کد خبر : 92642
/ 04:40
در جلسه شورای بهداشت منطقه8 مطرح شد

سالی پاک‌تر از گذشته داشتیم

نشست تخصصی شورای سلامت و امنیت غذایی شهرداری منطقه8 با محوریت بررسی معضلات ناشی از آلودگی هوا و مشاغل مزاحم در سالن کنفرانس شهرداری منطقه8 و با حضور نمایندگان سازمان‌ها برگزار شد.

سالی پاک‌تر از گذشته داشتیم

شهرآرا آنلاین - به گزارش شهرآرامحله؛ معاون اجرایی شهرداری منطقه8 در این جلسه گفت: ارتقای فرهنگ عمومی دغدغه اصلی مدیریت شهری است چراکه فعالیت‌های آموزشی سبب تغییر در نگرش، افکار عمومی و نهادینه‌شدن امور به شکل منطقی و اصولی آن می‌شود.

امیدرضا رحمانیان افزود: شهروندان منطقه همچنان از آلودگی هوا و معضلات ناشی از مشاغل مزاحم رنج می‌برند که نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی بیشتر دارد و تعامل همه ادارات را می‌طلبد.

وی در ادامه گفت: از آنجا که از لحاظ جغرافیایی منطقه8 در مرکز شهر واقع است و بسیاری از نهادها و ادارات معتبر دولتی و نیز مراکز مهم تجاری دراین محدوده واقع شده است، حجم زیاد ترافیک و تردد شهروندان و زائران سبب شده تا منطقه8 شهری به شدت درمعرض عوارض و معضلات ناشی از آلودگی هوا قرار گیرد.

رحمانیان ادامه داد: علاوه‌بر بحث آلودگی هوا از دیگر مشکلات منطقه ما مشاغل مزاحم است که باید برنامه‌ای جامع برای آن داشته باشیم. سامان‌دهی مشاغل مزاحم وعده‌ای بود که سال‌ها قبل به شهروندان داده شده بود، اما بنا به دلایلی تاکنون اتفاق نیفتاده است و شهروندان همچنان در کنار این مشاغل آلاینده امورشان را می‌گذرانند و آرامش از آنان سلب شده است.

 

سال97 آلودگی کمتر شد

کارشناس مرکز پایش آلاینده‌های محیط زیست نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آلودگی هوای شهر مقایسه‌ای از وضعیت آلودگی هوای امسال با سال96 داشت و گفت:آمار ثبت شده سال 96را آلوده‌تر از امسال نشان می‌دهد. مقایسه آمار امسال با سال 96 نشان می‌دهد 221روز سالم در مقایسه با 208روز، 20روز پاک در برابر 12روز، 33روز در برابر 63روز ناسالم برای گروه‌های حساس، 3روز در برابر 4روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها بوده است.

سینا صیادی ادامه داد: در 288روز از امسال 30روز پاک، 222روز سالم، 33روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 3روز ناسالم برای تمامی افراد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: با توجه به شاخص اندازه‌گیری وضعیت آلاینده‌ها، بالاترین شاخص در سال جاری 193 در 8خرداد و پایین‌ترین شاخص با مقیاس25 در 12آبان بوده است که نشان از آلوده ترین و پاک‌ترین روز سال دارد.

128919.jpg

5شغلی که استانداردسازی شوند

سرپرست کمیسیون بند20 نیز در این جمع گفت: مزاحمت در مفهوم عام و کلی خود، عبارت است از هرگونه آثار و پیامدهای ناشی از فعالیت صنعتی و خدماتی که در روند شهرنشینی اختلال ایجاد کرده و شهروندان را دچار مشکل می‌کند. انواع مزاحمت‌های شغلی شامل ایجاد سر و صدا، لرزش، دود، بوی نامطبوع، آلودگی نوری و بصری، تجمع ضایعات و زائدات، دفع نامناسب فاضلاب، پخش ذرات، ایجاد سد معبر و گره ترافیکی، آلودگی شیمیایی، تشعشعات مخاطره‌انگیز و خطر انفجار و آتش‌سوزی هستند که پیرو مصوبه هیئت دولت باید به بیرون از شهر بروند.

سعید حمیدی‌فر افزود: مشاغلی چون جوشکاری، صافکاری، ضایعات‌فروشی، آهنگری، کابینت‌سازی، کارواش‌ها و... از جمله مشاغلی هستند که وجود آن‌ها در مرکزیت شهر برای شهروندان بسیار آزاردهنده شده و صدایی که بعضاً از برخی از این مشاغل به گوش می‌رسد باعث ایجاد مشکلات عصبی در افراد می‌شود و آسایش و آرامش روحی را از آنان سلب می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین برخی از این مشاغل جدای از چهره زننده و نامناسبی که دارند، تبعاتی چون بیماری نیز برای ساکنان منازل مسکونی هم‌جوار این مشاغل ایجاد می‌کند. تبعاتی که باعث می‌شود ساکنان این مناطق رفتن را به ماندن ترجیح دهند و با حراج مسکن‌های خود متضرر شده و حتی اجاره‌نشین شوند.

حمیدی‌فر با اشاره به بحث استانداردسازی برخی اصناف و مشاغل ادامه داد: از آنجایی‌که فعالیت تعدادی از صنوف خدماتی در شهر و ارائه خدمات به شهروندان مطلوب به‌نظر می‌رسد باید فعالیت آن‌ها برابر با ضوابطی باشد که حداقل قوانین زیست محیطی و شهری را رعایت کنند و در برخورد با آنان توسط شهرداری مشهد و مجامع امور صنفی رویه واحد و مشترکی اتخاذ شود. نظام‌نامه طرح استانداردسازی با توجه به این موضوع، صنوف پنج‌گانه‌ای توسط شهرداری مشهد، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی تهیه و به مجمع امور صنفی شهر مشهد برای اجرا ابلاغ شد.

سرپرست کمیسیون بند20 گفت: 5صنف منتخب مصوب کمیسیون نظارت استان شامل خدمات برق خودرو، باتری، استارت و دینام، شیشه و آینه اتومبیل، تعمیر لاستیک و لاستیک‌فروشان، تعمیرکاران و فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه هستند. در صورتی‌که این مشاغل استانداردسازی نکنند پلمب می‌شوند و عوارضشان 15برابر محاسبه می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی