کد خبر : 92431
/ 08:17

فصل هوشمند شهر

هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند و بیست و یکمین نمایشگاه ایرانکام مشهد آغاز به کار کرد

فصل هوشمند شهر

شهرآرا آنلاین - سرادار-وفایی/ از عصر دیروز نمایشگاه بین المللی مشهد میزبان شرکت ها و سازمان های حاضر در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند و بیست و یکمین نمایشگاه ایرانکام شده است. نمایشگاهی که با حضور شهریار آل شیخ معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، محمدرضا خلیلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان و جمعی از اعضای شورای شهر و مسئولان استانی و شهری افتتاح شد و تا یکشنبه ١۶دی به کار خود ادامه خواهد داد.

در این نمایشگاه سازمان های شهری، مراکز خصوصی فعال در حوزه هوشمندسازی و استارت آپ های حاضر در این زمینه به معرفی و ارائه خدمات و دستاوردهای خود به شهروندان می پردازند. یکی از ویژگی های برگزاری این دوره از نمایشگاه شهر هوشمند، کاربردی کردن خدمات هوشمند است. به گونه ای که بازدیدکنندگان صرفا امکانات شهر هوشمند را نمی بینند، بلکه عملا آن ها را تجربه می کنند و به صورت کاربردی با ویژگی های آن آشنا می شوند. در این گزارش به معرفی و بررسی بخش های مختلف این نمایشگاه و اتفاقاتی که در آن خواهد افتاد می پردازیم.

 

مشهد پایگاه آزمایشی اجرای هوشمندسازی در کشور

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی شهرداری مشهد، درباره برگزاری هشتمین دوره نمایشگاه شهر هوشمند پس از وقفه ای دو ساله به خبرنگار شهرآرا گفت: موضوع شهر هوشمند مدتی است که در کشور مورد توجه قرار گرفته است. در این باره مشهد از گذشته شهر پیشرویی بوده است، اما در سال های گذشته وقفه ای در توسعه هوشمندسازی در شهرمان داشته ایم. در دوره جدید مدیریت شهر مشهد سعی داشته ایم که با رویکرد خاص به توسعه هوشمندسازی در مشهد بپردازیم. در همین باره برنامه عملیاتی شهر هوشمند را تدوین کردیم که در این نمایشگاه از آن رونمایی خواهد شد. بر طبق این برنامه ما دارای بیشترین تنوع نظام پرداختی در شهرمان خواهیم شد و مشهد پایگاه آزمایشی بیشتر برنامه های حوزه شهر هوشمند در کشور خواهد شد. دیجیتال کردن خدمات شهرداری و ارائه آن ها در فضای الکترونیکی و اینترنتی پیشرفت خیلی خوبی داشته است و ظرفیت این را داریم که در این حوزه گام های بلندتری برداریم.

آل شیخ به توضیح اهداف شهرداری از برگزاری این نمایشگاه پرداخت و در این باره اعلام کرد: یکی از مهم ترین اهداف ما از برگزاری این نمایشگاه آشنا کردن شهروندان با سرویس های مختلف ارائه شده در حوزه شهر هوشمند و نحوه استفاده از آن هاست. همچنین مجموعه هایی که امکان ارائه خدمت در حوزه هوشمندسازی را دارند از طریق این نمایشگاه با حوزه کار ما بیشتر آشنا می شوند و می توانند در این مسیر همکاری بیشتری با شهرداری داشته باشند.

معاون برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی شهرداری مشهد درباره جذابیت های این نمایشگاه برای شهروندان هم گفت: در این نمایشگاه کیف پول شهری را راه اندازی خواهیم کرد و هر شهروندی که از نمایشگاه شهر هوشمند بازدید داشته و کیف پول الکترونیکی را نصب کند، مستقیما به حسابش پول واریز خواهیم کرد تا با خرید از طریق این کیف پول، با خدمات مختلف آن آشنا شود.

 

شهر هوشمند نیازمند شهروند هوشمند

حمیدرضا موحدی زاده نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهر هوشمند با بیان اینکه در این نمایشگاه اقدامات شهرداری و سازمان های وابسته به آن در حوزه شهر هوشمند در غرفه های مختلف به نمایش گذاشته شده است گفت: امسال اولین سالی است که شاهد حضور گسترده استارت آپ ها در این نمایشگاه هستیم. شهرداری مشهد با توجه به راهبردهای انتخاب شده از سوی شورای شهر، از سال گذشته این هدف را دنبال می کند تا مشهد را به سمت هوشمند شدن پیش ببرد. 

به گفته او شهرداری مشهد یکی از پیشروترین شهرداری های کشور در ایجاد زیرساخت های مربوط به شهر هوشمند است و مدیریت شهری سعی کرده است که با توجه به جمعیت بالای زائران و مجاورانی که در مشهد حضور دارند، با استفاده از الکترونیکی کردن ارائه خدمات شهری و هوشمندسازی، از حجم معضلاتی مانند ترافیک و آلودگی هوا بکاهد. موحدی زاده با اشاره به ظرفیت های شهر هوشمند در ایجاد مدیریت یکپارچه شهری گفت: البته ایجاد زیرساخت های شهر هوشمند به تنهایی کافی نیست و نیازمند این هستیم که شهروندان نیز در این راستا با مدیریت شهری همراه شوند و مهارت به کارگیری امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را پیدا کنند. این نمایشگاه فرصت خوبی است که شهروندان بیشتر با این خدمات آشنا شوند و در این مسیر گام بردارند.

 

شهرهای استان هوشمند خواهند شد

محمدصادق براتی مدیرکل امور اداری و مالی استانداری خراسان رضوی هم در حاشیه مراسم افتتاح این نمایشگاه با اشاره به شرایط شهرهای استان در حوزه هوشمندسازی به خبرنگار شهرآرا گفت: در بحث حرکت به سمت تبدیل شدن به شهر هوشمند، مشهد عملکرد خوبی داشته و در این باره اقدامات خوبی در سطح این شهر از سوی مدیران شهری به انجام رسیده است. اما از آنجایی که قصد داریم دیگر شهرهای استان هم در این مسیر حرکت پرشتاب تری را داشته باشند، به همین منظور طی برنامه ریزی های انجام شده، در اردیبهشت ماه سال آینده به تمامی شهر های استان ابلاغ خواهیم کرد که شهرداری های آن ها به سمت شهر هوشمند شدن حرکت کنند.

براتی با اشاره به فعالیت هایی که در روزنامه شهرآرا در حوزه آشنایی با مفهوم شهر هوشمند انجام شده است اظهار کرد: از این روزنامه می خواهیم که در این حوزه به شهرداری های دیگر شهرها کمک کند تا بتوانند حرکت سریع تری در حوزه دسترسی به هوشمندسازی داشته باشند.

 

حضور پر رنگ استارت آپ ها

بیش از نیمی از نمایشگاه شهرهوشمند در اختیار استارت آپ های هوشمند قرار گرفته است. در این نمایشگاه بیش از ۶٠ شرکت استارت آپی نوپا، ١٠استارت آپ پیشرو و خط شکن از میان برندهای معتبر کشوری و نیز ٩مجموعه سرمایه گذاری، شتاب دهنده و مرکز رشد حضور دارند. همچنین ٢٢شرکت فناوری اطلاعات و هوشمندسازی شهری نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

همچنین برای استارت آپ های شرکت کننده در نمایشگاه جایزه ای در نظر گرفته شده که با نظر هیئت داوران انتخاب و اعطا خواهد شد. میزان این جایزه برای مجموعه های اول تا سوم به ترتیب، ١٠، ۵ و ٣ میلیون تومان خواهد بود.

 

اتاق مشورتی برای استارت آپ ها

اما اگر استارت آپی دارید یا می خواهید کسب و کار نوپایی را راه اندازی کنید در این نمایشگاه برای شما فضایی اختصاصی با عنوان mentoring room در نظر گرفته شده تا از مشورت متخصصان، مربیان کارآفرینی و مدیران استارت آپ های موفق کشور استفاده کنید.

خدمات و مشاوره این اساتید رایگان بوده و شرکت کنندگان در نمایشگاه و علاقه مندان به این حوزه می توانند از تخصص و تجربه این اساتید در قالب جلسات و گفت وگوهای مشورتی استفاده کنند.

 

اطلاع از برنامه ها با آپ اختصاصی

بازدیدکنندگان و علاقه مندان به شرکت در برنامه های جانبی نمایشگاه و همچنین دریافت اطلاعات غرفه ها می توانند از نرم افزار موبایلی مخصوص نمایشگاه شهرهوشمند در ایام نمایشگاه استفاده کنند. این نرم افزار از طریق «سیب آپ» و «کافه بازار» قابل دریافت است و بخش هایی همچون برنامه نمایشگاه، محل نمایشگاه و راهنمای غرفه ها را در اختیار کاربران قرار می دهد تا راحت تر، به بخش ها و رویدادهای مورد نظر خود در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند دسترسی پیدا کنند. اعلام شماره تماس مسئولان بخش های مختلف نمایشگاه و اطلاع رسانی از طریق ارسال notification برای افراد عضو از دیگر امکانات این آپ به شمار می رود.

همچنین کاربران می توانند از امکان یادآوری برنامه های مورد علاقه خود در این نرم افزار استفاده کنند تا رویدادهای مورد نظر را از دست ندهند. بخش های دیگری همچون اخبار نمایشگاه و گالری تصاویر، علاقه مندان را در جریان برنامه های هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند قرار می ‎دهد. شما می توانید با اسکن کد پایین این آپ را دانلود کنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی