کد خبر : 92324
/ 07:51

چراغ نوآوری در شهر روشن شد

علاوه بر افتتاح نخستين مركز نوآوری شهری، تفاهم نامه ايجاد كارخانه نوآوری در مشهد نيز به امضا رسيد

چراغ نوآوری در شهر روشن شد

شهرآرا آنلاین - سرادار/وفایی | صبح دیروز سورنا ستاری، معاون علمی‌و فناوری رئیس‌‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، به‌منظور بازدید از روند پروژه‌ها و طرح‌های نوآورانه و فناورانه مراکز علمی‌ و شرکت‌های دانش‌بنیان استارت‌آپی وارد مشهد شد.

بازدید از دانشگاه فردوسی و مراکز رشد و توسعه فناوری‌های پیشرفته این دانشگاه، شتاب‌دهنده کسب‌وکار فردوسی، شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری خراسان و همچنین افتتاح مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد ازجمله‌برنامه‌های این سفر یک‌روزه بود.

 

دانشگاه، بستری برای فعالیت استارت‌آپ‌ها

سفر یک‌روزه معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور از دانشگاه فردوسی آغاز شد و اولین مجموعه‌ای که در این دانشگاه بازدید شد، شرکت دانشگاهی صنایع پیشرفته «هوا خورشید» بود؛ شرکتی با هدف تجاری‌سازی قابلیت‌ها و فناوری‌های موجود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر که درزمینه تحقیقات، طراحی و نصب نیروگاه‌های بادی و خورشیدی فعال است. پس از آن ستاری به بازدید از پژوهشکده صنایع غذایی و همچنین مرکز توسعه فناوری‌های پیشرفته دانشگاه فردوسی رفت و از طرح‌ها و پژوهش‌های انجام‌شده در این مراکز دیدن کرد.

معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور در حاشیه این دیدار و در جمع اساتید دانشگاه فردوسی با اشاره به اهمیت توسعه اکوسیستم کارآفرینی در حوزه علم گفت: دانشگاه بهترین محل برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است و وظیفه معاونت علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهوری آن است که به این توسعه علمی‌ در دانشگاه‌ها کمک کند.

ستاری با تأکید بر توجه به مدل توسعه شهری در دانشگاه‌ها افزود: توسعه شهرها بر اساس فناوری، هوشمندسازی در کشور وضعیت رو‌به‌رشدی دارد و حضوربخش خصوصی در این حوزه می‌تواند به کمک دانشگاه بیاید.

دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی، نیز با اشاره به اینکه گفتمان علم و فناوری از ۴ سال پیش سرلوحه برنامه‌ریزی‌های این دانشگاه بوده است، گفت: دانشگاه فردوسی مشهد دراین‌زمینه در نظر دارد که به «دانشگاه کارآفرین» تبدیل شود و هم‌اینک این دانشگاه در حوزه علم و فناوری جایگاه ویژه‌ای دارد و الگوی موفقی از گفتمان علم و فناوری است. جامعیت دانشگاه فردوسی و حضور تمامی‌ تخصص‌های مختلف در این مجموعه دانشگاهی، می‌تواند در ایجاد یک اکوسیستم استارت‌آپی موفق بسیار کمک‌کننده باشد.

 

تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه کارآفرینی

در جریان بازدید سورنا ستاری، رئیس بنیاد نخبگان کشور، از دانشگاه فردوسی، تفاهم‌نامه‌ای با هدف افزایش همکاری میان این دانشگاه و بنیاد نخبگان استان منعقد شد.

دکتر سیدسعیدرضا احمدی‌زاده، رئیس بنیاد نخبگان استان با بیان ظرفیت‌های موجود در مراکز علمی‌ و دانشگاهی برای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی، این تفاهم‌نامه را درراستای فعال‌سازی این ظرفیت‌ها دانست و گفت: در قالب این تفاهم‌نامه، ساختمانی در خیابان رضا٢٧ از طرف دانشگاه فردوسی در اختیار بنیاد نخبگان قرار گرفته و قرار است بنیاد نخبگان شتاب‌دهنده‌هایی را در این مرکز مستقر کند تا براساس توافقات انجام‌شده، ۶ طرح دانش‌بنیان از دانشگاه فردوسی در این مرکز موردحمایت قرار بگیرد و به رشد و توسعه دست پیدا کند.

دکتر احمدرضا بهرامی‌، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی، نیز این تفاهم‌نامه را درراستای پیشبرد اهداف کارآفرینانه دانشگاه برشمرد و با اشاره به دیگراقدامات انجام‌شده دراین‌راستا گفت: با اصلاح آیین‌نامه‌ها طرحی را ارائه کردیم که در آن دانشجویان می‌توانند ایده‌های کارآفرینانه و استارت‌آپی خود را به‌جای پایان‌نامه به دانشگاه بدهند. ایجاد واحدهای تحقیقات و توسعه برای ارتباط بهتر با صنعت، توسعه حضور شتاب‌دهنده‌ها در دانشگاه و ایجاد هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری، گام‌های دیگری بوده که برای دستیابی به «دانشگاه کارآفرین» تا الان برداشته شده است.

 

نیاز استارت‌آپ‌ها به حضور بخش خصوصی

معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور در ادامه بازدید یک‌روزه خود به شتاب‌دهنده کسب‌وکار فردوسی رفت و درباره این مجموعه گفت: این مجموعه در چند سال گذشته رشد شایان‌توجهی داشته، اما تعداد رقبا در حوزه فناوری و شتاب‌دهنده بسیار است؛ لذا لازمه موفقیت در این راه، داشتن نوآوری و بهره‌گیری از ایده‌های نوآورانه است. شتاب‌دهنده کسب‌وکار باید سازوکاری داشته باشد که نوآوری را تزریق کند و آن را به عمل برساند.

ستاری به بحث لزوم توسعه شتاب‌دهنده‌ها هم اشاره کرد و افزود: وجود سرمایه برای توسعه شتاب‌دهنده‌ها امری ضروری است. خراسان رضوی و مشهد، بخش خصوصی توانمند و سرمایه‌داری دارند و می‌توان با ارائه ایده‌های جدید و نوآورانه، این منابع سرمایه‌دار را برای توسعه شتاب‌دهنده و استارت‌آپ‌ها جذب کرد.

مصطفی مکارم، مدیرعامل شتاب‌دهنده فردوسی، نیز با اشاره به اینکه این شتاب‌دهنده تمرکز خود را بر روی استارت‌آپ‌ها با محوریت اطلاع‌رسانی و رسانه‌های جدید قرار داده است، گفت: یکی از مشکلات مهم استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا، بحث تأمین سرمایه است که درراستای حل این مشکل به‌دنبال راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در شرق کشور هستیم.

 

گلایه‌های دانش‌بنیان‌ها

بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حاضر در پارک علم و فناوری خراسان، برنامه بعدی معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور در سفر یک‌روزه‌اش به مشهد بود و ستاری در صحبت با این شرکت‌ها شنونده گلایه‌های آن‌ها درباره فضای کسب‌وکار و مشکلات موجود در راه توسعه اقتصادی آن‌ها بود.

یکی از گلایه‌های مهمی‌ که شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری با معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور مطرح کردند، بحث استقبال‌نکردن مدیران نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف کشور در قبال محصولات بومی‌ و اعتمادنداشتن آن‌ها به این محصولات بود؛ به‌طوری‌که برخی شرکت‌ها عنوان می‌کردند که درحال‌حاضر محصولاتشان به‌دلیل کیفیت بالا و قیمت مناسبی که دارد، توسط کشورهای دیگر خریداری می‌شود، اما در کشور خودمان همان محصول از مشتریان چندانی برخوردار نیست.

ستاری با تأیید مشکلات موجود، از تدوین برنامه‌های مختلف برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: تاکنون ١۴٠ نوع خدمت در کشور به این شرکت‌ها ارائه شده است و هر روز خدمات جدیدی به اکوسیستم دانش‌بنیان کشور افزوده می‌شود.

دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان، نیز در نشست با معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور، ٢ درخواست خود را به‌منظور بهبود وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در پارک مطرح کرد و گفت: درحال‌حاضر قوانین خوبی درباره شهرک‌های صنعتی وجود دارد که در قالب آن‌ها حمایت‌های مختلفی از شرکت‌های حاضر در این شهرک‌ها انجام می‌پذیرد. یکی از خواسته‌های ما این است که این قوانین شامل پارک‌های علم و فناوری کشور نیز بشود تا شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در پارک‌های علم و فناوری نیز بتوانند از مزایای این قوانین بهره ببرند.

در ادامه قنبری با اشاره به اینکه فضای پارک علم و فناوری خراسان در حال پر‌شدن است، افزود: خواسته دیگر ما اختصاص فضا و زیرساخت‌های بیشتر به این مجموعه است تا بتوانیم پذیرای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های نوپا بیشتری باشیم و به رشد آن‌ها کمک کنیم.

 

فرصتی نوین برای حل مسائل

افتتاح نخستین مرکز نوآوری شهری مشهد در فضایی به مساحت ٢۴٠٠متر‌مربع، آخرین برنامه معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور در مشهد بود.در این مراسم محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، با اعلام اینکه به کمک فناوری به‌دنبال حل ٢ مسئله شهری هستیم، گفت: در مسئله اول به‌دنبال حل مشکلات حوزه مدیریت شهری همچون ترافیک، فساد، نابرابری وحاشیه‌نشینی به کمک فناوری هستیم. در مسئله دوم فناوری ابزار مهمی‌ برای توزیع ۵ متغیر اصلی اجتماع شامل قدرت، ثروت، دانش، توانمندی و زیبایی محسوب می‌شود. چگونگی توزیع این ۵ متغیر اصلی در ٢ قرن اخیر و به‌ویژه در سالیان گذشته وابسته به موضوع فناوری بوده است؛ اما به نظر می‌رسد که در این حوزه‌ها فناوری به بلوغ رسیده و به‌جای ابزار توزیع این ۵ متغیر، به ابزاری برای تولید آن‌ها تبدیل شده است.

کلائی در ادامه به هدف‌های ایجاد مرکز نوآوری پرداخت و افزود: نمی‌توان مدیریت شهری مطلوبی را داشت، مگراینکه جایی متمرکز و با قدرت زیاد به رابطه مدیریت خودمان با فناوری بپردازیم. مرکز نوآوری شهری درواقع با این هدف ایجاد شد که به رابطه فناوری با مدیریت شهری سامان دهد.

کلائی با اشاره به اینکه در شیوه مدیریت سنتی شهری با بن‌بست‌هایی در راه توسعه روبه‌رو خواهیم بود، گفت: در تلاشیم تا با استفاده از فناوری بتوانیم از بن‌بست‌های توسعه که هم‌اکنون در مشهد با آن روبه‌رو هستیم، عبور کنیم و توسعه «فین‌تک» (کاربرد نوآورانه فناوری در خدمات مالی) می‌تواند نقشی جدی دراین‌زمینه ایفا کند. در چرخه‌ای که در این مرکز طراحی شده است، سعی کرده‌ایم که به حوزه «فین‌تک» توجه ویژه‌ای داشته باشیم. حوزه «فین‌تک» از آن بخش‌هایی است که ما در مشهد کمبود آن را احساس می‌کنیم و توسعه آن می‌تواند شتاب رشد ما را بسیار بالاتر ببرد.

 

شهر هوشمند، شهر کارآفرین است

سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز نوآوری شهری مشهد با بیان اینکه مردمی‌ که در شهر هوشمند زندگی می‌کنند باید مشکلات و مسائل شهر خود را از طریق کارآفرینی حل کنند و شرکت‌های چندهزار‌میلیاردی به‌واسطه حل این مشکلات داشته باشند ،ادامه داد: با پیروی از ایده‌های دیگران به جایی نمی‌رسیم. هنر در خلاقیت و نوآوری است و اگر مدیریت شهری و سایر مجموعه‌های شهری محیطی کارآفرینانه برای فعالیت افراد خلاق و استارت‌آپ‌ها فراهم کنند، ایده‌های نو و فناورانه برای حل مشکلات رشد خواهند کرد.

معاون رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه استارت‌آپ‌ها محدود به ایده‌هایی خاص نیستند، گفت: توسعه استارت‌آپ‌ها و فناوری‌های دانش‌بنیان، ازجمله‌راهکارهای نگهداری از فرزندانمان در کشور و جلوگیری از فرار مغزها نیز هست؛ لذا حمایت از استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نوآورانه و خلاق، ضروری است.

 

کارخانه نوآوری در مشهد راه‌اندازی می‌شود

در حاشیه این مراسم و در حضور معاون علمی‌ رئیس‌جمهور و شهردار مشهد، تفاهم‌نامه‌ای مابین معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد و شتاب‌دهنده کسب‌وکار فردوسی به امضا رسید تا اولین کارخانه نوآوری در مشهد راه‌اندازی شود. مصطفی مکارم، مدیرعامل شتاب‌دهنده فردوسی، در توضیح این تفاهم‌نامه و راه‌اندازی کارخانه نوآوری گفت: برای ایجاد این کارخانه نوآوری هر یک از طرفین مأموریتی برای تسریع راه‌اندازی آن دارند که شهرداری وظیفه فراهم‌سازی زیرساخت‌های موردنیاز این مرکز نوآوری را برعهده دارد و مرکز شتاب‌دهنده فردوسی، مباحث علمی، محتوایی و اجرایی آن را برعهده دارد.

مکارم کارخانه نوآوری را مجموعه‌ای از اکوسیستم‌های موجود در یک شهر دانست که در آن از فضای اشتراکی کار تا حضور دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری، شتاب‌دهنده‌ها و تسهیل‌کننده‌های مختلف در قالب یک مدل علمی‌ و بومی‌شده گرد هم جمع می‌شوند تا استارت‌آپ‌های مختلف در حوزه بازی، رسانه، علوم نرم، فناوری‌های مالی (فین‌تک) و فناوری اطلاعات به‌وجود بیایند.مدیرعامل شتاب‌دهنده فردوسی از انتخاب ٣ مکان برای گزینه نهایی کارخانه نوآوری خبر داد و پیش‌بینی کرد تا پایان سال زیرساخت یکی از این مکان‌هاتوسط شهرداری آماده و راه‌اندازی شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی