کد خبر : 92675
/ 06:33

شوک ٩٠ هزار تومانی گوشت

گزارشی از قیمت این روزهای گوشت قرمز در بازار مشهد که نسبت به سال گذشته ١٠٠ درصد افزایش یافته است

شوک ٩٠ هزار تومانی گوشت

شهرآرا آنلاین -  سلطانی| قطعا مردم مشهد و هر کسی که این گزارش را می‌خواند از افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز با‌خبر است.

پیش از این شهرآرا در گزارشی تحت عنوان «پشت‌پرده گرانی گوشت در مشهد» در ٢١ آذر امسال دلایل رشد قیمت این ماده غذایی را بررسی کرده‌بود. روز گذشته طبق آمار اعلامی روزانه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی قیمت گوشت گوساله سردست ۶٨ هزار و ۵٠٠ تومان، گوشت لاشه گوسفندی ۶٩ هزار و ۵٠٠ تومان و گوشت ران بدون چربی گوسفندی ٨۶ هزار تومان بود. این اعداد از افزایش ١٠٠ درصدی قیمت گوشت قرمز نسبت به سال گذشته حکایت دارد. بدون تردید اکنون زنگ خطر برای تمامی مسئولان اقتصادی استان و کشور به صدا درآمده است و باید منتظر تدبیرِ ستاد تنظیم بازار در استان و کشور باشیم.

 

﷯ قیمت گوشت در استان کمتر از میانگین کشوری

این موضوع را از مدیر‌کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و عضو ستاد تنظیم بازار استان پیگیری کردیم. علی رسولیان درباره علت افزایش قیمت گوشت دام به شهرآرا گفت: اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم، علت افزایش قیمت گوشت قرمز کمبود عرضه در بازار است. وقتی به تقاضای بازار پاسخ منطقی داده نشود، قیمت افزایش پیدا می‌کند، لذا باید واردات گوشت افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: ما در حد اختیارات استانی تلاشمان بر این است که متوسط قیمت گوشت در استان از میانگین کشوری کمتر باشد و این هدف محقق شده است. افزایش قیمت‌ها در استان متأثر از کشور است و نمی‌توانیم کار مشخصی انجام دهیم و متناسب با اوضاع کشور قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

 

﷯ تشکیل گروه ویژه واردات گوشت

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استان افزود: از ابتدای امسال ١۶٢٧ تن گوشت منجمد وارداتی و حدود ٣٢٠٠ تن گوشت مرغ وارداتی در بازار استان توزیع شده است. همچنین با مصوبه ستاد تنظیم بازار استان، خروج گوشت و خروج دام از استان محدود شده است و در همین راستا اجازه نمی‌دهیم میزان خروج گوشت دام از استان، از متوسط سال گذشته بیشتر شود و این کار بر کنترل قیمت‌ها تأثیر دارد.

رسولیان از توزیع مرغ به قیمت ٩٧٠٠ تومان در هفته جاری خبر داد و افزود: برای واردات گوشت قرمز به استان گروه ویژه‌ای تعیین کرده‌ایم که از هر مسیری که مقدور است گوشت قرمز به استان وارد کنیم. البته در استان اختیارات محدود است، زیرا واردات به تخصیص ارز نیاز دارد. همچنین فاصله خراسان رضوی از بندرگاه‌ها و بالا بودن هزینه حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز بر قیمت گوشت وارداتی تأثیرگذار است.

128957.jpg

﷯ کاهش ٣۵ درصدی گوشت در سبد خانوار

لازم به ذکر است که مصرف گوشت قرمز یکی از اصلی‌ترین راه‌های تأمین پروتئین بدن انسان است. روند کاهش مصرف گوشت قرمز در خانوارهای ایران طی ١٠ سال گذشته نگران‌کننده است. 

طبق آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران در سال ٨٧ سرانه مصرف گوشت قرمز خانوارهای ایرانی ۵۶ کیلوگرم بوده و با گذشت حدود ٩ سال و در سال ٩۶ سرانه مصرف گوشت دام در خانوارهای ایرانی به ٣٧ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است که این امر از کاهش ٣۵ درصدی میزان مصرف گوشت در سبد خانوار حکایت دارد. اکنون با توجه به افزایش قیمت صددرصدی گوشت قرمز نسبت به سال گذشته، انتظار می‌رود که میزان مصرف گوشت قرمز در سال جاری و سال ٩٨ کاهش چشمگیری داشته باشد. 

طبق آمارهای اعلامی از سوی مرکز آمار ایران در سال ٩۶ دهک کم‌درآمد جامعه تنها ١٠٨ هزار تومان برای خرید گوشت هزینه کرده است، این در حالی است که قیمت گوشت قرمز در سال گذشته به طور متوسط ۴۴ هزار تومان بوده است. خانوار‌های دهک چهارم که همان طبقه متوسط جامعه هستند نیز در سال گذشته یک میلیون و ١۵٠ هزار تومان صرف خرید گوشت کرده‌اند. با فرض ثابت ماندن این اعداد نگرانی‌ها درباره میزان گوشت مصرفی خانوارهای ایرانی جدی و نیازمند تدبیر جدی مسئولان است. 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی