کد خبر : 92688
/ 07:01
افزایش ۶ درصدی رانندگی با حرکات نمایشی از پارسال تا امسال

نمایش مرگ

با پژو پارس پدرش مانورهایی را به نمایش می گذاشت که بیا و ببین، حالا که پدرش برایش ماشین خارجی خریده است، خدا به خیر بگذراند.

نمایش مرگ

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی| با پژو پارس پدرش مانورهایی را به نمایش می گذاشت که بیا و ببین، حالا که پدرش برایش ماشین خارجی خریده است، خدا به خیر بگذراند. به گفته مادرش: « فرقی نمی کند در طول روز برود بیرون یا آخر شب. در هر صورت تسبیح به دست منتظر می مانم تا برگردد. از آخرین تصادفی که کرد کمتر از یک سال و ٨ ماه می گذرد که پای چپش ٢۴ بخیه خورد و بماند شکستگی های تعدادی از دنده هایش و کمای چهل روزه ای که عمرمان را کم کرد.» در ادامه از آن دسته راکبانی که رانندگی شان با چاشنی حرکات نمایشی است بیشتر می خوانید. رانندگانی که با رفتار های نادرست ترافیکی شان علاوه بر شدت ترافیک به افزایش آمار تصادفات جرحی و فوتی دامن می زنند.

 

چشم اندازتان را تغییر دهید

قبول است که در شرایطی گیر کرده اید که انگار در زور آزمایی فشارهای زندگی در حال مغلوب شدن هستید. بی کارید؟ بی پولید؟ خُب چه ربطی دارد که به محض آنکه یک فرمان خودرو پیدا می کنید تمام عقده دلتان را سر آن خالی می کنید. پای مبارکتان را از روی پدال گاز بردارید. به جای آنکه چشم اندازتان با آخرین سرعت پیمودن ابتدای بولوار وکیل آباد از میدان آزادی تا دو راهی طرقبه باشد کمی روی آینده تان متمرکز شوید. 

 

مراقب جیبتان باشید

گذشت آن زمان که در روز فقط یک کد جریمه برای پلاکتان در سیستم ثبت می شد. حواستان به خلافی خودروتان باشد. مورد داشتیم که در یک روز ۴ مرتبه به علت تخلفات حادثه ساز چند صد هزار تومان جریمه شده است. می دانیم که خیلی هایتان که پشت فرمان می نشینید منتظر یک راه در رو هستید که تخلفی ازتان سر بزند اما فارغ از جریمه های سنگینش خدایی نمی ارزد که جان و مالتان را کف دستتان بگذارید. 

 

به فکر دیگری باشید

ماشاءا... به شما. لقب پدر رانندگی با حرکات نمایشی مختص شماست . آخرش چه؟ باید طبق قوانین رانندگی کنید. در غیر این صورت که سنگ روی سنگ بند نمی شود. قانون گذار تکلیف و تأکید کرده است که عزیز دل! از رانندگی با حرکات نمایشی فاکتور بگیر. بعد بی توجه به این مسئله مشروبات الکی یا مواد افیونی استفاده می کنید و با افتخار پشت فرمان می نشینید! بله، جان خودتان به خودتان ربط دارد اما آن عابر پیاده که از عرض یک خیابان از روی خط کشی عابر پیاده عبور می کند چه گناهی دارد که زندگی اش را به دلیل خواسته های شما از دست بدهد. 

 

نمایش فخر فروشی جای دیگر

«خوش به حالت که پول بابا جانت از پارو بالا می رود. کاش من جای تو بودم»؛ می خواهید این جمله را بشنوید؟ این جملات کیفتان را کوک می کند؟ اما قابل توجه شما: وقتی یک نفر این امکان را دارد که با ماشین چند صد میلیونی یا میلیاردی در خیابان های این شهر مانور خودنمایی بدهد حتما باید بدانید که معابر جای خوبی برای نمایش فخر فروشی نیستند. هر چقدر که پول داشته باشید آخر باید سرتان جلوی قانون خم باشد. توقیفتان می کنند. پس یادتان باشد بروید این نمایش را در جایی مثل پیست های درگ (سرعت) به رخ دیگران بکشید. 

 

پشت پرده های بی قانونی

آخ آخ! امان از آن راننده ای که در تاریخ هجده ساله گواهی نامه اش هیچ گونه تخلف و جریمه ای مشاهده نشده است اما خدا نکند عروسی یکی از نزدیکان بخصوص افراد درجه یک باشد، آن چنان تخلفاتی در مراسم عروس کشان از او سر می زند که خیلی ها انگشت به دهان می مانند. مورد داشته ایم که طرف ٢ چهارراه بولوارخیام را خلاف جهت دیگر خودروها با لایی کشی طی کرده است تا چند ثانیه زودتر از ماشین عروس خودش را به سر چهارراه برساند. 

 

از حال گیری تا احوال پرسی 

نگویید از آن هایی که عمرشان را گذاشته اند که اطرافیان و دیگر رانندگان از این اصطلاح مشهدی که « بابا حلالت» استفاده کنند. در حالت عادی به راهشان ادامه می دهند اما خدا نکند کسی خواسته یا ناخواسته جلوی آن ها بپیچد یا یکی از دوستان و فامیل را ٢ تا ماشین جلوتر از خودشان ببینند. باید هر جور شده به سرعت، با نور بالا، بوق های ممتد، ترمزهای ناگهانی یا حال طرف را بگیرند یا حال طرف را بپرسند. 

 

به تخلیه دیگر بیندیشید!

بی توجه به این جمله تکراری باشید که «جوانید و جویای نام». بروید داخل حمام با صدای بلند آواز بخوانید، لازم نیست با ماشینتان دور درجا بزنید و برای دیگران مزاحمت ایجاد کنید که مثلا دارید هیجاناتتان را تخلیه می کنید. بیشتر روی رفتارهایتان متمرکز شوید . گاهی پرخاشگری را با هیجانی بودن اشتباه می گیرید. 

 

١

ریشه یابی لازم

بروز بعضی رفتارهای عجیب و غریب در حین رانندگی که ریشه در برخی عوامل دارد می تواند به عواقب بدی چون نزاع های خیابانی، تصادفات و حتی مرگ نیز منجر شود. این عوامل عبارت اند از:

عوامل محیطی: ترافیک سنگین، آب و هوا (گرما، سرما و رطوبت زیاد)، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، تنگی وقت و عجله داشتن .

عوامل روانی: تحت تأثیر خشم، ترس، اضطراب، ناکامی ها، خواب آلودگی، درد شدید و داروها رانندگی کردن. 

 

٢

گاهی رانندگی کردن خارج از مدار قانون ریشه در خشونت دارد. بد نیست بدانید:

رانندگی غیر اصولی از روی غرض و به عمد که به رفتارهای خشونت آمیز و غیرقانونی منتهی می شود.

افرادی که سهوا حین رانندگی رفتار خشونت آمیز و غیرقانونی از خود بروز می دهند و ما به اشتباه تصور می کنیم آن ها عمدا به چنین اعمالی دست زده اند. 

 

٣

گاهی هم رانندگی اشتباه متأثر از هیجان زدگی یا هیجان خواهی یا آزردگی هیجانی دارد. صرفا جهت اطلاع این قبیل رانندگان دارای خصیصه های زیر هستند:

کم صبری، بی قراری و بی دقتی در امور.

قدرت طلبی و زورمداری.

بی پروایی و یاغی گری. 

 

۶ درصد افزایش

اعمال قانون هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا و یا حرکت به طور مارپیچ در سطح استان در ٩ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است

٣۵٣٧ برگ

در ٩ ماهه سال ٩٧ تعداد ٣۵٣٧ برگ اعمال قانون برای هرگونه حرکات نمایشی در سطح استان

٣٣۴١ برگ

در ٩ ماه سال ٩۶ تعداد ٣٣۴١ برگ اعمال قانون برای هرگونه حرکات نمایشی در سطح استان

٨ نمره منفی

٨ نمره منفی برای هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت به طور مارپیچ مختص وسایل نقلیه شخصی

١٠ نمره منفی

١٠ نمره منفی برای هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا یا حرکت به طور مارپیچ مختص وسایل نقلیه عمومی و سنگین

٢٠٠١

کد تخلف هر گونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت به طور مارپیچ و یا حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ

١۵٠٠٠٠

جریمه ۱۵۰ هزار تومانی برای کد ٢٠٠١

 

سیستم خودکار ثبت تخلفات سرعت غیر مجاز

﷯جهت اطلاع رانندگانی که تصور می کنند سیستم های نظارتی و ثبت تخلفات در شب غیر فعال هستند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی