کد خبر : 92369
/ 07:13

احتمال حذف تبصره جنجالی از بودجه ٩٨

سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده احیا می‌شود

احتمال حذف تبصره جنجالی از بودجه ٩٨

شهرآرا آنلاین - علیرضا ظهیری| پس از تقدیم لایحه بودجه٩٨ توسط رئیس‌جمهور به مجلس و اعلام جزئیات آن، مدیران و سیاست‌گذاران شهری به‌ویژه در کلان‌شهرها نسبت به یکی از بندهای آن اعتراض داشتند. بند «ح» از تبصره۶ بودجه۹۸ که توزیع عوارض ارزش‌افزوده را توسط شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها لحاظ کرده بود، همان موضوع جنجال‌آفرین این‌روزهای حوزه شهری است. این اتفاق کار را به جایی رساند که رئیس مجلس شورای اسلامی دیداری با شهرداران کلان‌شهرهای کشور داشت و بنا به گفته رضا خواجه‌نائینی، معاون مالی و اداری شهردار مشهد، که به نیابت از شهردار در این جلسه حاضر شده بود، رئیس مجلس در این دیدار قول مساعد داد که تغییراتی در بودجه درراستای حل دغدغه‌های شهرداری‌ها اعمال شود. یکی از این تغییرات حل مسئله، چگونگی توزیع سهم مالیات بر ارزش‌افزوده شهرداری‌ها بود.

 

﷯ چراغ سبز کمیسیون شوراها 

درنهایت روز گذشته کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی بودجه مربوط به کمیسیون‌ها تشکیل جلسه داد و آن‌طور که سایت انتخاب روایت کرده، پروانه مافی، عضو این کمیسیون، از حذف بند جنجالی مربوط به شهرداری‌ها در بودجه سال٩٨ خبر داده است. مافی دراین‌باره گفت: در جلسه روز گذشته کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها که به بررسی بودجه مربوط به کمیسیون‌ها اختصاص داشت، بند (ح) از تبصره۶ بودجه۹۸ که توزیع عوارض ارزش‌افزوده را توسط شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها لحاظ کرده بود، حذف شد. او با بیان اینکه شهرداری‌های کشور از این خبر خوش‌حال خواهند شد، افزود: در بند (ی) از تبصره ۶ هم که به منابع فصولی اشاره داشت، مقرر شد تا سقف ۱۰هزارمیلیارد ریال در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار گیرد.

 

﷯ دولت می‌خواهد همه‌چیز در انحصارش باشد

همچنین حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه دولت می‌خواهد همه‌چیز در انحصار خودش باشد، اظهار کرد: مدیریت آقای نوبخت به‌نوعی مانند دوران‌های گذشته است، صندوقی را گذاشته و به هرکس دلش بخواهد، بودجه می‌دهد و به هر کس که دلش نخواهد، نمی‌دهد. او ادامه داد: ایرادهای زیادی روی بودجه به‌ویژه روی بند(ح) از تبصره۶ بودجه۹۸ وجود دارد. اگر مجلس به این مدل مدیریت تن دهد، باید فاتحه برنامه‌ریزی و مردم‌سالاری را بخوانیم و دیگر شعار ندهیم. این عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس پیگیر این موضوع است تا حق‌وحقوق شهرداری نه با مدل سال٩٧ بلکه برمبنای بودجه٩۶ برگردد، تصریح کرد: در بودجه سال٩۶ موضوع ارزش‌افزوده و حق‌وحقوق شهرداری‌ها به این صورت بود که بودجه به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری داده می‌شد و این سازمان، برمبنای توزیع جمعیت دهیاری‌ها و شهرداری‌ها بودجه را تقسیم و توزیع می‌کرد. مقصودی با اعلام موافقت از حذف این تبصره از بودجه٩٨ گفت: بیشتر اعضای کمیسیون شوراها نیز موافق این حذف هستند، اما باید این موضوع در کمیسیون تلفیق رأی بیاورد و درنهایت نظر مجلس و دولت دراین‌زمینه حائزاهمیت است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی