کد خبر : 92562
/ 07:56
درباره حرف‌های مثلا کارشناسانه علیه شبکه‌های مجازی در تلویزیون

لولوسازی به سبک سیما

در دو سه روز گذشته فضای مجازی پر شده است از توییت و شوخی‌هایی که به ماجرای ٢گیگابایت اینترنت هدیه و باردار شدن یک دختر دوازده‌ساله ربط دارد.

لولوسازی به سبک سیما

شهرآرا آنلاین - ایمان فروزان‌نیا 

حاملگی به دلیل اینترنت

در دو سه روز گذشته فضای مجازی پر شده است از توییت و شوخی‌هایی که به ماجرای ٢گیگابایت اینترنت هدیه و باردار شدن یک دختر دوازده‌ساله ربط دارد. شروع ماجرا هم از حرف‌های عجیب یک کارشناس در تلویزیون بوده است. آقای کارشناس درباره خطرات شبکه‌های اجتماعی و اینترنت صحبت می‌کرد و برای تأثیرگذارتر شدن حرف‌هایش یک داستان تکان‌دهنده تعریف کرد. داستان دختر دوازده‌ساله‌ای که پدرش یک گوشی هوشمند برای او می‌خرد اما به شرط استفاده نکردن از اینترنت. دختر هم قبول می‌کند تا اینکه پیامک ٢گیگابایت اینترنت هدیه به گوشی او می‌رسد. قبول اینترنت همان و حضور در نرم‌افزارهای پیام‌رسان همان و اغفال شدن از سوی یک پسر همان و...

آقای کارشناس از این داستان عبرت‌آموز نتیجه می‌گیرد که شبکه‌های مجازی و اینترنت بسیار خطرناک هستند و هر چه زودتر آن‌ها را فیلتر کنیم بهتر است و فرزندانمان بیشتر در امان خواهند بود.

 

کارشناس سابقه‌دار

خیلی زود کاشف به عمل آمد که آقای کارشناس در زدن حرف‌های این‌چنینی سابقه‌دار است. روح‌ا... مؤمن‌نسب که گفته می‌شود کارشناس فضای مجازی است چند سال قبل هم به تلویزیون آمد و در حضور مجری ماجرای هولناک مشابهی تعریف کرد. داستان دختری که بعد از اینکه پدرش برایش یک گوشی هوشمند خریده و با نرم‌افزارهای وایبر و لاین و غیره آشنا شده است، به دام افتاده و... آن هم تنها ٢هفته بعد از آشنایی با شبکه‌های مجازی.

با بازخوانی این ویدئو و معلوم شدن این حقیقت که آقای کارشناس در بیان داستان‌های این‌گونه ید طولایی دارد، موج اعتراض‌ها در فضای مجازی شدت گرفت. مهراب قاسمخانی هم از جمله سلبریتی‌هایی بود که به این موج اضافه شد. او ٢ ویدئوی کارشناس را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و بعد از کمی شوخی و کلی انتقاد نوشت: «یعنی از زمان فیلتر کردن وایبر تا الان که اینستاگرام رو می‌خواهید فیلتر کنید، یه قصه یه خطی متفاوت به فکرتون نرسیده؟ همون قصه؟ با همون آدم؟ اون وقت این دوستمون شغلش چیه؟ به عنوان کارشناس بارداری از طریق آپ‌های بیگانه ارسالش می‌کنن به مدارس دخترانه؟ یا متخصص اعتراف گرفتن از دخترانی هستن که به وسیله اینترنت مورد تعرض قرار گرفتن؟ اوج خلاقیتش از اون سال تا امسال هم این بوده که ٢هفته رو به ٢گیگ تغییر داده.»

 

به شعورمان توهین نکنید

آدم گاهی اوقات که تلویزیون را روشن می‌کند و بحث‌های کارشناسی را گوش می‌دهد احساس می‌کند به شعورش توهین شده است. اگر به فرض هم داستان‌های آقای کارشناس درست باشد، از مقایسه ماجرایی که سال‌ها قبل تعریف کرده با ماجرای اخیرش می‌شود نتیجه گرفت که فیلتر کردن نرم‌افزارهای پیام‌رسان هیچ تأثیری در حل مشکل ندارد. مگر نه اینکه وایبر فیلتر شد، پس چطور ماجرا پس از سال‌ها تکرار شده است. جوابش در این است که نه آن موقع که وایبر بود، نه حالا که تلگرام و اینستاگرام هست، آموزشی برای استفاده از این نرم‌افزارها به کودکان و حتی بزرگ‌سالان داده نشده است. آدم خجالت می‌کشد که هنوز هم بعد از سال‌ها بخواهد تکرار کند که با چاقو، هم می‌شود میوه پوست کند و هم آدم کشت، ولی انگار مسئولان و کارشناسان ما هنوز در درک همین استدلال ساده هم مشکل دارند و در مواجهه با مشکلات در اولین قدم به سراغ پاک کردن صورت مسئله می‌روند. بماند که حالا دیگر مثل زمانی که صورت مسئله وایبر پاک شد، صورت مسئله تلگرام و اینستاگرام را نمی‌شود پاک کرد. حالا به لطف مسئولان و اصرارشان به فیلتر تلگرام، در گوشی هر پیر و جوانی چندین نوع فیلترشکن نصب شده است که نه تنها دسترسی به نرم‌افزارهای پیام‌رسان را فراهم می‌کند بلکه سد فیلتر را در برابر هر سایتی از مقابل آن‌ها برمی‌دارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی