین از همین الان به‌فکر جمع‌شدن در خانه یکی از بزرگ‌ترهای فامیل به‌ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها باشید. پیشنهاد می‌کنیم بی‌مقدمه در قراری نانوشته تلفن را بردارید و به اعضای خانواده و فامیل یک‌به‌یک زنگ بزنید و مسئولیت خریدهای شب یلدا را بین آن‌ها تقسیم کنید تا زحمت و هزینه‌ها هم بین همه سرشکن شود. برای اجرای خوب و مرتب این طرح هم بد نیست بازی قرعه‌کشی راه بیندازید و خریدهای شب یلدا را براساس قرعه بین اعضا تقسیم کنید. می‌توانید از بقیه هم نظرخواهی کنید تا متهم به خودرأیی نشوید؛ یک نفر زحمت خرید هندوانه را بکشد؛ یکی انار، یکی آجیل، یکی هم برای آماده‌کردن یک شام ساده، آستین‌هایش را بالا بزند. یلدا تمرین خوبی برای همدلی هم هست و همین کنار هم بودن، طعم یلدا را ماندنی‌تر می‌کند.

 

ورود تلفن و نت ممنوع!

امان از این تلفن‌های همراه که بلای جان جمع‌ و دورهمی‌هاست، حتی در بلندترین شب سال. حیف است حالا که دور هم جمع شده‌اید، هر‌کسی با گوشی‌اش سرگرم باشد و در عوالم خودش وقت بگذراند. برای اینکه بتوانید این خانه‌خراب‌کن را از جمعتان حذف کنید، چند پیشنهاد خوب داریم.

همان سر‌شبی اعلام کنید که همه باید تلفن‌هایشان را خاموش کنند. اگر کسی هم نمی‌تواند، بی‌خیال این دورهمی شود و با گوشی‌اش خوش باشد؛ حتی می‌توانید همان دم در، همه گوشی‌ها را جمع کنید و تا آخرشب تحویل کسی ندهید.

برای اینکه کسی یاد تلفن همراهش نیفتد، به سنت‌های قدیم برگردید و آن را اجرا کنید. آنچه در فرهنگ قدیم ایرانی‌ها در‌کنار جشن و شب‌زنده‌داری مرسوم بوده است، قصه‌گویی و تعریف خاطرات بزرگ‌ترهاست. از کسی که کلام شیرینی دارد، بخواهید چراغ اول را روشن کند.

پیشنهاد دیگر ما این است که به‌دنبال تعدادی بازی‌ گروهی شاد باشید و آن شب بخشی از دورهمی‌تان را با این بازی‌ها پر کنید. برای اینکه هیجان بازی را بیشتر کنید، برای برنده، جایزه هم مشخص کنید.

حافظ‌‌خوانی و شاهنامه‌خوانی را هم فراموش نکنید. هرچند این کار از ابتدا در مراسم شب یلدا جایی نداشته، رسم خوب و دل‌نشینی است که توانسته جای پای خود را بین شب‌زنده‌داران یلدا باز کند.

 

خریدهای هنرمندانه

از هرچیز که بگذریم، از خوراکی‌های خوشمزه این شب نمی‌توان گذشت. به‌همین‌دلیل لازم است تدابیر خاصی برای این بخش از دورهمی‌تان هم بیندیشید. درضمن چه‌ کسی گفته این شب باید آن‌قدر تا خرخره بخوریم که حالمان بد شود و نتوانیم فردا سر کار حاضر شویم! یک مشت کوچک آجیل و چند برش از میوه‌ها خودش کلی است. برای اینکه هزینه‌های خرید آجیل و میوه‌تان هم کمتر شود، چند پیشنهاد خوب داریم.

١

بهتر است به خودتان کمی زحمت بدهید و برای خرید به مراکز عمده‌فروشی مانند میدان‌بار یا بازار مصلی بروید تا برایتان ارزان‌تر تمام شود. برخی فروشگاه‌ها به‌مناسبت این شب اجناس و کالاهایشان را با تخفیف ارائه می‌کنند؛ بد نیست به آن‌ها هم سر بزنید.

٢

لازم نیست میوه‌های درجه‌یک خریداری کنید. از فروشنده بخواهید که میوه با کیفیت درجه دو را به شما بدهد که قیمتش کمتر است. 

سیب

۵٠٠٠

پرتقال

٢۵٠٠

نارنگی

۴٠٠٠

٣

میوه‌های خریداری‌شده را به روشی هنرمندانه برش‌های کوچک بدهید و در ظرفی زیبا بچینید. به این روش با یک تیر چند نشان زده‌اید؛ هم می‌توانید میوه ارزان‌تر و بی‌کیفیت‌تر بخرید و آن‌ها را برش بزنید که کیفیتشان در این حالت دیده نشود و هم افراد بیشتری از آن استفاده کنند و ریخت‌و‌پاش و اسراف کمتری شود.

۴

در گذشته نیاکان ما خوردنی‌هایی مانند شلغم، کدو، چغندر، زردک و لبو را برای این شب می‌پختند و نوش‌جان می‌کردند. این خوراکی‌ها اکنون هم قیمت مناسب‌تری به‌نسبت دیگر خوردنی‌ها دارند و هم می‌توانند زینت‌بخش سفره‌های یلدایی‌تان باشند. 

لبو

٣۵٠٠

کدو

٢٨٠٠

چغندر 

١٨٠٠

شغلم

١۵٠٠

۵

انار و هندوانه، جزو میوه‌های نمادین این شب هستند و باید باشند. برای تهیه این دو میوه، می‌توانید انارها و هندوانه‌های کمی ریزتر اما شیرین را بخرید و آن‌ها را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا به همه برسد. انارها را می‌توانید در یک کاسه بزرگ دانه کنید تا هرکس به میزان دلخواهش بردارد.

 

آجیل‌ و ماجیل ها

خوردن آجیل هم از آن رسم و رسومی است که نمی‌توان بی‌خیال آن شد، اما آنچه در گذشته مرسوم بوده از زمین تا آسمان متفاوت است با آنچه ما امروز می‌بینیم. آن روزگار، خانم‌های باسلیقه تمام طول تابستان تخمه هندوانه، خربزه و طالبی‌ مصرفی‌شان را جمع می‌کردند و برای مناسبت‌هایی مانند شب چله تفت می‌دادند یا باقلی خشک و برای این شب آماده می‌کردند. هرچند دیر شده است، شما می‌توانید دست‌کم تخمه‌های کدوی‌ مصرفی این شبتان را سریع روی بخاری خشک کنید و تفت بدهید. برای آجیل این شب هم یک بسته پیشنهادی خوب و ارزان قیمت برایتان داریم.

می‌توانید ١٠٠تا ٢٠٠گرم از آجیل‌های ارزان‌تر و با کیفیت متوسط‌تر را به دلخواه و با هر ترکیبی که دوست دارید، تهیه و در یک ظرف مخلوط کنید. ما قیمت‌ها را رصد کرده‌ایم و در اینجا قیمت ١٠٠گرم از چند نوع آجیل باصرفه را برایتان می‌آوریم که با یک ضرب و تقسیم ساده بدانید حدودی چقدر باید هزینه کنید.

کشمش سبز

٢٩٠٠

قیسی هلو 

٢٩٠٠

کنجد

٣۴٠٠

آلوی طرقبه 

٣١٠٠

عناب

٣٠٠٠

تخمه آفتابگردان

٣٠٠٠

تخمه هندوانه گلپردار

٢۶٠٠

تخمه کدو 

۵٠٠٠

نخودچی

٢٠٠٠

بادام‌زمینی

٢٣٠٠

دانه سویا

١٨٠٠

باقلی، مول‌مولی، پاپ‌کورن یا همان ذرت بوداده هم از خوراکی‌های پرطرف‌دار این شب است که با ١٠٠گرم می‌توانید برای چند نفر تدارک ببینید.

باقلی خشک 

٩٠٠

مول‌مولی

۵٠٠

ذرت

١١٠٠

 اگر هم حوصله درست‌کردن پاپ‌کورن را ندارید می‌توانید از بسته‌‌های بازاری استفاده کنید که بین ٢تا ۵هزار تومان است. یادتان نرود که گلپر، آبلیمو، نمک و فلفل هم کنار باقلی‌ها و مول‌مولی‌ها بگذارید. دیگر چیزی از یک جشن حسابی کم ندارید.

 

نوشیدنی های پرطرفدار

از هرچه بگذریم، سخن چای خوش تر است. چای را نمی توان به هیچ وجه از ایرانیان گرفت. این نوشیدنی گرم همیشه بر صدر جدول پذیرایی میهمانی ها نشسته است. اگرچه چای پرطرف دار است و نمی توان بی خیال میزان کافئین و مضرات آن شد، بیایید در یلدا دمنوش ها را جایگزین چای سیاه کنید. در شب های سرد، دمنوش ها با عطرهای دل انگیزشان بدجوری می چسبند. دم کرده بهارنارنج با چند دانه هل، نعنافلفلی با کمی آویشن و چای سرخ گزینه های خوبی برای دورهمی شب یلدا هستند. اما در میان آن ها، از همه جذاب تر دمنوش پوست پرتقال است که نه تنها عطر بی نظیرش هوش از سر همگان می برد، بلکه در طعمش شیطنت خاصی با ترشی و شیرینی نهفته است که به محض نوشیدن اولین قورت از آن، همه را شیفته خودش می کند. برای ساخت این دمنوش تنها کافی است چند خلال از پوست پرتقال را که قبلا خشک شده است، با آب جوش دم کنید. این دمنوش هزینه‌ای هم برای شما ندارد.

آخرین پیشنهاد ما برای اینکه سور و سات شب چله‌تان تکمیل شود و فیض کامل را از این شب ببرید، گوش دادن به موسیقی است، البته نه هر موسیقی‌. موسیقی‌هایی که هم به حال وهوای این شب بخورد و هم جمع فامیلی‌تان را شاد کند؛ حالا می‌خواهد سنتی باشد یا پاپ، البته از نوع مجازش.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی