کد خبر : 92498
/ 04:06

«پتاد» در مشهد راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات از افتتاح نخستین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور هم‌زمان با دهه فجر خبر داد

«پتاد» در مشهد راه‌اندازی می‌شود

شهرآرا آنلاین - علیرضا وفایی نیا - نمایشگاه شهر هوشمند مشهد در دومین روز برگزاری خود میزبان وزیر ارتباطات، شهردار مشهد و تنی چند از دیگر مسئولان استانی و کشوری بود. از مهم ترین اتفاقات این روز از نمایشگاه، رونمایی از ٣ پروژه بزرگ هوشمندسازی شهرداری مشهد بود که با حضور وزیر ارتباطات مورد بهره برداری قرار گرفت.

خبر افتتاح نخستین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور در مشهد از دیگر مواردی بود که جهرمی ضمن بازدید خود از این نمایشگاه  مطرح کرد.

 

شفافیت نتیجه هوشمندسازی

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بازدید خود از نمایشگاه شهر هوشمند با اشاره به اینکه «شفافیت» بخشی از مأموریت هوشمندسازی است گفت: این مسئله با استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت امکان پذیر می شود و ایجاد شفافیت اتفاق بسیار میمون و مبارکی است که در شورای پنجم شهر مشهد مورد توجه قرار گرفته است. جهرمی در آیین رونمایی از پروژه های هوشمندسازی شهرداری با بیان اینکه شهروند هوشمند لازمه تحقق شهر هوشمند است، اظهارکرد: در چنین شهری، شهروندان با ابزارهای فناوری اطلاعات آشنایی دارند و از آن ها استفاده می کنند، همچنین زیرساخت های لازم هم وجود دارد و مردم می توانند ثمرات هوشمندسازی را در زندگی روزانه خود احساس کنند.او با بیان اینکه هوشمندسازی شهر مشهد به ٢ دلیل حائز اهمیت است، در توضیح این دلایل گفت: نخست اینکه مشهد ویترین جمهوری اسلامی است و بخش زیادی از زائران و گردشگران این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند و دوم به ابعاد اقتصادی حاصل از این موضوع برمی گردد، زیرا هوشمند کردن مدیریت شهری به معنای ایجاد یک بازار کار برای جمع فناوران و فارغ التحصیلان حوزه ICT شهر مشهد است تا خلاقیت های خود را بتوانند بروز دهند.

 

نخستین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مشهد نشان داده است که ظرفیت های بسیار خوبی به لحاظ نیروی انسانی دارد، گفت: این شهر دستاوردهای کشوری بسیاری خوب و استارت آپ های موفقی مانند پیام رسان «گپ»، تاکسی اینترنتی «تاچ سی» و مسیریاب بومی «نشان» دارد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به این نکته توجه جدی دارد و براساس همین توانایی و ظرفیت ها، پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور به عنوان اولین نهاد نوین در حوزه اقتصاد دیجیتال با همکاری وزارت علوم هم زمان با دهه فجر امسال در مشهد افتتاح خواهد شد. جهرمی در توضیح عملکرد این مجموعه اظهار کرد: در این پارک شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای فناور مستقر می شوند. شرکت هایی با ۵٠٠ میلیون درآمد سالانه وارد این حوزه می شوند و با توانمندسازی ها و تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می گیرد به شرکت هایی با حدود ۵ میلیارد تومان درآمد سالانه می رسند و بعد از پارک بیرون می روند. این یک فضای حمایتی برای رشد شرکت هایی در مرحله خاص است که اولین مورد آن نیز در دهه فجر در مشهد راه اندازی خواهد شد.

 

ایجاد مشوق برای دسترسی به هوشمندسازی

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به نقش مدیریت شهری در هوشمندسازی، گفت: شورای شهر باید تکالیف شهرداری برای تحقق شهر هوشمند را مشخص، و مشوق هایی نیز به منظور ایجاد بسترهای هوشمندسازی برای شهروندان ایجاد کند. این مشوق ها و تخفیف ها به معنای کاهش درآمدهای شهرداری نیست بلکه در دراز مدت موجب گسترش حوزه اقتصاد شهری می شود. جهرمی با بیان اینکه «شفافیت» بخشی از مأموریت های هوشمندسازی است که دستاورد استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت محسوب می شود، اظهارکرد: این شفافیت اتفاق بسیار میمون و مبارکی است که در شورای پنجم شهر مشهد مورد توجه قرار گرفته است. بسیار خرسندیم که مدیریت شهری مشهد ١١ میلیارد رکورد را در قالب اطلاعات آزاد در اختیار شهروندان قرار داده است و همین امر موجب حضور من در این نمایشگاه شد. او با تأکید بر اینکه اطلاعات حوزه مدیریت شهری متعلق به شهرداری ها نیست و از آن به عنوان سرمایه ملی یاد می شود، گفت: این سرمایه ملی باید عادلانه و شفاف در اختیار همگان قرار گیرد.

 

پرهیز از تصدی گری مدیریت شهری

وزیر ارتباطات به لزوم حضور بخش خصوصی در اداره شهر پرداخت و در این باره تصریح کرد: هوشمندسازی مدیریت شهری با تصدی گری مجموعه اجرایی مدیریت شهری به موفقیت نخواهد رسید. انحصار و رانت در اجرای پروژه های شهری مخالف اهداف هوشمندسازی است و باید مجموعه مدیریت شهری در حوزه های غیرحاکمیتی هوشمندسازی به صورت رقابتی در اختیار جوانان قرار گیرد. وی در پایان خاطرنشان کرد: از شورای شهر مشهد و شهرداری برای این اقدامات ارزشمند در جهت تحقق شهر هوشند تقدیر و تشکر می کنم.

 

﷯ اهداف هفت گانه دستیابی به شهر هوشمند

محمد رضا کلائی، شهردار مشهد مقدس هم در بازدید خود از نمایشگاه شهر هوشمند با اعلام اینکه ایجاد شهر هوشمند یکی از شعارهای این دوره مدیریت شهر بوده است افزود: به ٧ دلیل به دنبال تحقق شهر هوشمند هستیم. هدف اول رونق اقتصادی است. در شهر هوشمند معاملات اقتصادی بیشتری رخ خواهد داد و مفهوم حضور فیزیکی را به حضور مجازی سوق می دهد. دلیل دوم ما برای ایجاد شهر هوشمند این است که در این نوع شهر می توان راحت تر و کم هزینه تر و با برد بیشتری آموزش ها را به شهروندان ارائه داد و ترافیک شهری هم به ترافیک اینترنت تبدیل می شود.

شهردار مشهد ادامه داد: در هدف سوم ما به دنبال تمرکز زدایی هستیم تا شهر مشهد چند مرکزی نباشد. اگر شهر مشهد هوشمند شود، هر شهروند خودش مرکز رویداد خواهد بود. همچنین چهارمین دلیل این است که ما قول دادیم به مردم که سرمایه دموکراتیک را افزایش دهیم و تنها با ایجاد شهر هوشمند است که مسئولان راحت تر نقد می شوند، بنابراین ترتیب شفافیت بیشتر محقق می شود.

کلائی افزایش سرمایه اجتماعی را دلیل پنجم دانست و گفت: در شهر هوشمند مفهوم به «اشتراک گذاری (share)» به تمامی عرصه های مختلف نفوذ پیدا می کند و به اشتراک گذاری باعث تقویت سرمایه اجتماعی است.

او در ادامه اظهار کرد: دلیل ششم مبارزه با فساد است که بستر شهر هوشمند از طریق فراهم کردن گردش آزادانه اطلاعات زمینه های بروز فساد را از بین می برد و دلیل هفتم هم این است که ما به دنبال این هستیم که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم و این مهم محقق نمی شود، مگر اینکه شهر یادگیرنده داشته باشیم و این هدف تنها در شهر هوشمند میسر خواهد بود..

 

کیف پول شهروندی

سامانه کیف پول شهروندی مبتنی بر QRCode است. شهروندان برای استفاده از این سامانه در ابتدا برنامه آن را بر روی تلفن همراه خود نصب می کنند. پس از آن حساب کاربری در آن خواهند داشت و می توانند حسابشان را شارژ کنند. با ورود به این برنامه به شما یک QRCode اختصاص داده خواهد شد که دیگر دارندگان این کیف پول الکترونیکی می توانند با اسکن کردن این کد، از حسابشان به حساب شما پول واریز کنند. اگر هم بخواهید به کسی پول پرداخت کنید تنها کافی است که وارد برنامه شوید و QRCode آن فرد را اسکن کنید و بدون نیاز به کارت بانکی و استفاده از سیستم شتاب مبلغی را که می خواهید واریز کنید. 

 

سامانه شفاف

شورای اسلامی شهرمشهد در ابتدای امسال مصوبه ای داشت که بر اساس آن شهرداری مکلف شد تمام اطلاعاتی را که در حوزه های مالی مانند قراردادها و مناقصات وجود دارد از طریق یک سامانه واحد در اختیار مردم قرار دهد. این اتفاق برای اولین بار در کشور رخ داد. در این سامانه تمامی اطلاعات امور قراردادی، مناقصات، مزایده ها، پیمانکاران و موارد مرتبط با بحث های مالی و بودجه ای شهرداری در اختیار شهروندان قرار گرفت. همچنین انواع مجوزها و پروانه پایان کارهایی که شهرداری صادر می کند، در این سیستم، برای شهروندان در دسترس و در معرض دید است.

 

سامانه داده های باز شهری

در این سامانه اطلاعات مختلفی از شهر وجود دارد. از میزان عبور و مرور شهروندان از طریق وسایل نقلیه عمومی گرفته تا تعداد پارکینگ ها در مناطق مختلف و دیگر اطلاعات موجود در شهر. از این اطلاعات- زمانی که مورد تحلیل قرار بگیرند- می توان ارزش افزوده ایجاد کرد. بخش خصوصی و مخصوصا مجموعه های استارت آپی ای که برای ارائه خدمات بهتر در حوزه شهری نیاز به این اطلاعات دارند، می توانند با استفاده از این سامانه به راحتی به موارد مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی