کد خبر : 91697
/ 11:01
بانوی مترجم تورهای اروپایی روایت کرد

مشهد در نگاه گردش‍گرهای اروپایی

«الهام رمضانی» را بیشتر از اینکه مشهدی‌ها بشناسند، گردشگران اروپایی و آمریکایی می‌شناسند. کسی که سفیر فرهنگی مشهد است

مشهد در نگاه گردش‍گرهای اروپایی

شهرآرا آنلاین - المیرا منشادی- «الهام رمضانی» را بیشتر از اینکه مشهدی‌ها بشناسند، گردشگران اروپایی و آمریکایی می‌شناسند. کسی که سفیر فرهنگی مشهد است و جزو اولین افراد این شهر است که با گ‌ردشگرهای اروپایی ارتباط می‌گیرد و برای آن‌ها زبان تاریخ و فرهنگ می‌شود. رمضانی تورلیدر و مترجم مشهدی است که این روزها گردشگران اروپایی با توضیحات او با بخش‌های مختلف حرم و آرامگاه فردوسی آشنا می‌شوند. به بهانه همین هنر و علاقه رمضانی به فرهنگ و تاریخ که باعث ورودش به دنیای رنگارنگ گردشگرها شده، پای گفتگو با این مترجم نشستیم تا برایمان از گردشگران متعجب و کنجکاوی بگوید که تمام هم و غمشان بر خلاف دیدن تاریخ در سفر به اصفهان، یزد و شیراز، دیدن گنبد و بارگاه طلایی امام رضا(ع) در مشهد است که یا عکسش را در اینترنت دیده‌اند، یا وصفش را از گ‌ردشگرهای دیگر شنیده‌اند و یا خودشان یک‌بار حضور در آن را تجربه کرده‌اند و حتی با نیایش در آن آرامش گرفته‌اند.

 

از آغاز کارتان بگویید، چطور مترجم شدید؟

متولد 59 هستم و فرزند ارشد یک خانواده 7 نفری. مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی‌ام را از دانشگاه فردوسی مشهد در سال 90 گرفتم و در یک وقفه 3 ساله بین درس و کارم، دوره‌های تخصصی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی را در سازمان میراث فرهنگی استان گذراندم.

 

کسی به شما این دوره را پیشنهاد کرد؟

بله، این دوره‌ از طریق یکی از آشناها به من معرفی شد.

 

چه چیز در مترجمی برایتان جذابیت داشت که شرکت در این دوره‌ها را قبول کردید؟

من به تاریخ خیلی علاقه‌مند هستم و همیشه با خودم می‌گفتم گردشگرانی که به ایران وارد می‌شوند، جنبه تاریخی شهرهای ایران برایشان جالب‌‌تر است. ما ایرانی‌ها نگاه‌مان به سفر، خوش‌گذرانی است؛ در حالی که تورهای ورودی به ایران و به خصوص مشهد، دید فرهنگی و تاریخی دارند و برای تبادل اطلاعات فرهنگی و تاریخی سفر می‌کنند. من دوست دارم کاری انجام دهم که تبادل فرهنگ و تاریخ شاد این شهر به گردشگرها منتقل شود.

127977.jpg
پس بیشترین سوال‌هایی که از شما می‌شود، سوال‌هایی درباره تاریخ و تمدن شهرمان است و درست است؟

بله؛ اما این سوال‌ها به صورت کلی پرسیده می‌شود. بیشترین سوال‌هایی که می‌پرسند درباره حجاب است. برایشان جالب است چرا و چطور چادر سر می‌کنیم. البته خیلی ازگردشگر‌ها که خط فکر دموکراتیک دارند، قوانین را قبول می‌کنند و به نظر و طرز فکر یک فرد چادری احترام می‌گذارند اما درصد بسیار کمی که تحت تأثیر فرهنگ و نگاه از بالا به پایین هستند، این موضوع را به چالش می‌کشند و نسبت به چادر انتقاد می‌کنند. من چادری هستم و در تمام مدت همراهی با گردشگرها هم چادر سرم می‌کنم. خیلی برایشان جالب است که چطور من از این پارچه‌ای که بر سر دارم، خسته نمی‌شوم و سوال‌هایشان هم پیرامون همین موضوع است. سوالی که بعد از توضیح درباره چادر و حجاب ه می‌پرسند، درباره دین اسلام و مقایسه آن با سایر دین‌هاست. من متخصص علوم دینی نیستم و گاهی در برابر سوال‌هایشان جوابی ندارم که بدهم اما وقتی آن‌ها را به حرم می‌برم، با تعجب به اطراف نگاه می‌کنند و خیلی از آن‌ها بدون اینکه من توضیحی بدهم، متوجه زیبایی‌های دین اسلام می‌شوند. به یاد دارم یک روز به همراه یک فرد ایتالیایی که بسیار منتقد دین و قوانین حجاب بود، به حرم مطهر رفتیم و او فقط چند دقیقه هاج و واج به اطراف نگاه می‌کرد و بعد از آن گفت: «اسلام واقعی همین‌جاست، مسلمانان واقعی هم همین‌جا هستند».

 

به نظرتان این همه اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی نتیجه چیست؟

همان‌طور که گفتم، نتیجه بازتاب اخبار ایران و ایرانی در رسانه‌های غرب است. من چندین بار در صحبت‌هایشان متوجه شده‌ام که مشهد را شهری بیابان‌مانند تصور می‌کردند که به خاطر نزدیکی‌اش به افغانستان، داعش زده است. روزی یک خانم که از آفریقای جنوبی به مشهد آمده بود، به محض اینکه پایش را به فرودگاه گذاشت، از من پرسید داعشی‌ها کجا هستند؟ گفتم ما اینجا داعشی نداریم! گفت من فکر می‌کردم مشهد یک بیابان بزرگ است که به محض ورودم با داعشی‌های اسلحه به دست روبه‌رو می‌شوم. وقتی همین خانم یک روز در مشهد بود و با مردم آشنا شد، عاشق مشهد شده بود و حتی بعد از اینکه به کشورش بازگشت، در ویدئویی که برای من فرستاده بود، برای همسایه‌ها و دوستانش از مشهد و زیبایی‌هایش می‌گفت.

 

چطور با این همه هجمه باز هم ایران و مشهد را برای سفر انتخاب می‌کنند؟

خیلی وقت‌ها این سوال را از آن‌ها می‌پرسم و آن‌ها جواب می‌دهند به رغم تمام ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی که در رسانه‌ها می‌شود، می‌خواهند خودشان همه چیز را از نزدیک ببینند.  

 

ایران یک مثلث طلایی گردشگری دارد که گردشگران بیشتر برای گشت و گذار اصفهان، شیراز و یزد را انتخاب می‌کنند. تا به حال از توریست‌ها پرسیده‌اید چرا مشهد را انتخاب کرده‌اند؟

مشهد به دو دلیل مقصد سفر گردشگران می‌شود؛ گردشگران مسلمان که برای زیارت می‌آیند و گردشگران غیرمسلمان که برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ شهرمان به مشهد سفر می‌کنند. بعضی ازگردشگر‌ها به من می‌گویند ما مشهد را این‌همه زیبا نمی‌دانستیم و یک‌بار یکی از آن‌ها به من گفت «از این همه زیبایی و معنویت در این شهر اُوردوز کرده‌ام».

 

مشهد جذابیت‌های گردشگری زیادی دارد. به غیر از حرم مطهر بیشترین مکان‌هایی که دوست دارند ببینند، کجاست؟

گردشگری که به مشهد می‌آید، از قبل درباره این شهر و آداب و رسومش اطلاعات دارد. حضورش بیشتر به خاطر لمس و دیدن از نزدیک اطلاعات بصری و شنیداری‌اش است؛ اما اولین جایی که دوست دارند بروند، حرم مطهر است و بعد از آن آرامگاه فردوسی. البته خیلی از آن‌ها به نیشابور هم سری می‌زنند. به تازگی گروه‌ها و تورهایی که می‌آیند، دوست دارند ناشناخته‌‌ها را کشف کنند. از من نشانی قنات‌های تاریخی و کویر و حتی توضیح درباره آداب و رسوم یک قوم و مردم یک منطقه سوال می‌کنند. اما اگر بخواهم جواب سوال شما را بدهم، باید بگویم که این روزها ‌ گردشگرها انتخابی‌تر به مشهد می‌آیند؛ یعنی از قبل می‌دانند کجا می‌خواهند بروند و درباره چه چیزی توضیح می‌خواهند.

127976.jpg

چه چیز در حرم مطهر رضوی برایشان جالب است؟

فضای نیایشی و پناهگاه دلی که به اصطلاح خودشان این «مسجد» دارد، برایشان جالب است. ضمن اینکه آن‌ها حرم را یک موزه معماری و مردمی می‌دانند و خیلی وقت‌ها از حرم مطهر به عنوان «مسجد زنده» یاد می‌کنند. اعتقادات مردم به وقف خیلی برایشان جالب است و اینکه چطور می‌شود از اموال خود به نفع و استفاده مردم وقف کرد.

 

بیشترین گردشگرهایی که به مشهد می‌آیند، از چه کشورهایی هستند؟

آمار ندارم اما طبق تجربه کاری این چند ساله‌ام و ‌گردشگرهایی که امسال به مشهد آمدند، بیشترین گردشگر مسلمان از عراق، آذربایجان، پاکستان، آفریقای جنوبی، آمریکا، آلمان و هلند بودند. این درحالی است که بیشترین توریست غیرمسلمان از کشور آلمان است.

البته گروه‌های مختلف دوچرخه‌سواری و کاروانی که مسیر سفر در جاده راه ابریشم را انتخاب می‌کنند و از مرز باجگیران و سرخس وارد خراسان رضوی می‌شوند نیز به مشهد هم سری می‌زنند. این مسافران بیشتر اروپایی هستند.

 

مشهد گردشگر درمانی زیاد دارد؛ گردشگر غذایی هم دارد؟

بله، من تا به حال گردشگرهای زیادی‌دیده‌ام که علاوه بر سفر و کشف ناشناخته‌ها، 

برای آشنایی و مزه کردن غذاهای سنتی هم به مشهد سفر کرده‌اند. البته غذاهای ایرانی برای گردشگر‌های اروپایی مخصوصا آلمانی‌ها جالب است. آسیایی‌ها به خصوص چینی‌ها و هندی‌ها غذاهای ایرانی را دوست ندارند و به همین خاطر توریست غذایی از این کشورها کم است. به یاد دارم یک روز همراه کاروانی که از کشورهای مختلف حضور داشتند، برای سرو غذا به شاندیز رفتیم. در راه هر کدام از این افراد از غذاها ی معروف کشورشان گفتند و به قول معروف با هم کل کل می‌کردند. من به آن‌ها گفتم حالا وقت زیاد است برای اظهارنظر. بعد از اینکه غذا را میل کردید، در این‌باره با هم حرف می‌زنیم. بعد از سرو غذا که ششلیک بود، همه آن‌ها اذعان کردند که بهترین غذا را خورده‌اند. مشهد در بین ‌گردشگرها به قطب غذایی ایران که غذاهای لذیذ دارد، معروف است.

 

تا به حال در بین مسافران‌تان شخص خاص و یا هنرمند خاصی بوده است؟

من چند بار با شهرداران معروف شهرهای مختلف و بزرگ دنیا هم‌صحبت بوده‌ام و اساتید و پروفسورهای بزرگ و برجسته دنیا را نیز در سفرشان به مشهد همراهی کرده‌ام اما با هنرمندان و افراد هنری و سینمایی برخوردی نداشته‌ام.

 

به عنوان آخرین سوال، خاطره‌ای از همراهی‌تان با ‌گردشگرها دارید که در ذهن‌تان مانده باشد؟

یک‌بار در یکی از تورهایم درباره وقف و نذر صحبت می‌کردم. بعد از اتمام صحبت‌هایم، یک خانم نزد من آمد و از من خواست برای وقف 50 دلار راهنمایی‌اش کنم. به من گفت «من تحت تأثیر معنویات این حرم قرارگرفتم». این حرکت از یک غیرمسلمان که برای اولین‌بار کلمه وقف و نذر را می‌شنید، برایم بسیارعجیب بود. جمله‌ای هم که هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم، جمله یک معلم بلژیکی بود. او به همراه چند نفر از دوستانش به مشهد آمده بود و من در حرم مشغول صحبت با آن‌ها بودم که حس کردم خیلی ساکت هستند. برگشتم و به آن‌ها نگاه کردم و دیدم هر سه آن‌ها در سکوت در حال اشک ریختن هستند. ساکت شدم و بعد از نیایش دلیل اشک‌هایشان را پرسیدم. یکی از خانم‌ها گفت: «فضای معنوی و نیایشی این حرم بسیار عجیب است و من نمی‌توانم خودم را کنترل کنم. حس می‌کنم آجر به آجر و کاشی به کاشی اینجا با عشق و اعتقاد کامل روی هم گذاشته شده و من این را با تمام وجود حس می‌کنم و بی اختیاراشک‌هایم می‌ریزد.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی