کد خبر : 92667
/ 06:08

چراغ سبز دادستانی به تاکسی‌های اینترنتی

با ابلاغیه جدید دستگاه قضا، فشارها از تاکسی های هوشمند کاسته می شود

چراغ سبز دادستانی به تاکسی‌های اینترنتی

شهرآرا آنلاین - آذر اسماعیلیان| دیروز دادستان کل کشور با ارسال نامه‌ای به تمامی دادستان‌های استانی اعلام کرد از هرگونه برخورد و ممانعت از کسب‌وکار تاکسی‌های اینترنتی به درخواست شهرداری‌ها خودداری کنند. محمد‌جعفر منتظری اضافه کرد که تا زمان تدوین دستورالعمل مشترک نظارت شهرداری‌ها بر تاکسی‌های اینترنتی این ممانعت در برخورد وجود دارد. پیش از این فعالیت تاکسی‌های هوشمند در مشهد منوط به اخذ ٢نوع مجوز بود و در غیر این صورت فعالیت آن‌ها غیرقانونی تلقی می‌شد. 

بر این اساس تاکسی‌های اینترنتی باید یک مجوز از شرکت‌های حمل و نقل و یک گواهی‌نامه و تأییدیه نیز از سازمان تاکسی‌رانی مشهد دریافت می‌کردند. این موضوع طبق آیین‌نامه‌ای که به تصویب شورای شهر مشهد رسیده بود، انجام می‌شد و فاکتورها و شاخصه‌هایی را برای فعالیت تاکسی‌های اینترنتی شامل می‌شد. 

با این حال دادستان کشور دیروز گفت که «دستورالعمل نظارت شهرداری‌ها بر فعالیت‌ تاکسی‌های اینترنتی به شکل مشترک از سوی وزارت صنعت و وزارت کشور تهیه شود تا بر اساس آن برخوردهای دادستانی صورت بگیرد.» 

او در این نامه بر بخش‌نامه قبلی درباره ضوابط و شرایط فعالیت شرکت‌های حمل و نقل مسافر و بار اینترنتی مبنی بر ضرورت نداشتن صدور پروانه فعالیت و هرگونه مجوز دیگر از ناحیه شهرداری‌ها تأکید کرد و علاوه بر این، گفت که فقط نظارت بر این نوع کسب وکارهای اینترنتی بر عهده شهرداری‌هاست و در غیر این صورت دادستانی حق برخورد با این تاکسی‌ها را به درخواست مدیریت‌های شهری ندارد.

معاون حمل و نقل شهردار مشهد هم در‌این‌باره به شهرآرا گفت: مدیریت شهری اعتقاد دارد در فضای رقابتی، سطح خدمات را بالا ببرد تا خود مردم بدون اینکه فشاری بر آنان وارد شود، تاکسی مورد نظر خود را انتخاب کنند.

خلیل‌ا... کاظمی اضافه کرد: باید به سمتی برویم که تاکسی‌های مختلف در یک فضای رقابتی سالم بتوانند فعالیت کنند. موضوعات نظارتی هم بر اساس دستور دادستان و برای ایجاد یک فضای رقابتی حتما انجام می‌شود. فریدون نهرینی، معاون امور حقوقی دولت هم ٩دی ماه، به سلمان سامانی، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها نامه نوشت و گفت که «تا اتخاذ تصمیم نهایی و اعلام نظر این معاونت نسبت به رفع پلمب دفاتر شرکت‌های فعال در زمینه حمل و نقل هوشمند دارای پروانه کسب و رفع توقف فعالیت آن‌ها اقدام کند.» 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی