• خانه
  • یادداشت
  • تخریب‌ها و هجمه‌ها، تزلزلی در شخصیت آیت‌ا... ایجاد نکرد
کد خبر : 92699
/ 06:34
حجت‌الاسلام‌ علی عجم

تخریب‌ها و هجمه‌ها، تزلزلی در شخصیت آیت‌ا... ایجاد نکرد

تخریب‌ها و هجمه‌ها، تزلزلی در شخصیت آیت‌ا... ایجاد نکرد

شهرآرا آنلاین - مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از علمای نواندیش دینی، آزادی‌خواه، سیاست‌مداری برجسته و دارای نقشی فوق‌العاده در انقلاب اسلامی بود. ایشان در حوزه علمیه قم از چهره‌های سرشناس و اثرگذار در نهضت روحانیت به شمار می‌آمد. شخصیتی دارای ذهنی فعال، حافظه‌ای قوی و هوش سیاسی برجسته. سیاست‌مداری بود که در دوران جوانی تحولات سیاسی جهان را می‌شناخت و به مسئله فلسطین و خطر صهیونیسم توجه داشت. ایشان کتاب «سرنوشت فلسطین» را ترجمه و منتشر کرد که نقش مؤثری در توجه جامعه ایرانی به‌ویژه نسل جوان به فاجعه فلسطین داشت.

آیت‌ا... هاشمی به تاریخ ایران، به‌خصوص تاریخ صد‌ساله اخیر ایران و تحولات آن اشراف داشت و در‌این‌باره کتاب «امیر‌کبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار» را منتشر کرد. انتشار این کتاب در شرایطی صورت گرفت که جریان فکری مارکسیسم در مجامع سیاسی و انقلابی، فضایی ایجاد کرده بود که گویا ملت ایران برای مبارزه با امپریالیسم ناچار باید به مارکسیسم شوروی تکیه کند. انتشار این کتاب، این حقیقت را به نسل انقلابی و روشن‌فکر دانشگاهی تلقین می‌کرد که ملت ایران می‌تواند با تأکید بر هویت ملی و تاریخی خود بدون وابستگی به جریان‌های خارجی، شرایط حاکم بر کشور را تغییر دهد.

ایشان توجه خاصی به حوزه‌های دینی و سازمان‌دهی تشکیلاتی روحانیت داشت و در این راه با همکاری جمعی از فضلا و علمای نواندیش حوزه، جامعه روحانیت مبارز را تشکیل داد. ایشان بعد‌از انقلاب به این واقعیت اذعان داشت که نیروهای مذهبی، نیازمند تشکیلات و داشتن یک حزب فراگیرند تا از طریق آن بتوان آرمان‌های انقلاب و مطالبات مردمی را پیگیری کرد. ایشان معتقد بود مردم درصورتی خواهند توانست به خواسته‌ها و مطالبات خود برسند که در یک تشکل مردم‌نهاد سازمان‌دهی شوند و در این راستا با جمع دیگری از بزرگان روشن‌فکر روحانیت، حزب جمهوری اسلامی را تأسیس کردند.

ایشان شخصیتی فوق‌العاده پرکار و پرتلاش بود و هم‌زمان‌که ریاست مجلس شورای اسلامی را با همه اهمیت و حواشی آن بر‌عهده داشت و به‌خوبی اداره می‌کرد، به فرماندهی جنگ، امامت جمعه تهران، پیگیری مسائل سیاسی بزرگ و تنش‌زا، برگزاری کلاس‌های گوناگون عقیدتی در حزب و مجلس شورای اسلامی، یادداشت‌برداری خاطرات، پاسخ‌گویی به مراجعات فراوان مردمی از سراسر کشور و‌... می‌پرداخت.بااینکه در اواخر عمر پر‌برکتش جفاهای بسیاری از دوستان و دشمنان دید، هیچ‌گاه دل‌تنگ نشد؛ همه را به خدا واگذار کرد و چیزی نگفت. هجمه تبلیغاتی بی‌رحمانه و تخریب‌های ظالمانه‌ای که در تاریخ روحانیت بی‌سابقه بود، تزلزلی در شخصیت او ایجاد نکرد.

بی‌شک ایشان از چهره‌های ماندگار تاریخ ایران و سردار سازندگی ایران است و سلام بر روزی که به دنیا آمد و سلام بر او و زندگی مبارک او و درود بر روزی که از دنیا رفت. 

 

فعال حوزوی

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی