کد خبر : 92671
/ 06:24

پرورش دینی در ادیان ابراهیمی

نخستین همایش بین‌‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی برگزار می‌‌شود

پرورش دینی در ادیان ابراهیمی

شهرآرا آنلاین - گروه ادبیات و اندیشه| ٣ دین ابراهیمی یهودیت، مسیحیت و اسلام بیشترین پیرو را در میان ادیان و باورهای مختلف در سراسر دنیا دارد. این ادیان همچنین دارای مشترکات عمیق و متعددی هستند که می‌تواند باعث نزدیکی و درک متقابل شود. یکی از این مشترکات تربیت دینی است که از مهم‌ترین آموزه‌های هر ٣ دین است. در‌این‌‌باره قرار است نخستین همایش بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی -که مجری اصلی آن دانشگاه امام‌رضا (ع) است و با مشارکت‌ حوزه‌های علمیه و تعدادی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برگزار می‌شود- در نیمه اسفند‌ماه در مشهد برگزار شود. دکتر علی سُروری، دبیر اجرایی این همایش، روز گذشته در نشست خبری‌ای که به منظور اطلاع‌رسانی و تشریح اهداف و برنامه‌های آن در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزار شد، درباره اهداف همایش گفت: تعامل و همفکری اندیشمندان مسلمان و دیگر ادیان توحیدی درباره مبانی، مسائل و چالش‌های مشترک در حوزه تربیت دینی، معرفی آموزه‌های تربیتی اسلام با محوریت معارف اهل‌بیت (ع) به ویژه امام رضا (ع)، ارائه دستاوردهای جهان اسلام به ویژه انقلاب اسلامی در زمینه تربیت دینی، تبادل تجارب عملی ادیان ابراهیمی در تربیت دینی، زمینه‌سازی برای نقش‌آفرینی مؤثر آستان قدس رضوی و سایر مجموعه‌های علمی و پژوهشی در جریان فکری-فرهنگی جهان اسلام و زمینه‌سازی برای دستیابی به تولید دانش تربیت دینی، اهدافی است که مد نظر داریم.

«هرچند در تمامی ادوار تاریخی و در میان همه ادیان، تربیت دینی همواره مورد توجه بوده است، در دوره معاصر اهمیت این موضوع دست‌کم از ٢ منظر دست‌خوش تحول شده است. با رخ دادن رنسانس و رویدادهای فکری، فرهنگی و اجتماعی پس از آن،‌ دین، دینداری و تربیت دینی در مصاف با انسان‌محوری (اومانیسم) و دنیاگرایی (سکولاریسم) در معرض تضعیف و تحریف بسیار قرار گرفته است. اشتراک تمام ادیان ابراهیمی در مبانی اساسی و برخی مسائل اعتقادی و اخلاقی و همچنین، در خطوط کلی احکام و حقوق از یک سو و توسعه تمامیت‌خواهانه نگرش لیبرال-سکولار به تعلیم و تربیت و تلاش آن در حذف یا به حاشیه راندن آموزش دین و تربیت دینی از محتوا، برنامه‌ها و فضای عمومی تربیت رسمی و غیر رسمی در جوامع معاصر از سوی دیگر، زمینه را برای شکل‌گیری جبهه‌ای هم‌گرا مبتنی بر ایمان توحیدی فراهم آورده است که با تأکید بر مشترکات تعالیم وحیانی ادیان ابراهیمی، بتواند با رجوع به منابع و مبانی دین الهی، درباره چالش‌ها و تهدیدهای معاصر همفکری و هم‌افزایی کند»؛ این گزیده‌ای از نکاتی است که درباره فلسفه برگزاری این همایش مطرح شد. سُروری با اشاره‌ به این موارد، محورهای همایش را چنین تشریح کرد: فلسفه تربیت دینی، نظریه‌ها و الگوهای تربیت دینی، تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر، تاریخ تربیت دینی، نهادها و تربیت دینی، اماکن مذهبی، مراکز و سازمان‌های تربیت دینی و تجربه‌های تربیت دینی محورهای کلی کنفرانس است و یک محور ویژه هم داریم که تربیت دینی و معارف رضوی است.

علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را در محورهای یاد شده تا تاریخ ٢٠ بهمن‌ماه با مراجعه به سایت tarbiat.imamreza.ac.ir به دبیرخانه همایش بفرستند. در بخشی از نشست خبری یادشده، یکی از خبرنگاران این پرسش را مطرح کرد که آیا این کنفرانس نتیجه‌ای عملی برای جامعه دارد یا قرار است به مقالات و بحث‌های نظری و بایگانی شدن آن‌ها درکتابخانه‌ها بینجامد، دبیر اجرایی همایش در پاسخ به سؤال وی گفت: این همایش با هدف انتقال تجربیات و به اشتراک گذاشتن تجربیات دینی شکل گرفته است و به دنبال راهکارهای عملی برای تربیت دینی هستیم و اگر نسخه‌ای برای مدارس و فرزندان ما نشود، به بحث‌های نظری ختم شده است.

گفتنی است پیش‌نشست‌های کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با سخنرانی ۴کاردینال فرانسوی برگزار می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی