کد خبر : 92738
/ 07:53

توس در مسیر آبادانی

مصوبه شورای شهر با موضوع تأسیس شرکت توسعه و بهسازی منطقه توس ابلاغ شد

توس در مسیر آبادانی

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی مقدم - روزنامه مردم مشهد در راستای آگاهی‌بخشی به شهروندان و اطلاع‌رسانی مصوبات پارلمان شهری، به‌صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم‌الاجرای شورای اسلامی شهر می‌کند. در ادامه این سلسله‌‌گزارش‌ها، امروز هم جزئیات برخی مصوبات شورا که اخیرا به مدیریت شهری ابلاغ شده‌‌است، به‌منظور اطلاع مخاطبان منتشر می‌شود.

 

﷯ گامی دیگر در توسعه توس 

یکی از مهم‌ترین مصوبات شورای پنجم به صدور مجوز تأسیس شرکت توسعه و بهسازی توس اختصاص دارد که با اجرای آن می‌توان به آبادانی این خطه تاریخی امیدوار شد. ‌لایحه پیشنهادی مدیریت شهری با موضوع صدور مجوز تأسیس شرکت توسعه و بهسازی توس، ١١ و ٢۵ تیرماه امسال در ٢ جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده شد مستند به مواد ٨۴ و ١١١ قانون شهرداری‌ها‌، بند ١۵ ماده ٨٠ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و همچنین در راستای اجرای مصوبه شورای شهر مشهد در خصوص ایجاد ساختار اجرایی مناسب برای توسعه پایدار توس و به منظور احیای میراث تاریخی،‌ فرهنگی و گردشگری توس، نسبت به تأسیس و تشکیل «شرکت توسعه و بهسازی توس- سهامی خاص» بر مبنای اساس‌نامه ممهور به مهر شورای شهر، پس از طی مراحل قانونی لازم، اقدام کند.در این مصوبه مدیریت شهری مکلف شد شرکت مذکور را با حداقل ۵١ درصد سهام متعلق به خود و الباقی با تسهیم و مشارکت سایر دستگاه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل دهد و نسبت به هماهنگی‌های لازم در این خصوص اقدام کند.

 

﷯ موافقت شورا با انتشار اوراق مشارکت

احداث پایانه چندمنظوره غرب مشهد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شورای پنجم به شمار می‌رود که مدیریت شهری برنامه‌ریزی‌های آن را کلید زده‌است. برای تسهیل در فرآیند اجرای این پروژه، شورای اسلامی شهر مشهد در مصوبه‌ای به شهرداری مشهد برای انتشار اوراق مشارکت مجوز داده‌است.

‌لایحه پیشنهادی مدیریت شهری درباره انتشار اوراق مشارکت برای پایانه چندمنظوره غرب مشهد، با قید دو فوریت، ٢۵ تیرماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مطرح شد و به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده‌شد که مستند به بند «د» تبصره ۵ قانون بودجه سال ١٣٩٧ کل کشور و به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز احداث فاز اول پروژه پایانه چندمنظوره غرب مشهد، نسبت به انتشار اوراق مشارکت با سود علی‌الحساب، مورد توافق با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مبلغ ٣ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

در این مصوبه تأکید شده‌است که اوراق مشارکت ویژه پایانه چندمنظوره غرب مشهد باید از طریق بانک‌های مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان واگذار ‌شود. همچنین مدیریت شهری باید پرداخت ۵٠ درصد سود را در دوره‌های ٣ ماهه و ۵٠ درصد اصل مبلغ را در پایان دوره مشارکت (۴ سال) تعهد کند. تضمین بازپرداخت ۵٠ درصد باقیمانده اصل و سود اوراق، بر اساس بند «د» تبصره ۵ قانون مذکور، بر عهده دولت (سازمان برنامه و بودجه کشور) است.

شورای شهر در این مصوبه، شهرداری مشهد را مکلف کرده‌است که حداکثر ظرف مدت ٣ ماه، به تهیه و ارائه برنامه تأمین منابع مالی برای بازپرداخت ۵٠ درصد اصل و سود معادل سهم مدیریت شهری در سررسید مقرر، با اولویت استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی و توسعه حمل‌ونقل محور (T.O.D) یا ایجاد و واگذاری فضاهای خدماتی و تبلیغاتی اقدام کند.

 

﷯ تخفیف روزبازارها به ایثارگران

الحاق یک تبصره به مصوبه بودجه سال ١٣٩٧ سازمان میادین میوه و تره‌بار و سامان‌دهی مشاغل شهری از مصوبات شورای پنجم به شمار می‌رود که برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ شد.

‌طرح پیشنهادی تعدادی از اعضای شورا با موضوع تخفیف به ایثارگران و رزمندگان در استفاده از غرفه‌های روزبازار و شب‌بازار، ٢۴ اردیبهشت‌ماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر این اساس، یک تبصره به تبصره‌های اختصاصی بودجه سال ١٣٩٧ سازمان میادین میوه و تره‌بار و سامان‌دهی مشاغل شهری شهرداری مشهد اضافه‌شد. طبق مصوبه شورای شهر، شهرداری مشهد مکلف است به منظور حمایت از ایثارگران، نسبت به صدور مجوز بازارهای سیار سازمان میادین میوه و تره‌بار، وفق مفاد ماده ٣۴ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و با اعمال ۵٠ درصد تخفیف اقدام کند.

 

﷯ تعیین بهای خدمات سرویس مدارس

رئیس شورای شهر مشهد مصوبه این شورا با موضوع تعرفه بهای خدمات سرویس مدارس در سال تحصیلی ٩٨-٩٧ را برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ کرد.

‌در اجرای ماده ٧ دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه ‌حمل‌ونقل دانش‌آموزان مدارس مصوب هیئت وزیران، نامه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با موضوع تعرفه بهای خدمات سرویس مدارس در سال تحصیلی ٩٨-٩٧، ٢۵ تیرماه امسال در جلسه رسمی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این مصوبه، شورای شهر تعرفه بهای خدمات سرویس مدارس در سال تحصیلی ٩٨-١٣٩٧ را به‌صورت ماهیانه و به ازای هر نفر تعیین کرد. طبق مصوبه شورا، برای خودروهای پراید، تیبا و مشابه آن، ۵٧ هزار و ٢٢۴ تومان ورودی ماهانه و به ازای هر کیلومتر ٣ هزار و ٢١۴ تومان تعرفه خدمات تعیین کرد. همچنین برای خودروهای سمند، پژو، ال ٩٠ و مشابه آن، ۵٩ هزار و ١۵٣ تومان ورودی ماهانه و به ازای هر کیلومتر ۴ هزار و ٣٧١ تومان به عنوان تعرفه خدمات تعیین شد. ورودی خودروی ون هم ۴٨ هزار و ٢٢٢ تومان و تعرفه خدمات آن به ازای هر کیلومتر ٣ هزار و ٨۶ تومان است. در این مصوبه، برای خودرو گروهی ۴٨ هزار و ٢٢٢ تومان ورودی و به ازای هر کیلومتر ٢ هزار و ۴۴٣ تومان تعرفه خدمات تعیین شد. 

طبق مصوبه شورای شهر، کارفرما باید در هنگام عقد قرارداد با پیمانکاران، از قبول خودروهای با ظرفیت کمتر از ۴ نفر، نظیر رنو، پی‌کی، ماتیز و ام وی ام‌های کوچک در امر سرویس مدارس خودداری کند.

همچنین کارفرما در هنگام عقد قرارداد با شرکت‌ها، مجاز به قبول خودروهای سواری با قدمت بیش از ١٠ سال (مدل ١٣٨٧ به قبل) و خودروهای گروهی نظیر اتوبوس، میدل باس و مینی‌بوس با قدمت بیش از ١۵ سال (مدل ١٣٨٢ به قبل) نیست. هر راننده در هر شیفت آموزشی صرفا مجاز به گرفتن حداکثر ٢ سرویس در مقطع متفاوت خواهدبود.

در مصوبه شورای شهر، مقرر شد در مورد دانش‌آموزان روستایی که در نقاط شهری تحصیل می‌کنند، با هدف پوشش حمایتی خدمات سرویس‌های حمل‌ونقل، کارگروه ناحیه یا منطقه با اخذ پیشنهاد از مدرسه و تأمین هزینه، نسبت به تقلیل قیمت‌ها اقدام کند.

سرویس‌دهی به دانش‌آموزان تا شعاع ٧ کیلومتر بر اساس نرخ ورودی و کیلومتر طی شده برابر با نرخ نامه مصوب خواهدبود و سرویس‌دهی بیش از ٧ کیلومتر به ازای هر کیلومتر، ٣.۵ تا سقف ٢۵ درصد مطابق تعرفه‌های مصوب، افزایش می‌یابد.

تعیین مسافت طی شده برای هر دانش‌آموز به صورت میانگین مسیر رفت و برگشت منزل تا آموزشگاه و بالعکس ملاک محاسبه خواهدبود. مبالغ اعلام شده صرفا مربوط به ساعات رسمی آموزشی (شنبه تا چهارشنبه) است.

 

﷯ بازگشایی حریم آزادی

مصوبه شورای شهر با موضوع بازگشایی و تحصیل حریم بزرگراه آزادی از سوی رئیس شورا برای اجرا به شهردار مشهد ابلاغ شد.

در این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده‌شد به منظور سامان‌دهی و هویت‌بخشی به ورودی شمال غرب شهر، مستند به مصوبات کمیسیون ماده ۵ قانون تأسیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری و صورت‌جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در زمینه تعیین تکلیف صنایع محور غرب شهر مشهد و ضرورت تسریع در بازگشایی و تحصیل حریم اراضی و صنایع واقع در محدوده بزرگراه آزادی برای اجرای پروژه‌های عمرانی، نسبت به بازگشایی و تحصیل حریم بزرگراه آزادی اقدام کند.

اراضی داخل محدوده شهر که اکنون دارای اعیان بوده و از آن به صورت صنعتی (با مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت) بهره‌برداری می‌کنند، در صورتی که مالک، متقاضی بهره‌مندی از سهم سرانه‌های مرتبط با سطوح لازم برای عمران و آماده‌سازی زمین(معابر)، تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی موضوع تبصره ۴ ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها نباشد، کاربری عرصه ملک کماکان زراعی محسوب شده و در مجوز و گواهی‌هایی که توسط شهرداری صادر می‌شود، باید تصریح و قید شود که هر زمان طرح تفصیلی محدوده، مصوب و ابلاغ شود و مالک، متقاضی استفاده از مزایای طرح تفصیلی باشد، باید نسبت به پرداخت حقوق شهرداری(سهم سرانه‌های خدماتی مرتبط با سطوح لازم برای عمران و آماده‌سازی زمین(معابر)، تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی) و حقوق ناشی از تفکیک و افراز، وفق ضوابط و مقررات روز و حاکم بر زمان تقاضا، اقدام کند.

چنان‌چه کاربری عرصه ملک مورد تقاضا، طبق طرح تفصیلی از کاربری زراعی به هر نوع کاربری دیگر تغییر یابد، موضوع از مصادیق برخورداری از مزایای طرح محسوب شده و با توجه به اینکه پاسخگویی املاک بر اساس اعیان صورت می‌گیرد، صدور مجوز توسط شهرداری به منزله پرداخت سهم سرانه‌های مرتبط با سطوح لازم برای عمران و آماده‌سازی زمین(معابر)، تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی و عوارض افزایش ارزش بهره‌برداری عرصه نیست و این موضوع باید در گواهی‌های صادرشده توسط شهرداری قید شود و مالک در زمان انجام معامله و فروش ملک به غیر، ملزم به اطلاع‌رسانی و تفهیم موضوع به خریداران بعدی بوده و از این بابت هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه شهرداری نیست.

مالک باید نسبت به آزادسازی و رعایت میزان عرصه و اعیان در مسیر پوسته طرح اجرایی صد متری (بزرگراه)، بدون اخذ وجه در این مرحله اقدام کند و در زمان مراجعه مالک به شهرداری برای استفاده از سهم سرانه‌های مرتبط با سطوح لازم برای عمران و آماده‌سازی زمین(معابر)، تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی، میزان عرصه آزادسازی شده توسط مالک، از مجموع سهم سرانه‌های فوق‌الذکر که مالک باید به شهرداری پرداخت کند، کسر 

خواهدشد. پس از اصلاح سند توسط وی، ارائه گواهی صادره از سوی شهرداری با تنظیم صورت‌جلسه تحویل زمین به صورت هم‌زمان صورت خواهدپذیرفت.

رعایت شبکه معابر پیشنهادی که از وسط پلاک می‌گذرد و برای شهرداری دارای اولویت نبوده، به زمان ارائه درخواست مالک برای استفاده از مزایای طرح تفصیلی موکول خواهدشد. صلح‌نامه‌ها و قراردادهای قانونی قطعی‌شده میان شهرداری و صاحبان اراضی و املاک داخل محدوده، کماکان به قوت خود باقی و ملاک عمل خواهدبود.با توجه به تعیین نشدن ضابطه (سطح اشغال و تراکم) در مصوبات کمیسیون ماده ۵ فوق‌الذکر برای املاک و اراضی یادشده و تأکید بر عدم هرگونه توسعه در خصوص عرصه و اعیان واحدهای صنعتی موجود در محور بزرگراه آزادی، حقوق مربوط به اعیانی باقیمانده ملک پس از رعایت مقدار در مسیر برای صدور گواهی (مشروط به ارائه تأییدیه از اداره کل حفاظت محیط زیست مبنی بر اجرای الزامات و استانداردهای زیست‌محیطی و با در نظر گرفتن تمام حقوق شهرداری) با لحاظ کردن اعیان مورد بهره‌برداری صنعتی، تراکم و سطح اشغال وضع موجود مورد محاسبه قرار می‌گیرد و مشمول بررسی وضعیت پارکینگ برابر ضوابط روز نیز  نمی‌شود.

در صورت تهیه و تصویب طرح تفصیلی در آینده برای املاک و اراضی محور یادشده، تراکم و سطح اشغال مصوب در طرح تفصیلی مذکور، مبنای پاسخگویی‌های بعدی و ملاک عمل محاسبه حقوق شهرداری خواهد بود.

به منظور ترغیب و تشویق صنایع فعال دارای مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت و با هدف حمایت از بخش تولید و اشتغال استان و در راستای اجرای تبصره ١ ذیل بند ١ این مصوبه، در خصوص ساختمان‌هایی که قبل از ابلاغ بخش‌نامه وزارت کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند، مطابق مفاد بخش‌نامه مذکور اقدام می‌شود و صدور پایانکار برای صنایع ذکرشده در مصوبه کمیسیون ماده ۵ بلامانع است. در خصوص ارائه گواهی استحکام بنا برای مستحدثات قدیمی، برابر مفاد صورت‌جلسه شهرداری مشهد اقدام می‌شود. با توجه به لزوم تنظیم صلح‌نامه برای آزادسازی و تحصیل حریم املاک مشمول این مصوبه، شهرداری مشهد باید روش اجرایی این مصوبه را تنظیم و پس از تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر، بر روی سیستم یکپارچه شهرسازی پیاده‌سازی و بارگذاری کند.

در بخش پایانی مصوبه شورای شهر تأکید شده‌است: «آن دسته از صنایعی که دارای مصوبه کمیسیون ماده ۵ هستند نیز مشمول مفاد این مصوبه می‌شوند.» اعتبار این مصوبه به مدت ١٨ ماه از زمان ابلاغ است. 

   

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی