کد خبر : 92169
/ 07:08

زخم‌خورده از طبیب

روایت شهرآرا از خطاهای پزشکی که به جای درمان، به درد انجامیده است

زخم‌خورده از طبیب

شهرآرا آنلاین - علیرضا ظهیری - تا قبل از غروب یکی از روزهای داغ تابستان، پارسا دنیای خود را می‌دید و چشمانش دنبال مادر می‌دوید، اما با یک قصور کادر پزشکی دنیای کودک ٣ساله تیره و تار شد. دنیای نرگس، مادر پارسا هم با دو چشم بینایی که دارد، با از دست رفتن سویِ چشمان دلبندش با یک اشتباه پزشکی، رنگ سیاهی و ناامیدی گرفته‌ و کم از دنیای فرزندش نیست. از غروب بیست و نهم شهریور ٩۶ تا به امروز، ١٧ بار چشمان پارسا زیر تیغ جراحی رفته و پیوند شده، اما پیوندها موفقیت‌آمیز نبوده و بینایی از دست رفته‌اش، بازنگشته‌است. تمام این مدت نرگس یا بیمارستان بوده و یا در حال دویدن به دنبال پرونده شکایت از کادر درمانی که در درمان فرزندش قصور داشتند.

مثل نرگس زخم‌خورده‌ها از اشتباهات پزشکی کم نیستند؛ از چهره‌های معروف که مرگشان به پای قصور پزشکی نوشته‌می‌شود تا افراد عادی که با یک اشتباه ساده یا بزرگ پزشکی باید عمری داغ‌دار عزیز از دست رفته باشند یا غم و رنج نقص عضو را تحمل کنند. هنوز هم با آمدن نام عباس کیارستمی، به یاد مرگ باورنکردنی‌اش می‌افتیم که با قصور پزشکی گره خورده‌است. پرونده‌ای که با وجود حساسیت‌ها و رسانه‌ای‌شدن آن، به نتیجه‌ای نرسید و نهایت پیگیری شکایت خانواده‌اش به درج در پرونده پزشک منجر شد.

از این دست پرونده‌های قصور پزشکی که نتیجه‌ای نداشته‌باشد، در سال‌های اخیر به واسطه فراگیر شدن اخبار در فضای مجازی و سرعت اطلاع‌رسانی کم نمی‌شنویم. شاید هفته‌ یا ماهی نباشد که از نقص عضو یا شبهه در مرگ انسانی در مراکز درمانی نشنویم. برای شنیدن صحبت‌های برخی از این زخم‌خوردگان به سازمان نظام پزشکی مشهد واقع در بولوار سجاد که متولی رسیدگی به شکایات قصور پزشکی است، می‌رویم.

 

﷯ مرگ کودک یک‌ساله در جریان کار درمانی

مرگ در عین سردی، خشمی نهفته برای بازماندگان دارد؛ آن هم زمانی که ناگهانی و مظلومانه رقم بخورد. این خشم در چهره پدری داغ‌دار که منتظر نوبتش در واحد انتظامی سازمان نظام پزشکی است، بیداد می‌کند. آرام و قرار ندارد. عرض سالن را مثل سربازی با کوبیدن پاهایش رژه می‌رود. گاهی هم می‌نشیند و پاهایش را تندتند تکان می‌دهد تا نوبت رسیدگی به شکایتش برسد. کارمند مربوط توضیحی در مورد شکایت این پدر داغ‌دیده می‌دهد و او با خشمی بیشتر از لحظات انتظارش از سالن خارج می‌شود. برای چند لحظه بیرون از چهاردیواری واحد انتظامی سازمان نظام پزشکی با او هم‌کلام می‌شویم.

محمد می‌گوید: پسر یک‌ساله‌ام را پارسال به علت قصور پزشک از دست دادیم. او از روز نحسی که از خاطرش پاک نمی‌شود، می‌گوید و توضیح می‌دهد که چگونه خطای پزشک، اول به قطع نخاع کودک یک‌ساله‌اش و بعد به مرگ او منجر شده‌است. به گفته این شاکی از خطای پزشکی، وقتی فرزندش چندماهه بوده، آن‌ها احساس می‌کنند در حرکات بدنی کودکشان مشکلی وجود دارد و برای رفع نگرانی از آینده فرزندشان به پزشک مراجعه می‌کنند و پزشک او را به کادر درمانی محول می‌کند اما در جریان درمان، خطای پزشکی رخ می‌دهد و با نخاع کودک بیش از حد مجاز کار می‌شود. این اتفاق ابتدا سبب قطع نخاع و سپس مرگ فرزندم شد.

او می‌گوید: با فوت فرزندم شکایت خودم را نسبت به اشتباه پزشک ارائه کردم، اما اکنون که یک سال از این شکایت می‌گذرد، به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم. از این همه پیگیری خسته شدم. هر بار که پایم را در نظام پزشکی می‌گذارم، داغ دلم تازه می‌شود. دیگر هیچ چیز فرزندم را برنمی‌گرداند اما من این پرونده را آنقدر پیگیری می‌کنم تا زیر دست این کادر درمانی، بلای دیگری سر کودک معصومی نیاید.

 

﷯ سویِ از دست رفته چشمان پارسا

بین مراجعه‌کنندگان به سازمان نظام پزشکی با مادری که داغ از دست رفتن بینایی چشمان کودکش را در دل دارد، هم‌کلام می‌شویم. نرگس مادر پارسا می‌گوید: ٢٩ شهریورماه سال ٩۶ بود که پارسای ٢ و نیم‌ساله در حالی که من هم متوجه نبودم، با پودر بهداشتی مشغول به بازی شد و این پودرها ناگهان داخل چشمانش پاشید. پس از این اتفاق، سریع چشمانش را شستم و او را به بیمارستان حکیم نیشابور بردم. متأسفانه در بیمارستان دکتر اصلا بالای سر بیمار نیامد و پرستاری را فرستاد تا چشمان پارسا را با یک سرم شست‌وشو دهد. پس از شست‌وشو به من گفتند که بروید خانه؛ بچه مرخص است و ورم چشمانش نیز خواهدخوابید.

بعد از اینکه کادر درمانی می‌گویند مشکلی نیست، فرزندش را مرخص می‌کنند. شب اول پارسا می‌خوابد اما صبح که بیدار می‌شود، انگار برای او هنوز شب بوده و تاریک. کودک را بلافاصله به مشهد می‌آورند اما پزشک می‌گوید ٩٠ درصد چشم پارسا از بین رفته‌است.

او ادامه می‌دهد: از پارسال تا به امروز پارسا ١٧ بار عمل شده و دوبار هم پیوند شده اما به دلیل سن کمش پیوندها را رد کرده‌است.

مادر پارسا می‌گوید: پس از این اتفاق تلخ، به سرعت از کادر درمانی بیمارستانی که در ابتدا پارسا را به آنجا بردیم، شکایت کردیم. در همان روزهای اول و در نظام پزشکی نیشابور، پزشک به اشتباه خودش اعتراف کرد و از ما معذرت خواست و حتی اعلام کرد که حاضر است دیه را نیز بپردازد، اما از وقتی که پرونده برای انجام مراحل پزشکی قانونی به مشهد فرستاده‌شد، هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. حتی به ما اعلام کردند پزشک مقصر نیست. ما شکایت خودمان را پس نگرفتیم و همچنان پیگیر آن هستیم.

 

﷯ آمپولی که دختر جوان را به کما برد

فاطمه خواهر ساغر است. او نیز زخم‌خورده اشتباه پزشکی است و خواهرش به واسطه زدن یک آمپول مسکن، ٢٠ روز در کما بوده‌است و پس از آن مشکلات فراوانی برای او و خانواده‌اش به وجود آمده‌است.

فاطمه می‌گوید: یک سال و نیم پیش بود که خواهر ٣٠ ساله‌ام با مشورت یک پزشک تصمیم گرفت با ساکشن کردن چربی‌ پهلوهایش، آن‌ها را به گونه‌هایش تزریق کند. در حالی که باید این عمل در بیمارستان انجام می‌شد، اما متأسفانه دکتر پیشنهاد داده‌بود که عمل در مطبش صورت بگیرد . ٢نفر دیگر که یکی تکنیسین بیهوشی و دیگری صاحب لوازم جراحی بود، در این عمل همراه پزشک بودند.

فاطمه با بیان اینکه این عمل بدون هیچ دقت نظری در مطب دکتر در حال انجام بود، ادامه می‌دهد: حین عمل، درد خواهرم زیاد می‌شود و این موضوع را به دکتر اطلاع می‌دهد. دکتر نیز یک آمپول مسکن می‌زند تا درد کاهش یابد، اما خواهرم همان لحظه بیهوش می‌شود و متأسفانه دکتر متوجه این اتفاق نمی‌شود. پس از عمل دکتر به من گفت که عمل تمام شده و می‌توانی خواهرت را ببری، اما وقتی خواهرم را دیدم، به دکتر گفتم که او بیهوش است. دکتر در جوابم گفت که خوابیده، بیدار می‌شود. ۴ ساعتی از پایان عمل ‌گذشت و خواهرم همچنان خواب بود، تا اینکه یکی از دوستانمان که او هم پزشک است، به من زنگ زد و حال ساغر را جویا شد و من نیز جریان را برای او تعریف کردم. دوستم سریع خودش را به مطب رساند و وقتی بدن ساغر را دید، گفت که او بیهوش است. به آمبولانس زنگ زدیم و خواهرم را به بخش آی‌سی‌یو بیمارستان بردیم. در بیمارستان دکترها متأسفانه اعلام کردند که خواهرت به کما رفته‌است.

 

﷯ ٣٠٠ میلیون مخارج برای بهبودی خطای پزشکی

فاطمه با اشاره به اینکه خواهرم پس از این عمل، ٢٠ روز در کما بود، اضافه می‌کند: متأسفانه پس از بیهوشی نیز یک دختر ٣٠ ساله تبدیل به یک انسان ٢ ساله شده‌بود؛ به طوری که دیگر نه می‌توانست راه برود و حرف بزند و نه حافظه درستی داشت. نزدیک ٣٠٠ میلیون تومان برای درمان او خرج کردیم تا اینکه امروز خوشبختانه از نظر حرکتی و گفتاری مشکلی ندارد؛ هرچند که همچنان یکی از دستانش بی‌حس و حافظه کوتاه مدتش نیز دچار مشکل است. او در خصوص شکایت از دکتر خطا‌کار می‌گوید: روز بعد از آن عمل، سریع از پزشک شکایت کردیم، اما دکتر از روی ترسی که داشت، مطب خود را بست و همه می‌گفتند که به تهران رفته‌است، اما ما می‌‌دانیم که او در یکی از همین درمانگاه‌های مشهد مشغول به کار است. متأسفانه هنوز پس از گذشت یک سال و نیم، شکایتمان به نتیجه نرسیده‌است؛ زیرا پزشک، تکنیسین بیهوشی را مقصر می‌داند و ما دکتر را در این رابطه مقصر می‌دانیم. 

 

﷯ نبود شفافیت از سوی سازمان نظام پزشکی

در ادامه برای پیگیری موضوع قصور و اشتباه پزشکی به سراغ دستگاه متولی که همان سازمان نظام پزشکی است، می‌رویم. دکتر علی بیرجندی‌نژاد، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد سؤالات ما را به صورت مکتوب پاسخ می‌دهد.

سؤال مشخص از رئیس سازمان نظام پزشکی این است که چه تعداد پرونده در سال جاری برای قصور پزشکی تشکیل شده است، اما او بدون پاسخ به سؤال طرح‌شده، تنها به افزایش ۵ تا ١٠ درصدی تعداد شکایات ثبت‌شده در مراجع قانونی از جمله سازمان نظام پزشکی در سال ٩٧ نسبت به سال ٩۶ بسنده می‌کند.

با این حال، بنابر آمار سازمان نظام پزشکی مشهد تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده مربوط به اشتباهات پزشکی در سال ٩۶ در مجموع ۶٣٨ مورد بوده که از این بین ٧٨ مورد رأی به محکومیت داده شده‌است. همچنین در سال ٩٧ تا به امروز ۵٢٠ مورد پرونده شکایت به ثبت رسیده که ١٠۵ مورد آن رأی به محکومیت داده شده‌است. بیشترین آمار پرونده تشکیل‌شده مربوط به اشتباهات پزشکی با توجه به اهمیت، حساسیت و وخامت بیمار نیز مربوط به اعمال جراحی بوده‌است.

دکتر علی بیرجندی‌نژاد همچنین در پاسخ به این سؤال که برای کاهش اشتباهات پزشکی، آیا آموزش‌های ضمن خدمت برای پزشکان برگزار می‌شود، می‌گوید: سازمان در بیشتر همایش‌ها و از طریق انجمن‌های علمی و تخصصی به صورت مستمر در حال آموزش اعضای خود است و یکی از معاونت‌های سازمان معاونت آموزش و برنامه‌ریزی مسئولیت این مهم را به عهده دارد. همچنین تمام پزشکان براساس قانون باید در سمینارها و بازآموزی‌های عمومی و اختصاصی رشته خود شرکت کنند و امتیاز کافی را برای تمدید پروانه طبابت که هر ۵ سال انجام می‌شود، داشته‌باشند.

کمبود تجهیزات پزشکی و تأثیر آن در افزایش خطاهای پزشکی، دیگر موضوع مورد بحث است که دکتر بیرجندی‌نژاد در این رابطه عنوان می‌کند: روند خطای پزشکی در حال افزایش نیست، بلکه با افزایش علم و تجربه و افزایش امکانات تشخیصی و درمانی، کیفیت خدمات پزشکی درحال افزایش است. باید در نظر بگیریم که هم‌زمان سطح انتظار جامعه در حال افزایش است و در این خصوص مردم نیز حق دارند. بنابر ادعای رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، با پزشکانی که در وظایف خود قصور کرده‌اند، برخوردهای لازم انجام شده‌است، اما توجه‌ به‌ شدت‌ و ضعف‌ عمل‌ ارتکابی‌ و تعدد و تکرار حائز اهمیت است. در مجموع پرونده‌های رسیدگی‌شده، مجازات‌ها از حداقل تذکر یا توبیخ‌ شفاهی‌ در حضور هیئت‌ مدیره‌ نظام‌ پزشکی‌ تا محرومیت‌ دائم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ وجود داشته‌است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی