• خانه
  • یادداشت
  • سایه بیم و امید بر سر ایرانکام و شهر هوشمند
کد خبر : 92623
/ 06:11
حامد سرادار

سایه بیم و امید بر سر ایرانکام و شهر هوشمند

سایه بیم و امید بر سر ایرانکام و شهر هوشمند

شهرآرا آنلاین -  ابتدای مرداد‌ماه امسال بود که برای بازدید از بیست‌و‌چهارمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک معروف به الکامپ به تهران سفر کردم. پیش از این هم به این نمایشگاه سالانه آمده بودم اما پس از چند سال وقفه چیزی که باعث شد مجدد به این نمایشگاه سر بزنم، برنامه ویژه نمایشگاه برای استارت‌آپ‌ها در سالن‌هایی با نام الکامپ استارز بود. در ۵ سالن بیش از ٣٧۶ استارت‌آپ مستقر شده بودندو همین بخش الکامپ استارز توانسته بود بیشتر اخبار نمایشگاه را تحت تأثیر خود قرار دهد و از بخش کامپیوتر با عمری ٢۴ ساله چیزی کم نیاورد. همان‌جا آرزو کردم ای کاش نمایشگاه کامپیوتر مشهد هم به همین بلوغ برسد. چرا که سال‌ها بود نمایشگاه کامپیوتر مشهد با عنوان ایرانکام خیلی حرفی برای گفتن نداشت و به جای نمایش دستاوردهای برتر در حوزه فناوری تبدیل به فروشگاه لوازم جانبی کامپیوتر و فروش اینترنت شده بود و البته تعداد محدودی شرکت هم دستاوردهای جدید خود را ارائه می‌کردند. در این بین چند‌سالی نیز شهرداری مشهد خدمات خود در حوزه هوشمند‌سازی شهر را در قالب نمایشگاه جانبی با نمایشگاه کامپیوتر همراه می‌کرد که بعضا با استقبال روبه‌رو می‌شد. امسال اما نمایشگاه کامپیوتر مشهد برای من با بیم و امید همراه بود. بیم و ترس از آنجا همراه شد که روند ضعیف نمایشگاه کامپیوتر مشهد ایرانکام طی سال‌های اخیر صدای نظام صنفی رایانه‌ای خراسان را به‌عنوان مهم‌ترین حامی این نمایشگاه- که محلی برای نمایش برترین دستاوردهای اعضایش بود - در آورده بود و چند روز مانده به نمایشگاه بیانیه‌ای صادر کردند و حمایت نکردن خود از بیست‌و‌یکمین نمایشگاه ایرانکام را اعلام کردند.

در نشست خبری نمایشگاه ایرانکام نیز وقتی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی اعلام کرد نباید ٢ نمایشگاه ایرانکام و شهر هوشمند را جدا از هم دانست و آن‌ها یکی هستند، حدس زدم قرار است یکی از نمایشگاه‌ها جور دیگری را بکشد.

اما در بازدید از سالن‌های مرتبط با ایرانکام، صدای اختلافات موجود حسابی خودش را نشان داد و شاهد یکی دیگر از ضعیف‌‌ترین نمایشگاه‌های کامپیوتر مشهد بودیم و تا چشم کار می‌کرد لابه‌لای غرفه‌های شرکت‌های کامپیوتری حاضر پر بود از غرفه‌های غیر مرتبط مانند شرکت بیمه و بانک بند ناف و غیره. البته گویا در آخرین روزهای مانده به آغاز نمایشگاه تصمیم بر این گرفته می‌شود تا مشابه نمایشگاه شهرهوشمند، سالنی به استارت‌آپ‌ها اختصاص داده شود تا ایرانکام را از سوت‌و‌کور بودن خارج کند که در بازدیدی که داشتم به‌علت نبود غرفه‌آرایی مناسب، چنان فضای تاریک سالن به چشم می‌آمد که گویا با سالنی نیمه‌تعطیل روبه‌رو بودی. ای کاش بعد از ٢١ تجربه برگزاری نمایشگاه کامپیوتر متولیان آن می‌دانستند که مخاطب اصلی چنین نمایشگاهی نوجوانان و جوانان هستند و در بازه امتحانات آن‌ها این نمایشگاه برگزار نمی‌شد و ای کاش به جای وجود اختلاف میان متولیان نمایشگاه ایرانکام، شاهد یک هم‌افزایی بین جامعه ICT مشهد و پای کار آمدن مجری‌ای شایسته در برگزاری این نمایشگاه مهم در مشهد بودیم.اما نور امید در هشتمین نمایشگاه شهرهوشمند مشهد تابیدن گرفت. این نمایشگاه که بعد از وقفه‌ای دو‌ساله دوباره برگشته بود، توانست آب رفته را به جوی برگرداند. مدیریت شهری مشهد با تلاشی فراوان در کنار رونمایی از ٣ خدمت مهم و کم‌نظیر در کشور، توانست استارت‌آپ‌هایی را که به هوشمند‌سازی شهر کمک می‌کنند گرد هم آورد و با فضا‌سازی مناسب سالن فردوسی و غرفه‌ها، در بازدید‌کنندگان رغبتی ایجاد کند که کل سالن را زیر‌‌و‌رو کنند. همه‌چیز به خوبی الکامپ استارز تهران و در مواردی بهتر از آن بود و همه‌چیز مهیا بود تا با خدمات شهرداری، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه آشنا شوی. استارت‌آپ‌ها می‌توانستند خود را در معرض دید قرار دهند و البته ببیند که ایده‌های آن‌ها یکتا نیست و رقبای زیادی دارند، سرمایه‌گذاران فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها پیدا کردند و مدیران شهری کسب‌و‌کارهای نوپایی را یافتند که می‌توانستند به کمک آن‌ها مسائل شهری خود را حل کنند. هر چند این نقد که زمان برگزاری با زمان امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان یکی شده، بر متولیان نمایشگاه شهرهوشمند نیز وارد است..

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی