کد خبر : 92686
/ 06:56

کل‌کل گودزیلا دهه هشتادی با معلم

چند نکته دیده نشده درباره فیلم تنبیه دانش‌آموز بوشهری که در فضای مجازی داغ شده است

کل‌کل گودزیلا دهه هشتادی با معلم

شهرآرا آنلاین - ارژنگ حاتمی - دیروز در فضای مجازی یک فیلم حسابی داغ و خبرساز شد. دوباره یک معلم دست به تنبیه دانش‌آموزش زده بود، آن هم به شکل زشت و ناشایستی. ماجرا در یکی از مدارس ابتدایی بوشهر رخ داده است. در فیلم معلم با پرخاش و فریاد به دانش‌آموز امر می‌کند که روی زمین بنشیند، دانش‌آموز هم مقاومت می‌کند و می‌گوید شلوارش گران است و روی زمین نخواهد نشست. معلم صدایش را بالا و بالاتر می‌برد تا دست آخر به زور و هل دادن بچه، او را روی زمین می‌نشاند و تمام این صحنه‌ها با دوربین موبایل دانش‌آموزی که ته کلاس نشسته، ضبط شده است.

بازنشر این ویدئو در فضای مجازی واکنش کاربران و مسئولان را به دنبال داشت. کاربران از رفتار زشت معلم ناراحت بودند و مسئولان آموزش و پرورش و دادستان بوشهر هم وارد عمل شدند و خیلی زود خبر رسید که معلم خاطی توبیخ و از ادامه تدریس در آن کلاس محروم شده است و پرونده‌اش را برای پیگیری‌های بعدی به مراجع ذی‌صلاح فرستاده‌اند.

اما فیلم دانش‌آموز بوشهری را چندبار دیگر نگاه کردم، تنبیه معلم درست نبود، منتها بیشتر از آنکه در این کنش و واکنش دانش‌آموز تحقیر شود، این معلم بود که تحقیر شد. این فیلم از چند بعد تأمل‌برانگیز و بررسی شدنی است.

 

﷯به عنوان یک دهه شصتی، وقت دیدن فیلم بیشتر از همه از صبر و کظم‌غیظ معلم تعجب کردم، اگر زمان ما بود اولا اینکه معلم بگوید: «بنشین روی زمین!» تنبیه محسوب نمی‌شد، دوما اگر بر فرض محال معلم به جای چک و لگد، چنین دستوری را به ما می‌داد، ما به جای نشستن روی زمین، روی زمین غلت هم می‌زدیم. اما در این فیلم مشاهده می‌شود دانش‌آموز در جواب درخواست معلم که بنشین روی زمین، چندباری می‌گوید: «نمی‌نشینم» و بعد هم از یک دید بالا به پایین خطاب به معلم می‌گوید: «٢۶٠هزار تومن پول شلوار را داده‌ام» حتی وقتی معلم اصرار دارد که شلوار دانش‌آموز را خاکی کند، دانش‌آموز می‌گوید: «با این شلوار نه» این فیلم کوتاه به ما گوشزد می‌کند با نسل جدیدی روبه‌رو هستیم، نسلی که با دهه شصتی و هفتادی و ... تفاوت‌های چشمگیری دارد، اعتماد به نفس بالایی دارد و البته کمی تخس است. 

 

﷯ فضای فیلم و رفتار دانش‌آموزان سرشار از بی‌خیالی است. وقتی معلم قصد دارد با زور دانش‌آموز را روی زمین بنشاند و شلوارش را خاکی کند، باقی بچه‌ها قهقهه می‌زنند. هیچ دانش‌آموزی ماجرا را جدی نگرفته است و با همان بی‌خیالی که در نسل جدید می‌شود دید با موضوع برخورد می‌کنند. حتی مقاومت دانش‌آموز هم به جای ایستادگی علیه زور، بیشتر از جنس دفاع از شلوار ٢۶٠ هزار تومانی است. برای همین هم قیمت شلوار را به رخ معلمی می‌کشد که شاید حق‌التدریسی باشد و حقوق چندانی دریافت نکند. این رفتارهای نسل جدید را باید مثل یک شمشیر دو لبه دید، اگر با تربیت درست همراه نشود در آینده با بچه‌های تخسی روبه‌رو خواهیم بود که برای هیچ چیز و هیچ‌کس ارزشی قائل نیستند ولس اگر به مسیر درست هدایت شود، آدم‌هایی تحویل جامعه می‌دهد که بر خلاف نسل ما توی سری خور نیست و می‌تواند از حقش دفاع کند.

 

﷯ اما ضربه اصلی را آن دانش‌آموزی به معلم می‌زند که می‌داند این روزها هشتگ خشونت علیه کودکان ممنوع و ... به خوبی داغ می‌شود و یواشکی از معلم فیلم گرفته و به سرعت در فضای مجازی نشر می‌دهد. زمان ما اگر دانش‌آموزی خیلی قلدر بود، بعد از تنبیه نهایتا می‌رفت سراغ پیکان آقا معلم و پنچرش می‌کرد که دست آخر خودش بیشتر به دردسر می‌افتاد ولی نسل جدید یاد گرفته است طوری مقابله به مثل کند که معلم توبیخ شود و دیگر نتواند پا به کلاس درس بگذارد.

 

اشتراک گذاری
نظرات شما
بی نام
13:37 25 1 پاســخ به ایــن نظــر

قضیه برخورد معلمان بادانش آموزان بسیار لوث شده است وکاملا حرمت معلم از بین رفته و این قضیه فراموش شده است که بارها وبارها معلمان ایثارگری کرده یا چرا یک بار در رسانه ها به جای این قضایا به مشکلات معیشتی معلمان پرداخته نمی شود.

ک
22:07 9 0 پاســخ به ایــن نظــر

خودم قبلاباتنبیه بدنی در هرشرایط مخالف بودم، امابااین وضعیت خروجی مدارس ازجمله هنجار شکنی ورفتارهای پر خطر،به بازگشت دوباره تنبیه به مدارس توسط معلمان متعهد کاملا موافق هستم ای کاش ماوالدین برای یک لحظه خودمان راجای یک معلم دلسوزومتعهدقراردهیم و بعدقضاوت کنیم شایدکه هنوزخیلی دیرنشده که ما دانش آموزبودیم وبابت خطاکردن تنبیه می شدیم آیاآن تنبیهات وسختگیریها برای ماهیچ فایده واثری درجهت مؤفقیت فعلی و اکنون مانداشته؟بایدمنصف بودوشأن ومنزلت معلم راحفظ واحترام گذاشت به جای حمایتهای بیجااز فرزندان که آینده آنهارو سیاه وتباه خواهدکرد

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی