کد خبر : 92739
/ 07:55

شفافیت در معاملات مدیریت شهری

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مصوبه این شورا با موضوع بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری را برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ کرد.

شفافیت در معاملات مدیریت شهری

شهرآرا آنلاین - ‌طرح پیشنهادی تعدادی از اعضای شورا با موضوع بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری مشهد، ٢٠ فروردین‌ماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این مصوبه، شهرداری مشهد مکلف شد با توجه به ضرورت تأمین حقوق شهروندان برای اطمینان و آگاهی از نحوه تخصیص و هزینه‌کرد منابع درآمدی شهرداری در امور و پروژه‌های مربوطه براساس اولویت‌ها و اهداف توسعه مطلوب شهری، هم‌زمان با اتصال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ظرف مدت حداکثر یک ماه، نسبت به تهیه نظام‌نامه پاسخگویی، شفافیت اطلاعات و پیشگیری از فساد در معاملات شهرداری با همکاری کمیته شفافیت اقدام و نظام‌نامه مزبور را برای تصویب، به شورای اسلامی شهر ارسال کند.

یکی از الزامات این مصوبه، دسترسی آزاد و برخط به تمام اطلاعات و داده‌های مربوط به فرآیند کامل معاملات اعم از علل توجیهی معاملات یا دلایل تعریف و اجرای پروژه‌ها، همچنین دسترسی آزاد و برخط به نحوه تعیین و میزان اعتبار مورد نیاز، چگونگی و جزئیات واگذاری و عقد قرارداد، اطلاعات اجرایی و نظارت صورت وضعیت‌ها و پرداخت‌هاست.

در این مصوبه بر انتشار اطلاعات کامل اسناد پیمان‌ها و قراردادهای مربوط به پروژه‌های شهری اعم از تمام ذی‌نفعان (مشاور، پیمانکار، ناظر و ...)، مدت، مبلغ و غیره تأکید شده‌است.

مدیریت شهری باید نسبت به تعریف نحوه اعلام بروز فساد از سوی تمام اشخاص و افراد بدون علنی‌شدن و افشای مشخصات افشاکننده، هم‌زمان با حمایت‌های لازم از وی و تعیین چگونگی سازوکارهای بهره‌مندی وی از مزیت‌ها و مشوق‌های مرتبط اقدام کند.

اتخاذ تدابیر نبود تبعیض در دسترسی به اطلاعات مربوط به معاملات و معرفی اشخاصی که برخلاف قانون مانع انتشار آزاد اطلاعات یا اجرایی‌شدن نظام‌نامه مذکور شده‌اند، به شهروندان و نهادهای نظارتی قانونی از دیگر تکالیفی است که در مصوبه شورای شهر به آن‌ها اشاره شده‌است.

 

﷯ ارائه مشوق در صورت شارژ الکترونیکی

شورای شهر مشهد ضمن تعیین قیمت من‌کارت، برای شارژ کارت شهروندی به صورت الکترونیکی مشوق‌هایی در نظر گرفت. لایحه پیشنهادی مدیریت شهری با موضوع تعیین قیمت کارت شهروندی (من‌کارت، مشهدکارت و زائرکارت)، مشوق‌ها و بهای خدمات شارژ، ٨ مردادماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر این اساس به شهرداری مشهد اجازه داده شد با توجه به ضرورت حفظ و حراست از کارت شهروندی (من‌کارت، مشهدکارت و زائرکارت) توسط شهروندان و نبود امکان تأمین هزینه‌های جایگزینی آن توسط شهرداری، همچنین با توجه به افزایش نرخ ارز و بالا رفتن هزینه خرید کارت شهروندی، نسبت به فروش من‌کارت به مبلغی معادل بهای تمام‌شده تهیه کارت (شامل هزینه خرید، حمل‌ونقل و گمرک، چاپ، مالیات ارزش افزوده، صدور و توزیع) اقدام کند.

شهرداری مشهد مجاز است مبلغ فروش کارت شهروندی را تا سقف ضرایب ١٠ هزار ریالی تعدیل کرده و مابه‌التفاوت را برای توسعه شبکه تأمین اعتبار (شارژ) و فروش آن هزینه کند. به‌منظور تشویق شهروندانی که برای شارژ کارت شهروندی خود از روش‌های جدید الکترونیکی بدون دخالت عوامل انسانی (تلفن همراه، کیف پول الکترونیک، پایانه‌های غیرنقدی و پایانه‌های الکترونیکی) استفاده می‌کنند، به‌صورت آزمایشی تا ۶ ماه پس از اجرای این مصوبه، ۵ درصد اعتبار مازاد بر مبلغ پرداختی اعمال می‌شود. اجرایی‌شدن این مصوبه منوط به اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان از طریق شورای اجتماعی محلات، تبلیغات شهری، توزیع بروشور، اعلام در شبکه‌های اجتماعی، اعلام در اتوبوس‌های شهری و سایر راه‌های مقتضی، یک ماه پس از ابلاغ قانونی آن است.

 

﷯ نام‌گذاری سالن ورزشی و یک خیابان

اعضای شورای شهر مشهد در مصوبه‌ای، سالن ورزشی واقع در تقاطع بولوار آموزگار و سیدرضی و یک خیابان فرعی را نام‌گذاری کردند.‌ لایحه پیشنهادی از سوی مدیریت شهری با موضوع نام‌گذاری یک سالن ورزشی و یک خیابان فرعی در منطقه ١١، ٢۵ تیرماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید. بر این اساس، به شهرداری مشهد اجازه داده شد نسبت به نام‌گذاری سالن ورزشی واقع در تقاطع بولوار آموزگار و بولوار سیدرضی به نام امید و زندگی و خیابان سیدرضی ١٢ با حفظ شماره به نام مرحوم دکتر امیر کیخسروی اقدام کند. در این مصوبه، اعضای شورای شهر مشهد، درخواست نام‌گذاری سالن ورزشی واقع در امامت ۴٩ را برای بررسی بیشتر به کمیته نام‌گذاری ارجاع دادند.

 

﷯ لغو آیین‌نامه آموزشی خاص شهرداری

شورای اسلامی شهر مشهد در مصوبه‌ای، آیین‌نامه آموزشی خاص کارکنان شهرداری را لغو کرد. لایحه پیشنهادی مدیریت شهری با موضوع لغو مصوبه آیین‌نامه آموزشی خاص کارکنان شهرداری، یکم مرداد امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

در ماده واحده این مصوبه آمده‌است: «با توجه به لزوم روزآمد و کارآمد شدن آموزش منابع انسانی و ضرورت انسجام‌بخشی، ایجاد وحدت رویه و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های آموزشی با «نظام آموزشی کارکنان شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه» (موضوع مصوبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور)، از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، آیین‌نامه آموزشی خاص کارکنان شهرداری مصوب شورای اسلامی شهر، لغو می‌شود.»

 

﷯ الحاق یک تبصره به مصوبه شورا

‌شورای اسلامی‌شهر در پاسخ به نامه فرمانداری مشهد درباره مصوبه اصلاح ماده ١٣ مصوبه شماره ۴/٩۴/٨٨٩/ش و الحاق یک تبصره به آن، بر مصوبه خود تأکید کرد.

در این نامه آمده‌است: دامنه شمول ماده ۴۴ قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران، تسهیلات ورود به محدوده طرح ترافیک و مناطق مربوط بوده و به موضوع مورد بحث مصوبه اخیر شورا که در خصوص معافیت ایثارگران و معلولین از پرداخت هزینه خدمات پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای است، اشاره‌ای ندارد، لذا مصوبه یادشده مغایر با ماده مذکور نیست.

مصوبه شورای شهر با موضوع اصلاح جداول پیوست ماده ٢ مصوبه تعیین بهای خدمات بلیت اتوبوس و یارانه پرداختی به بخش خصوصی اتوبوسرانی در سال ١٣٩۶ به مدیریت شهری ابلاغ شد.

‌لایحه شهرداری مشهد با موضوع اصلاح جداول پیوست ماده ٢ مصوبه تعیین بهای خدمات بلیت اتوبوس و یارانه پرداختی به بخش خصوصی اتوبوسرانی در سال ١٣٩۶، ٢٠ فروردین ماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مطرح شد و به تصویب رسید.

بر این اساس، جداول پیوست ماده ٢ مصوبه شورای شهر با موضوع تعیین بهای خدمات بلیت اتوبوس و یارانه پرداختی به بخش خصوصی اتوبوسرانی در سال ١٣٩۶، ممهور به مهر شورا اصلاح و تصویب شد.

باتوجه به تغییرات حاصل‌شده، سرجمع یارانه شهرداری از مبلغ ٣۵ میلیارد و ۵٠۴ میلیون و ٩٨٩ هزار و ۴٧٩ تومان به مبلغ ۴٢ میلیارد و ١٣۵ میلیون و ٢۵٨ هزار و ٢٧۶ تومان افزایش یافت که بر این اساس و به تبع آن، میانگین یارانه پرداختی شهرداری به بخش خصوصی ناوگان اتوبوسرانی نیز در سقف یادشده از رقم یک‌هزار و ۴٩۴ ریال به یک‌هزار و ۵٩٨ ریال تغییر پیدا می‌کند. میزان تغییرات یارانه پرداختی شهرداری به بخش خصوصی ناوگان اتوبوسرانی مندرج در تبصره ١ این مصوبه باید به تأیید حسابرس مستقل عضو جامعه حسابرسان رسمی برسد.

 

﷯ مشارکت در بازسازی برج سلمان

رئیس شورای شهر مشهد مصوبه این شورا با موضوع تأمین سهم شهرداری از هزینه بازسازی پروژه مشارکتی سلمان را ابلاغ کرد.‌ لایحه پیشنهادی مدیریت شهری با موضوع تأمین سهم شهرداری از هزینه بازسازی پروژه مشارکتی سلمان، ٢٠ فروردین‌ماه امسال در جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

در ماده واحده این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده‌شد در راستای تأمین مازاد هزینه‌های بازسازی خسارت آتش‌سوزی ساختمان سلمان نسبت به مبلغ پرداخت‌شده توسط بیمه، تا سقف مبلغ ٣۵ میلیارد ریال به نسبت سهم شهرداری (بدون لحاظ کردن واگذاری‌های انجام شده به غیر و بر مبنای ۴٠ درصد بخش اداری و ٢٢ درصد بخش تجاری بر اساس توافق بین شرکای پروژه) از محل دارایی‌های خود در داخل و خارج پروژه‌ سلمان و نیز به‌صورت واگذاری امتیاز پروانه‌ ساختمانی در سطح شهر مشهد، به املاک متعلق به پیمانکار بازسازی، با لحاظ تخفیف نقدی زمان اخذ پروانه یا زمان اتمام بازسازی پروژه سلمان، اقدام کند. در مصوبه شورا تأکید شده‌است که گزارش عملکرد مالی بازسازی پروژه مزبور می‌بایست به تأیید حسابرس رسمی منتخب شورای اسلامی شهر مشهد برسد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی