کد خبر : 92556
/ 07:39

شهریاری خانه ملت؟

سقف انتشار اوراق مشارکت برای پروژه‌های شهری در بودجه ٩٨ به ٨٠٠٠ میلیارد تومان افزایش می‌یابد

شهریاری خانه ملت؟

شهرآرا آنلاین - مسعود سلطانی|روز گذشته آخرین مهلت نمایندگان مجلس برای ارائه پیشنهادات اصلاحی درباره لایحه بودجه ٩٨ بود و امروز اولین جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده برگزار می‌شود. در همین راستا جلیل رحیمی جهان‌آبادی از اعضای مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ٩٨ درباره مهم‌ترین تغییرات احتمالی در بودجه به شهرآرا گفت:‌ جمعی از نمایندگان پیشنهاد افزایش سقف مجاز انتشار اوراق مشارکت تا ٨٠٠٠ میلیارد تومان را برای شهرداری‌ها مطرح کرده‌اند.

طبق بند (د) تبصره ۵ لایحه بودجه ٩٨، شهرداری‌ها در سال آینده مجاز به انتشار اوراق مشارکت تا سقف ۵۵٠٠ میلیارد تومان هستند و باید حداقل ۵٠ درصد از این مبلغ را برای توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و قطار‌شهری هزینه کنند.

نماینده مردم تایباد، باخرز و تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی در‌این‌باره افزود: همچنین نمایندگان با اضافه شدن «نوسازی بافت فرسوده شهری» به این تبصره موافق هستند. بر این اساس دولت ضامن بازپرداخت ۵٠ درصد سود و اصل اوراق منتشر شده توسط شهرداری‌ها برای انجام پروژه‌های نوسازی بافت فرسوده و حمل‌و‌نقل عمومی خواهد بود.

 

﷯ افزایش سهم خراسان در بودجه ٩٨ 

سهم خراسان رضوی از بودجه ٩٨ نسبت به بودجه نفت ١٧.۶درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که سهم سایر استان‌ها در بودجه ٩٨ به طور میانگین افزایش ١٨.٧ درصدی داشته است.

وی در‌این‌باره گفت: نمایندگان مجمع خراسان رضوی به دنبال افزایش سهم استان در بودجه ٩٨ هستند. بودجه ٩٨ متناسب با جمعیت و مساحت استان و همین‌طور زائران مشهد و خراسان رضوی نیست. رحیمی جهان‌آبادی افزود: ۵ نفر از نمایندگان استان در کمیسیون تلفیق حضور دارند و پیگیر هستیم که سهم خراسان حداقل به اندازه‌ سایر استان‌ها در سال آینده رشد داشته باشد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ٩٨ درباره بودجه زیارت گفت: بین نمایندگان استان برای حمایت از بودجه زیارت و اضافه شدن این ردیف به سقف اول بودجه اجماع وجود دارد. اما با توجه به وضعیت مالی دولت و هزینه‌های ضروری در سال آینده برای ایجاد چنین تغییری در لایجه بودجه نظر سایر نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق نیز مؤثر است.

 

﷯ تغییرات احتمالی بودجه ٩٨ 

وی با اشاره به دیگر تغییرات احتمالی بودجه ٩٨ افزود: پیگیر هستیم که سهم قیری که طبق قانون بین دستگاه‌های مختلف توزیع می‌شود کم شود و سهم قیر سازمان نوسازی مدارس افزایش یابد. همچنین پیگیر هستیم که خراسان رضوی نیز از محل ١۴ درصد فروش نفت برای پروژه‌های گازرسانی روستایی سهم داشته باشد. پیگیر هستیم نام خراسان رضوی در شمار استان‌هایی که از این محل بهره‌مند می‌شوند اضافه شود. رحیمی‌ جهان‌آبادی ادامه داد: همچنین جمعی از نمایندگان موافق هستند که از محل صندوق توسعه ملی برای پروژه‌های احیای قنوات و توسعه مشاغل روستایی هزینه شود؛ چراکه سهم این پروژه‌ها در لایحه بودجه ٩٨ کافی نیست. کمیسیون تلفیق برای رسیدن به جمع‌بندی نهایی درباره بودجه ١۵ روز مهلت دارد. البته این فرصت قابلیت ١۵ روز تمدید را هم دارد. پس از آن لایحه بودجه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود و نمایندگان برای بررسی نهایی ١٠ روز فرصت خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود با توجه به حجم مسائل مطرح درباره لایحه بودجه کمیسیون تلفیق از فرصت ٣٠ روز خود استفاده کند و لایحه بودجه سال آینده در ٢۵ بهمن به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی