کد خبر : 92268
/ 08:17
پرونده‌ای درباره رویدادهای جهان در سال٢٠١٨ میلادی از نگاه کارتونیست‌های مشهدی

سال اندوه و اعتراض

سال میلادی٢٠١٨ تمام شد، اما باری از روی جهان برداشته نشد. چیزی هم از حجم ویرانی‌های جنگ در سرتاسر جهان کم نشد.

سال اندوه و اعتراض

شهرآرا آنلاین - مانا تبریزی| سال میلادی٢٠١٨ تمام شد، اما باری از روی جهان برداشته نشد. چیزی هم از حجم ویرانی‌های جنگ در سرتاسر جهان کم نشد. کودکان یمن همچنان سایه موشک‌های سعودی را بر خانه‌های ویرانشان می‌بینند. مسلمانان روهینگیا در میانمار از ترس سوزانده‌شدن توسط مزدوران «آن‌سان سوچی» (که مدال نوبل صلح جهانی را دراتاق‌کارش آویزان کرده است) آواره ناکجا‌آبادهای جهان شده‌اند و کودکان سومالی شب‌ها به امید دیدن رؤیای نان و غذا، سر بر بالین می‌گذارند. این‌ها فقط بخشی از حقیقت امروز جهان است. معاهدات رسمی و بین‌المللی بسیاری میان دولتمردان کشورهای جهان امضا شد و افسوس که هیچ‌کدامشان نتوانستند از سرعت پرشتاب ویرانی و فقر در جهان بکاهند. هیچ‌کدامشان نتوانستند از درد مردم دردکشیده فلسطین بکاهند. آبی به تالاب‌های خشکیده جاری نشد، جای خالی درختان قطع‌شده جنگل‌ها نیز با درخت پر نشد. انگار که جهان دارد به قهقرای نابودی می‌رود. کافی است به حجم انبوه اخبار مخابره‌شده از رسانه‌های جهان نگاهی بیندازیم. تیتر اصلی بسیاری از آن‌ها درباره جنگ، فقر، اندوه، اعتراض و... است. تصویر جهان در سال٢٠١٨ میلادی به‌مثابه آینه‌ای است که فقط منعکس‌کننده بخشی از واقعیت‌های روزگار انسان معاصر است. امروز ٣١دسامبر سال٢٠١٨ میلادی است و به‌همین‌بهانه پرونده‌ای ویژه را پیش‌روی شما می‌گشاییم؛ پرونده‌ای که درواقع واکنش کارتونیست‌های مشهدی است به رویدادهای مهم سال٢٠١٨ میلادی. فقر، جنگ، بحران محیط زیست، مهاجرت و موضوع‌هایی نظیر این‌ها، الهام‌بخش کارتونیست‌های مشهدی شده است و آن‌ها، رویدادهای جهان در سال٢٠١٨ را از زاویه نگاه خودشان به تصویر کشیده‌اند.

علیرضا پاکدل

Alireza Pakdel

رسوایی دولت سعودی در ماجرای قتل جمال خاشقچی دستمایه اصلی علیرضا پاکدل شده است تا به سبک خودش ضدیت حکومت صعودی را با آزادی بیان به تصویر بکشد . 

128425.jpg128412.jpg128411.jpg

امیرمنصور رحیمیان

Amirmansur Rahimian

گسترش فقر جهانی ، بحران آب و افزایش تولید خودرو در جهان، موضوع هایی است که در آثار امیر منصور رحیمیان نمود ویژه ای دارد.

128414.jpg128413.jpg

محسن اسدی

Mohsen Asadi

کنایه محسن اسدی به آن سان سوچی دارنده مدال نوبل صلح جهانی در خور توجه است.

128415.jpg

محبوبه پاکدل

Mahboobeh Pakdel

محبوبه پاکدل در آثارش به فقر ماندگار قاره سیاه اشاره کرده است. تشبیه او از وضعیت جنگ‌زده جهان معاصر نیز در خور تامل است.

128416.jpg128417.jpg

محمود آزادنیا

Mahmood Azadnia

محمود آزادنیا با الهام از گران ترین اثر «دیوید هاکنی» نقاش انگلیسی، به موضوع اعتراضات اخیر فرانسه (جنبش جلیقه زردها) پرداخته است.

128420.jpg128419.jpg128418.jpg

رضا جنگی

Reza Jangi

در آثار رضا جنگی بحران محیط زیست و بحران کار بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه قرار گرفته است.

128422.jpg128421.jpg

مجید ادیبی

Majid Adibi

امید به آینده‌ای روشن و کاهش سطح آب دریای خزر ( به واسطه سد سازی روسیه در حوزه رود ولگا)موضوع هایی هستند که دستمایه اصلی آثارمجید ادیبی است.

 128423.jpg128424.jpg

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی