کد خبر : 92737
/ 07:50

سرگرمی ٨٠٠ میلیاردی

اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دهه ٧٠ نرخ تورم را تا ۴٩.۴ درصد افزایش داد. این موضوع سبب شد دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی برای نخستین‌بار موضوع حذف صفر از پول ملی ایران را در سال ٧٢ مطرح کند

سرگرمی ٨٠٠ میلیاردی

شهرآرا آنلاین -  زهره الوندی| اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دهه ٧٠ نرخ تورم را تا ۴٩.۴ درصد افزایش داد. این موضوع سبب شد دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی برای نخستین‌بار موضوع حذف صفر از پول ملی ایران را در سال ٧٢ مطرح کند اما با عقب‌نشینی دولت وقت از سیاست تعدیل و کاهش نرخ تورم، حذف صفر از پول ملی نیز از دستور کار خارج شد. این موضوع دوباره در سال ١٣٨۶ و در دولت نهم که نرخ تورم ١٨.۴ درصد بود مطرح شد اما این‌بار هم به صورت جدی به اجرا نرسید تا اینکه ١٧ آذرماه سال ١٣٩۵ هیئت وزیران به صورت رسمی، لایحه حذف یک صفر از پول ملی را مطرح کرد. اما این لایحه هم ٢ سال مسکوت ماند تا اینکه رئیس‌کل بانک مرکزی ١۶ دی‌ماه در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «لایحه حذف ۴ صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند‌ده‌ سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ١٠ هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل ١٠٠ ریال جدید باشد.» هر‌چند رئیس‌ کل بانک مرکزی از تأثیر این اقدام بر اقتصاد نامیزان کشور چیزی ننوشته بود اما بی‌تردید این اقدام تنها از لحاظ روانی و از بعد محاسباتی بی‌ارزش بودن پول ملی را کمتر نشان خواهد داد. عمده اقتصاددانان بر این عقیده‌اند که حذف صفر از پول ملی باید با دیگر اقدامات کارشناسی‌شده در عرصه سیاست‌های پولی و انضباط مالی دولت‌ همراه باشد، در غیر این صورت، حذف ۴ صفر نیز اثر روانی خود را از دست می‌دهد و صفرها قدرتمندتر از گذشته بازمی‌گردند.

از دیگر مباحثی که در این لایحه کمتر به آن پرداخته شده، هزینه چاپ اسکناس‌ها و ضرب سکه‌های فلزی جدید است. هر چند که رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را نیز مطرح کرده است که هزینه اجرای این لایحه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی قابل مقایسه نیست اما بر اساس آخرین آماری که اردیبهشت امسال منتشر شد، ٨ میلیارد قطعه اسکناس در کشور وجود دارد که ارزش آن‌ها بیش از ٣٧ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان برآورد می‌شود. 

هر‌چند رقم دقیقی از هزینه چاپ هر قطعه اسکناس وجود ندارد، اما می‌توان تخمین‌ زد که قیمت چاپ هر اسکناس در چاپخانه بانک مرکزی بالغ بر ١٠٠ تومان است. بر‌این‌اساس با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که تنها هزینه چاپ اسکناس‌های جدیدی که ۴ صفر آن حذف می‌شود و تأثیری نیز بر اقتصاد نامتوازن و بیمار کشور ندارد، بالغ بر ٨٠٠ میلیارد تومان است. از سوی دیگر نیز با توجه به افزایش نرخ انواع فلزات، ضرب سکه‌های فلزی جدید نیز قطعا هزینه‌ای سربار بر اقتصاد کشور خواهد بود.

اکنون ارزش فلز نیکل به کار رفته در سکه‌های ۲۰۰ تومانی، ۴۱۶ تومان و در سکه‌های ۵۰۰ تومانی، ۶۱۳ تومان است. با توجه به اینکه هنوز مشخص نیست دولت طی ٢ سال آینده چه تعداد سکه متناسب با این لایحه ضرب خواهد کرد، قطعا نمی‌توان تخمین زد که ضرب سکه‌های جدید چه میزان هزینه به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند.

حذف ۴ صفر از پول ملی در شرایطی مطرح شده است که طوفان تورمی، تشدید تحریم‌ها و بی‌انضباطی شدید پولی و مالی مهار اقتصاد کشور را در دست گرفته است و تا زمانی که ساختار غلط فعلی بهبود نیابد، حذف صفرها تأثیری بر اوضاع اقتصادی کشور نخواهد داشت و فقط مردم را سرگرم خواهد کرد! 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی