• خانه
  • یادداشت
  • لزوم پذیرش سالمندی با آغوش باز...
کد خبر : 92732
/ 07:32
*محمد وظیفه دان

لزوم پذیرش سالمندی با آغوش باز...

پیری فرایندی است توقف‌ناپذیر و برای تمامی افراد بی‌صبرانه منتظر ظهور خواهد بود.

لزوم پذیرش سالمندی با آغوش باز...

شهرآرا آنلاین - پیری فرایندی است توقف‌ناپذیر و برای تمامی افراد بی‌صبرانه منتظر ظهور خواهد بود. این دوران به سبب یک سری از ویژگی‌ها از جمله ضعف جسمی و روحی، از دست دادن همسر، مستقل شدن فرزندان و ... دوران به ظاهر ناخوشایندی است، اما می‌توان این دوران به ظاهر ناخوشایند را، با زندگی سالم و مراقبت‌های ویژه به دورانی مطلوب و لذت‌بخش و پر از جذابیت‌های توصیف ناپذیر تبدیل کرد. متأسفانه با افزایش زندگی شهرنشینی، بیماری و اختلالاتی که تأثیر منفی بر سلامت جسم و ذهن سالمند دارد نیز افزایش یافته است. سلامت سالمندان یکی از بزرگ‌ترین مسائل و دغدغه‌های بهداشتی در بیشتر جوامع است و به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های دقیق و صحیح نیاز دارد. 

رفع نیازهای جسمی و روانی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در اولویت امور قرار گیرند، جسم و ذهن دو مقوله جدا اما وابسته به هم هستند، معروف است که می‌گویند جسم سالم در بدن سالم است و این یک حقیقت محض است چرا که جسمی سالم است که می‌تواند ذهنی هوشیار را به همراه داشته باشد و بالعکس، کما اینکه ما در بسیاری از مواقع از کنار این نیازها به راحتی گذر کرده‌ایم و همین امر به راحتی ما را به وادی ناخوشایند وارد کرده و باعث شده است تا واهمه‌ای  انکار ناپذیر از دوران سالمندی داشته باشیم. اما واقعیت امر چیز دیگری است، سالمندی دوره پختگی است، دوره‌ای که می‌تواند برای اطرافیان چراغ راهنمایی کم‌نظیر باشد، چرا که سالمند با کوله‌باری از تجارب و آموخته‌ها و با عبور از تنگناهایی بس سخت و جان‌فرسا و دیدن نسل‌های مختلف می‌تواند امید را به زندگی‌ها بازگرداند، نه اینکه به امید دیگران زندگی را تمام شده ببیند. 

تجربه سالمندان و پا به سن گذاشتگان است که می‌تواند در کنار انرژی، خلاقیت و قوای جسمی جوانان آینده هر کشور و در مقیاس کوچک‌تر آینده هر خانواده‌ای را بسازد و توجه به این امر بسیار پراهمیت است و اما تغذیه، در تمام دوران زندگی به عنوان عامل تقویت‌کننده جسم و ذهن و مؤثر بر حیات و کیفیت زندگی است و باید به درستی آن را به عنوان نیازی اساسی مرتفع کرد، انرژی در این دوره به دلیل تغییرات جسمی و کمتر شدن تحرک بدنی کاهش می‌یابد. اما با تغذیه اصولی می‌توان سلامت بدن را در برابر بیماری‌ها و اختلالات حفظ کرد و شادابی و نشاط را به ارمغان آورد چرا که با حفظ قدرت روحی و جسمی در این دوران شرایطی ایده‌آل برای سالمند ایجاد خواهد شد. به همین منظور مراکز بهداشتی، درمانی مراقبت و ارزیابی وضعیت جسمی و ذهنی جوانان دیروز را جزو اولویت امور قرار داده تا با داشتن سالمندانی سالم و با نشاط، جامعه‌ای پویا با بهره‌مندی از تجارب ارزشمند این امیدهای زندگی داشته باشیم. پس با آغوش باز پذیرای دوران سالمندی خواهیم بود چرا که نعمتی از نعمات خداوند است و می‌توانیم نهایت لذت را از آن ببریم و برای دیگران نیز سودمند باشیم.

 

*مشاور تغذیه و رژیم درمانی مرکز بهداشت محله امام هادی 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی