کد خبر : 92610
/ 05:19

مقام ما

پس از ۴ سال از فوت غلامعلی پورعطایی، آلبوم «نوایی؛ آن‌دگر٢ » اين استاد موسيقی مقامی خراسان در مراسم جشنواره موسيقی ما به عنوان اثر برگزيده شناخته شد

مقام ما

شهرآرا آنلاین - شکیبا افخمی‌راد| پایان هرسال، بازار برپایی مراسم‌ مختلف هنری برای شناخت بهترین‌های هر رشته در کشورهای مختلف دنیا داغ می‌شود. این گونه برنامه‌ها نه‌تنها یک دورهمی برای هنرمندان تلقی می‌شوند، بلکه می‌توانند با کشاندن آثار به ورطه مقایسه، هنرمندان را به تولید آثار باکیفیت‌تر تشویق کنند. 

از‌این‌رو هم برای مخاطبان و هم علاقه‌مندان به هنر جذاب و حائز اهمیت هستند. هرچند در تمام دنیا، برگزاری این‌گونه مراسم‌ مرسوم است، در ایران چنین رخداد‌هایی کم‌رنگ برگزار می‌شود. 

حال اگر به مقوله موسیقی برسیم، رخدادها کم‌رنگ‌تر هم می‌شوند. با‌وجوداین‌، جشن سالانه «موسیقی‌ما» توانسته‌ است در شرایطی که مشکلاتی بر سر راه برپایی این‌گونه رخدادها وجود دارد، امسال پنجمین دوره‌اش را برگزار کند. 

رخدادی به همت بخش خصوصی که بار نبودِ برنامه‌هایی برای موسیقی را به‌تنهایی به دوش می‌کشد. مراسم موسیقی ما در طول دوران برگزاری خود توانسته‌است مورد استقبال و توجه هنرمندان قرار گیرد و بیشتر نامداران موسیقی از نسل جدید و پیش‌کسوت را گرد هم بیاورد. 

در پنجمین سالانه موسیقی ما نیز که ١۵‌دی‌ در برج میلاد تهران برگزار شد، همچون روال پیشین موسیقی‌دان‌های مطرح کشور دور هم جمع شدند تا ضمن تازه‌کردن دیدارها، برترین‌های بخش‌های مختلف را بشناسند. 

در این مراسم همایون شجریان در شاخه برترین آلبوم موسیقی معاصر و ارکسترال ایرانی برای آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» در دو بخش مردمی و کارشناسی و مرتضی یگانه، مجید یگانه و زنده‌یاد غلامعلی پورعطایی در شاخه برترین آلبوم موسیقی نواحی، مقامی و آیینی برای آلبوم «نوایی- آن‌دگر۲»‌ تندیس طلایی دریافت کردند.

 

﷯ موسیقی خراسان؛ برگزیده موسیقی مقامی

موسیقی‌دانان خراسان و دوتارنوازان این خطه در معدود مراسمی که برای موسیقی کشور برگزار می‌شود شرکت می‌کنند و معمولا دست خالی برنمی‌گردند. در پنجمین دوره جشن موسیقی ما در بخش آلبوم برگزیده موسیقی نواحی، مقامی و آیینی، تندیس طلایی به آلبوم «نوایی- آن‌دگر ۲» با هنرمندی مرتضی یگانه، مجید یگانه و زنده‌یاد غلامعلی پورعطایی رسید. 

این آلبوم به آهنگ‌سازی غلامعلی پورعطایی حدود ۴‌سال پیش ضبط شد، اما امسال به تلاش و کوشش برادران یگانه تنظیم و درنهایت در بازار موسیقی منتشر شد؛ آلبومی تلفیقی از موسیقی مقامی خراسان و ارکستر سازهای کوبه‌ای.

علی پور‌عطایی که به نیابت از پدرش در مراسم حضور داشت و تندیس را دریافت کرد، در گفت‌وگو با شهرآرا در گرامیداشت نام پدرش می‌گوید: این آلبوم توانست مخاطبان بسیاری پیدا کند و نیز تندیس طلایی بهترین آلبوم مقامی را دریافت کرد؛ افسوس که پدرم خودش اینجا نبود.

او ادامه می‌دهد: متأسفانه خیلی از کارهایی که پدرم می‌خواست انجام دهد، بعد‌از فوتش اتفاق افتاد. انتشار دو آلبوم، تأسیس آموزشگاه موسیقی نواحی و دریافت نشان درجه یک هنری، چاپ کتاب پژوهشی در زمینه موسیقی مقامی، همگی رخدادهایی هستند که بعد از رفتن او انجام شد.

 

﷯ اسپانسری برای موسیقی مقامی وجود ندارد

این هنرمند در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن ابراز خرسندی از اهمیت‌دادن به موسیقی مقامی در چنین جشنواره‌هایی، به بهتر‌شدن شرایط برای موسیقی مقامی، چه از لحاظ مردمی و چه تخصصی، اشاره می‌کند. او معتقد است موسیقی مقامی، ریشه در فرهنگ کشور دارد و مانند دیگر موسیقی‌هایی که این روزها به گوش می‌رسد، بعد‌از مدتی محو نمی‌شود و ماندگار است.

پورعطایی درباره استقبال مردم از آلبوم‌های موسیقی مقامی نیز تصریح می‌کند: موسیقی اصیل سن ندارد از بچه تا بزرگ‌سال آن را دوست دارند. به‌این‌ترتیب اگر کیفیت و تنظیم و آهنگ‌سازی قوی باشد، حتما مورد استقبال قرار می‌گیرد.

او در پاسخ به سؤالی درباره دلایل کم‌بودن تعداد آلبوم‌های موسیقی مقامی این‌گونه توضیح می‌دهد: متأسفانه حدود ٩٠‌درصد هنرمندان موسیقی نواحی کشور وضعیت مالی خوبی ندارند و اولین موضوع لازم برای انتشار آلبوم، پول است. بنابراین اگر این افراد بخواهند آلبومی منتشر کنند یا باید به‌صورت شخصی آن را ضبط کنند که کارها ضعیف می‌شود یا اسپانسر بگیرند.

وی ادامه می‌دهد: حامیان مالی نیز بیشتر دنبال پول هستند؛ بنابراین سراغ موسیقی‌ پاپ می‌روند تا پولشان چندبرابر شود.

به گفته پورعطایی، هنرمندان موسیقی نواحی اگر از لحاظ مالی تأمین باشند، توانایی و آمادگی دارند که روزی یک آلبوم ضبط و پخش کنند.

128873.jpg

﷯ همایون همیشه‌درخشان

از دیگر بخش‌هایی که برای جشن موسیقی ما درنظر گرفته شده‌ بود، بخش آلبوم برگزیده موسیقی معاصر و ارکسترال ایرانی در دو قسمت کارشناسی و مردمی بود؛ تنها بخشی که هر دو جایزه مردمی و کارشناسی به یک آلبوم تعلق گرفت. دلیل آن هم بی‌شک به‌میان آمدن نام همایون شجریان است؛ هنرمندی که با آثارش هم می‌تواند مردم را راضی کند، هم کارشناسان را. 

او که سال گذشته در چهارمین دوره جشن موسیقی ما تندیس بهترین آلبوم موسیقی فیلم را برای آلبوم «رگ خواب» دریافت کرده‌ بود، امسال توانست با آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخوان» به آهنگ‌سازی فردین خلعتبری و ترانه‌سرایی مرحوم افشین یداللهی، دو تندیس بخش آلبوم برگزیده موسیقی معاصر و ارکسترال ایرانی را از آن خود کند؛ آلبومی متفاوت که موسیقی آن در فضایی مینیمال تولید شده و برای سازبندی آن کوارتت‌زهی به‌علاوه پیانو، سنتور، دوتار و پرکاشن درنظر گرفته شده‌ است.

در این مراسم، فردین خلعتبری و همایون شجریان هر دو زمانی که بر روی صحنه برای دریافت تندیس خود حاضر شدند، از مرحوم افشین یداللهی، ترانه‌سرای این آثار، یاد کردند.

«این آلبوم را به واقع مدیون شعرهای افشین یداللهی هستیم.» جمله‌ای است که همایون شجریان بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد.

 

﷯ ٣تجلیل از بزرگان موسیقی

اما یکی از بخش‌های مهم این مراسم، تجلیل از سه تن از بزرگان موسیقی کشور بود. در جشن موسیقی ما از یک عمر فعالیت هنری استاد ابراهیم قنبری‌مهر، سازنده و نوازنده شناخته‌شده موسیقی کشورمان، و پری زنگنه، موسیقی‌دان و پژوهشگر، قدردانی شد.

پری زنگنه که آثار ماندگاری چون ترانه «گنجشکک اشی‌مشی» را برای تیتراژ پایانی فیلم «گوزن‌ها»ی مسعود کیمیایی خوانده‌ است، پس از دریافت تندیس خود، آن را به همه کودکان موسیقی در کوچه‌بازارهای کشورمان به‌ویژه آن‌هایی که نابینا هستند، تقدیم کرد: «این جایزه از طرف من به کودکان دل‌سوخته و روسوخته ایران تقدیم می‌شود که از صمیم قلب دوستشان دارم».

در بخش دیگری از این مراسم از استاد حسین خواجه‌امیری(ایرج) قدردانی شد. او که در روزهای گذشته هشتادوشش‌ساله شد، در این مراسم به‌همراه پسرش احسان خواجه‌امیری بر روی سن حاضر شد و قطعاتی را به همراهی هم اجرا کردند. همچنین در این مراسم از محمد صالح‌علا تجلیل شد.

درنهایت پنجمین سالانه مراسم موسیقی ما با شناخت برگزیدگان در دو بخش مردمی و کارشناسی به کار خود پایان داد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برگزیده شدن، آلبوم‌ «حالا چرا» با هنرمندی مجید درخشانی و ناصر مسعودی در بخش کارشناسی موسیقی سنتی و دستگاهی باکلام، «غمنومه فریدون» به آهنگ‌سازی حسین علیزاده در بخش کارشناسی آلبوم دراماتیک اشاره کرد. همچنین آلبوم «درهم» به خوانندگی رضا یزدانی در بخش مردمی بهترین آلبوم پاپ-راک شد و قطعه «چهارراه استانبول» با هنرمندی علیرضا قربانی به‌عنوان تک‌آهنگ برگزیده موسیقی سنتی ، معاصر و ارکسترال ایرانی مورد تقدیر قرار گرفت.

آلبوم «جز عشق نمی‌خواهم» به خوانندگی علیرضا عصار در بخش کارشناسی آلبوم برگزیده موسیقی پاپ شد و آلبوم «مد و نای» اثر گروه دنگ‌شو و «کلاغ سفید» گروه دال نیز در بخش مردمی موسیقی تلفیقی و تجربی برگزیدگان بخشهای یاد شده بودند.

قطعات«ماه‌پیشونی» اثر هوروش بند و «یک لحظه نگاه کن» اثر ماکان بند نیز به‌عنوان قطعات برگزیده موسیقی پاپ در بخش مردمی معرفی شدند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی