کد خبر : 92124
/ 07:50
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد:

سهم مشهد از داروی کشور باید افزایش یابد

تأمین دارو یکی از شاخص‌های مهم نظام سلامت است که چرخه بهداشت و درمان را کامل می‌کند.

سهم مشهد از داروی کشور باید افزایش یابد

شهرآرا آنلاین - مهدی عسکری| تأمین دارو یکی از شاخص‌های مهم نظام سلامت است که چرخه بهداشت و درمان را کامل می‌کند. باوجود‌این، مشکلات نوسانات ارزی، گرانی دارو، کمبود دارو، حضور دلالان و قاچاق دارو، گاهی چوب لای چرخ درمان می‌شود. دراین‌میان مشهد و خراسان‌رضوی نیز از قاعده این معضلات دارویی مستثنا نیستند. در نشست با دکتر عباس اخگری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، علاوه بر بررسی ابعاد احتکار و قاچاق دارو، درمورد مشکلات عمده درباره گرانی و کمبود دارو، سهم داروی مشهد از داروی کشور، تأمین اقلام پرمصرف بیمارستان‌‌های دولتی و برخی دغدغه‌‌های مهم دیگر به گفت‌وگو نشستیم.

 

﷯ ۵ ماه قبل بود که رئیس انجمن صنفی داروسازان استان اعلام کرد با آن دسته از داروخانه‌هایی که تخلفات کم‌فروشی، گران‌فروشی و... داشته باشند، برخورد می‌کند و از تذکر گرفته تا ابطال پروانه مسئول فنی و ابطال پروانه داروخانه را در دستور‌کار قرار خواهند داد. چقدر این وعده عملی شده است؟

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، ظرفیت بروز برخی تخلفات همانند تمام بخش‌های اقتصادی کشور در صنف داروسازان نیز وجود دارد. به‌همین‌دلیل برای امسال شرایط ویژه‌تری برای کنترل و رسیدگی به تخلفات در نظر گرفته‌ایم. بازرسی‌ها بیشتر شده و بازرسی‌های مشترک با اداره صنعت و معدن و نیروی انتظامی هم افزایش یافته است. درمورد تخلفات مرتبط با دارو، بخشی مربوط به داروخانه و بخشی هم مربوط به بیرون از داروخانه است و ممکن است شرکت‌های دارویی هم تخلف‌هایی داشته باشند. علاوه‌بر‌آن ممکن است تخلفاتی از قبیل قاچاق یا فروش داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته نیز در میان باشد.

 

﷯ با همه این تفاصیل، از ابتدای سال جاری تاکنون چه تعداد پرونده درمورد تخلف داروخانه‌ها به ثبت رسیده و رسیدگی به این تخلف‌ها چگونه است؟ 

از ابتدای سال تاکنون ١٣ پرونده تخلف تشکیل شده که شامل مواردی همچون حضورنداشتن مسئول فنی یا گران‌فروشی در داروخانه‌ها بوده است. بیشتر تخلف‌ها به کمیسیون ماده٢٠ ارجاع می‌شود. برای برخورد با تخلف‌ها هم شیوه‌نامه‌ای وجود دارد که برخورد با آن تخلف را بسته به نوع تخلف و دفعات تکرار متفاوت کرده و از تذکر ساده شفاهی و کتبی تا توبیخ و بعد هم قطع سهمیه بیمه و ابطال صلاحیت مسئول فنی را شامل می‌شود و در موارد حادتر ممکن است پرونده به کمیسیون ماده١١ و مراجع قضایی نیز ارجاع شود. حتی در مواردی ممکن است به تعطیلی موقت و حتی لغو پروانه تأسیس داروخانه هم منجر شود. همچنین مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی با شماره تماس١٩٠ به‌صورت چهارده‌ساعته از ساعت ٨ تا٢٢ به‌جز ایام تعطیل آماده پاسخ‌گویی به سؤالات هم‌وطنان است.

 

﷯ تخلف احتکار و قاچاق دارو هم در مدت یادشده در مشهد وجود داشته است؟

بله، اما نه در داروخانه‌ها. کمتر از ٢ ماه قبل انباری در شهرک طرق کشف شد که ١١ قلم دارو را در حجمی انبوه و با ارزش ریالی ۶۵میلیون تومان دپو کرده بودند. کشف این انبار برای اولین‌بار است که رسانه‌ای می‌شود. قرار بود داروهای مذکور به افغانستان صادر شود. داروها از نوع داروهای معمول موجود در بازار بود. کشف دیگری هم در تایباد اتفاق افتاد که قاچاق معکوس دارو بود. این داروها نیز قرار بود از مرز خارج شود.

 

﷯ داروهای احتکار‌شده چه می‌شود؟ 

بسته به نوع دارو شرایط ویژه‌ای دارد. اینکه دارو در کجا و با چه شرایطی احتکار شده باشد، مهم است. ممکن است شرایط نگهداری باعث ازبین‌رفتن کیفیت دارو شده باشد. برخی داروها باید در دما و رطوبت خاصی نگهداری شود. برخی داروها به‌دلیل شرایط نامناسب نگهداری، پس از کشف معدوم می‌‌شود. اگر درمورد دارویی کمبود وجود داشته باشد و کیفیت دارو نیز مطلوب باشد، نظر ترجیحی این است که دارو وارد شبکه توزیع شود. به‌طورکلی دارو باید از نظر دما، نور و مواردی از این قبیل، فضای فیزیکی نگهداری و محیطی مطلوبی داشته باشد. نگهداری و توزیع داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته نیز جزو تخلفات شدید است. 

 

﷯ این نقد وجود دارد که نظارت‌های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در حوزه دارو ضعیف است یا بازدارنده نیست. مشکل کار به ساختار برمی‌گردد یا نحوه اجرا؟

یکی از مشکلات ما نبود امکان نظارت مستقیم بر شرکت‌های تولیدکننده داروست؛ البته این نظارت بر عملکرد شرکت‌های توزیعی، داروخانه‌ها و داروخانه‌های بیمارستان‌ها وجود دارد. برای نظارت بر شرکت‌های تولیدکننده دارو هنوز اختیاراتی به معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تفویض نشده است و این نظارت برعهده سازمان غذا و داروست، مگر اینکه به‌صورت موردی از ما بخواهند و ما وارد شویم. پیگیری‌های مکرری دراین‌زمینه انجام شده و یکی از برنامه‌های عملیاتی‌ام تحقق امکان نظارت بر شرکت‌های داروسازی بوده است. مشهد شرکت‌های داروسازی خوبی دارد که در کشور نمونه‌ است، اما همین نداشتن اختیار برای نظارت باعث شده است نتوانیم در هنگام بروز مشکلات، کاری برای آن‌ها انجام بدهیم. بااین‌حال در حد توان برای مشکلات آن‌ها در استانداری پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم. درمورد کمبود مواد اولیه دارویی هم این شرکت‌ها مشکل دارند و همین‌طور درمورد مواد جانبی و حتی بسته‌بندی... .

 

﷯ همواره چالش‌هایی بین داروخانه‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای یا داروخانه‌ها و شرکت‌های توزیع دارو وجود داشته است. اینکه شرکت‌های بیمه‌ای به‌موقع مطالبات داروخانه‌داران را پرداخت نمی‌کنند و ازآن‌طرف برخی شرکت‌های توزیعی دارو نیز فقط با پول نقد با داروخانه‌داران معامله می‌کنند، درحالی‌که توان خرید داروخانه‌داران خیلی کم شده است. نقش معاونت غذا و دارو در حل و راهگشایی این موارد چیست؟

برای حل این مشکلات به‌طور مستقیم ورود پیدا کرده‌ایم. اواخر سال گذشته، با بدهی بسیار بالایی به شرکت‌های دارویی و شرکت‌های تجهیزات پزشکی رو‌به‌رو بودیم؛ اما درحال‌حاضر و پس از گذشت ماه‌ها، این میزان بدهی به حدود نصف کاهش یافته است. همه این‌ها درحالی است که قیمت ارز، افزایش کلانی داشته و قیمت ملزومات پزشکی هم با سال گذشته قابل مقایسه نیست.

 

﷯ ذخیره لوازم پرمصرف مراکز درمانی مشهد در چه وضعیتی است؟

تا پایان سال درمورد ملزومات پرمصرف مشکلی نداریم و برای بیمارستان‌های دولتی و شبکه‌های تحت‌پوشش، ٢٨ قلم پرمصرف مثل سوند، آنژیوکت، دستکش و ماسک خریداری شده است.

 

﷯ چرا قبلا این موارد ذخیره‌سازی انجام نشده بود؟

دانشگاه درمورد اولویت‌هایش تخصیص منابع دارد. گاهی این اولویت عمرانی است، اما با پیش‌بینی به این نتیجه رسیدیم که ممکن است قیمت ارز و مواردی ازاین‌دست افزایش یابد، برای همین اولویت‌ها از صرفه‌جویی و عمرانی به ذخیره‌سازی و تأمین تغییر یافت.

 

﷯ درحال‌حاضر ٣ چالش‌ عمده پیش‌روی شما چیست؟

اولین چالش تأمین داروست. در حال مدیریت این مسئله هستیم، اما به‌هر‌حال چالش همچنان وجود دارد. بااین‌حال جای نگرانی عمده نیست و درمورد مسائل دارویی در استان تمهیدات خاصی در دست اقدام است. چالش دوم بحث نقدینگی دانشگاه است. فشارهایی که به دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در مورد اعتبارات وارد شد، ممکن است برای برخی واحدها مشکل ایجاد کند. منظورم اعتبارات مصوبی است که تخصیص نیافته است. سهم دارویی مشهد از میزان داروی تخصیص‌یافته کشور، همچنان نیازمند افزایش و پیگیری است. 

 

﷯ مگر این سهم چقدر است؟

این سهمیه باید بیشتر شود، زیرا در مشهد علاوه بر جمعیت ثابت، جمعیت متغیری که شامل ٢۵میلیون نفر در سال است نیز وجود دارد. بسیاری از زائران علاوه بر زیارت برای درمان نیز به مشهد می‌آیند. سهم مشهد از سهمیه‌های دارویی کشور ۶درصد بود که به‌تازگی به ٧درصد افزایش یافته است؛ در‌حالی‌که این افزایش نیز چندان کافی نیست.

 

﷯ برای پیگیری این افزایش چه کرده‌اید؟

از طریق مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم. از استانداری و نمایندگان مجلس نیز خواسته‌ایم ماجرا را پیگیری کنند تا حداقل در شرایط فعلی کمتر دچار مشکل شویم.

 

﷯ سومین چالش را هم بفرمایید.

چالش سوم ما مصرف بی‌رویه داروست که هنوز فرهنگ استفاده از آن نهادینه نشده است. این مشکل شکل‌های مختلفی دارد که بخشی از آن به پزشکان برمی‌گردد؛ یعنی پزشکان باید تجویزی دقیق و منطقی داشته باشند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی