کد خبر : 92681
/ 06:45

هم جامع، هم جذاب

کامل‌ترین بسته مشوق‌‌های سرمایه گذاری مشهد به تصویب شورای شهر رسید

هم جامع، هم جذاب

شهرآرا آنلاین - «اشتیاق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در مناطق کم‌برخوردار بیشتر می‌شود.». این ماحصل مصوبه‌ای است که اعضای شورای شهر دیروز مهر تأییدشان را پای آن نشاندند. با اجرایی‌شدن لایحه مشوق‌‎های سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌و‌ساز، مدیریت شهری، امتیازهایی به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا زمینه هدایتشان به‌سوی حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار فراهم شود. این لایحه جامع‌ترین بسته مشوق‌های سرمایه‌گذاری در بین کلان‌شهرهای کشور است.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورا در‌جریان بررسی این دستورکار در جلسه علنی شورای شهر گفت: در برخی مناطق شهری، به‌دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، فعالان حوزه ساخت‌و‌ساز تمایلی برای سرمایه‌گذاری ندارند و در‌نتیجه سرانه‌‎های خدماتی شکل نمی‌گیرد.

احمد نوروزی افزود: با تصویب این لایحه، سرمایه‌گذاران به سمت مناطق کم‌برخوردار هدایت می‌شوند و در‌نتیجه شاهد برقراری عدالت خدماتی در مناطق مختلف شهر خواهیم بود.وی ادامه داد: برای فعالیت‌‎های خدماتی، درمانی، تفریحی و گردشگری در مناطق کم‌برخوردار، مشوق‌هایی در‌نظر گرفته شده است و متناسب‌با حجم پروانه ساختمانی، در نرخ خدمات کاربری‌های چند منظوره، تخفیف‌‎های ١۵ تا ٨٠درصدی ارائه خواهد شد.

نوروزی تأکید کرد که یکی از سیاست‌‎های مهم لایحه مشوق‌‎های سرمایه‌گذاری، خارج‌کردن پروژه‌‎های بزرگ مقیاس گروه «د» با وسعت بیش‌از ۵‌هزار‌متر‌مربع از کاربری واحد و تعریف پروژه‌‎های ترکیبی است.

معاون مالی شهردار و رئیس سازمان مشارکت‌‎های اقتصادی شهرداری مشهد هم در‌این‌باره گفت: برای تدوین لایحه مذکور، با سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه ساخت‌و‌ساز مشورت شد و منافع همه گروه‌‎های ذی‌نفع در لایحه مدنظر قرار گرفت.

رضا خواجه‌نائینی افزود: بر‌اساس طرح جامع باید در همه نقاط شهر سرانه‌‎های خدماتی وجود داشته باشد، اما به‌دلیل غیر‌انتفاعی‌بودن سرمایه‌گذاری در مناطق کم‌برخوردار، سرانه‌ها هیچ وقت تأمین نمی‌شود.

وی ادامه داد: به‌منظور تأمین سرانه و جذب سرمایه‌گذاری‌‎های کلان، مشوق‌هایی در‌‌نظر گرفته شده است که قطعا در پروژه‌‎های بزرگ رونق ایجاد خواهد کرد. البته مشوق‌ها صرفا برای پروژه‌‎های گروه «د» با مساحت بیش‌از ۵‌هزار‌متر‌مربع است.در‌نهایت پس‌از بحث و بررسی، نظریه کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید. بر‌این‌اساس، در‌راستای رونق‌بخشی به فضای سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در توسعه کلان‌شهر مشهد، مشوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌و‌ساز تصویب شد.

 

تشویق مادی و معنوی گزارشگران تخلفات

در ادامه گام‌های شورای پنجم برای رسیدن به شفافیت کامل مالی در مدیریت شهری، این‌بار هم طرح دیگری به تصویب شورای شهر رسید تا بسترهای ایجاد فساد در بدنه شهرداری مشهد برچیده شود.

در مصوبه شورای شهر، شهرداری مشهد مکلف شد در‌راستای اجرای قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و به‌منظور ایجاد امنیت در گزارش‌دهی، حمایت و تشویق مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات واقع‌شده یا در‌حال وقوع در شهرداری، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های وابسته به آن، برای تهیه آیین‌نامه جامع حمایت قانونی و تشویق گزارشگران تخلفات (اعم از تخلفات مرتبط با معاملات، مجوزهای صادره، استعلامات و‌...) مبتنی‌بر برترین تجربیات بین‌المللی، حداکثر ظرف مدت ٣‌ماه اقدام و طی لایحه‌ای برای تصویب، به شورای اسلامی شهر ارسال کند.

پیش از این هم شورای شهر در مصوبه‌ای، شهرداری مشهد را مکلف کرده بود که با‌توجه‌به ضرورت تأمین حقوق شهروندان به‌‌منظور اطمینان و آگاهی از نحوه تخصیص و هزینه‌کرد منابع درآمدی شهرداری در امور و پروژه‌‎های مربوطه براساس اولویت‌ها و اهداف توسعه مطلوب شهری، هم‌زمان با اتصال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، طی مدت یک‌ماه برای تهیه نظام‌نامه، پاسخ‌گویی، شفافیت اطلاعات و پیشگیری از فساد در معاملات مدیریت شهری با همکاری کمیته شفافیت اقدام و نظام‌نامه مذکور را برای تصویب به شورای شهر ارسال کند.

طبق مصوبه شورای شهر، باید دسترسی آزاد و برخط به همه اطلاعات و داده‌‎های مربوط به فرایند کامل معاملات اعم از علل توجیهی معاملات یا دلایل تعریف و اجرای پروژه‌ها، همچنین دسترسی آزاد و برخط به نحوه تعیین و میزان اعتبار مورد‌نیاز، چگونگی و جزئیات واگذاری و عقد قرارداد، اطلاعات اجرایی و نظارت فراهم شود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی