کد خبر : 92742
/ 08:01

مارکوپولو شو

با خواندن چند سفرنامه خوب و به کمک گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی سفرنامه‌نویس شویم

مارکوپولو شو

شهرآرا آنلاین - مریم نیک‌پور - زندگی پر مشغله امروزی، ما را بیش از همیشه اسیر خود کرده است. جوری که دیگر در میان این همه کار و سرشلوغی، برای سفرهای گاه‌و‌بیگاه جایی پیدا نمی‌شود و باید به سالی یک یا دو بار سفر قناعت کرد. از آن گذشته درآمدها نیز پاسخ‌گوی سفر نیست، سفر خارجی در این وانفسای بازار ارز چیزی شبیه رؤیاست، سفر داخلی هم که آن‌قدرها کم خرج نیست که به راحتی بتوانیم به سراغش برویم. از آنجایی که امروز سالروز درگذشت مارکوپولو، مرد سفر و سفرنامه است. می‌خواهیم شما را به دنیای سفرنامه‌ها ببریم، کتاب‌هایی که خواندن آن‌ها کم از یک سفر ندارد.

 

دستپخت منصور ضابطیان

وجه تمایز منصور ضابطیان با دیگران، روزنامه‌نگاری است. شغلی که باعث می‌شود ضابطیان در سفرهای خود چیزی بیش از بنای تاریخی یا جاذبه گردشگری ببیند. او به سراغ فرهنگ‌ها می‌رود و با نگاه موشکافانه خود قصه‌های جذابی از سفرهایش می‌نویسد. قلم روان و سبک متفاوت او در سفرنامه‌نویسی کتاب‌های او را پرطرفدار کرده است. «مارک و پلو»، «مارک و دو پلو» و «چای نعنا» و ... سفرنامه‌های خواندنی ضابطیان هستند. از آنجایی که او به ارزان‌ترین شکل ممکن سفر می‌کند، شاید وقتی کتاب را می‌بندید با خودتان بگویید من هم می‌توانم به نقاطی از دنیا سفر کنم که تا قبل از این حتی ته خیالم هم نبوده است.

 

سفر با حاج سیاح

ما جوان‌ها جانمان در می‌رود برای متفاوت بودن، احسان نوروزی نیز از همان جوان‌هایی است که نمی‌خواست همرنگ جماعت باشد، او به جای اینکه به سفر برود و خاطرات و تجربیاتش را ثبت کند. به سراغ یک سفرنامه رفته است. سفرنامه‌ای که حاج سیاح، سفرنامه‌نویس دوران قاجار آن را نوشته است. نوروزی سفرنامه را نقشه راه خود قرار داده و حالا بعد از گذشت سال‌ها دقیقا به همان مکان‌هایی در اروپا سفر می‌کند که حاج سیاح در دهه ١٨۶٠رفته بود. این سفرنامه بسیار جذاب و خواندنی است.

 

سفر به سیستان و کابلستان

نثر و خط‌القلم این نویسنده کاملا انحصاری است. انحصاری که جوانان زیادی را به طرفداران پر و پا قرص کتاب‌هایش بدل کرده است. نام رضا امیرخانی برای هیچ اهل کتابی ناآشنا نیست. نویسنده جوانی که با رمان‌های خود به شهرت رسید و اخیرا جایزه ادبی جلال آل احمد را نیز در دست گرفت. او در کنار رمان‌هایش ٢سفرنامه به نام‌های «سفر به سیستان» و «جانستان کابلستان» دارد. سفر‌نامه سیستان او البته کمی متفاوت از تعریف معمول یک کتاب سفرنامه‌ای به حساب می‌آید. رضا امیرخانی ١٠روز همراه رهبر انقلاب در سفر به سیستان و بلوچستان می‌شود و با قلم خاص خود از این همسفری می‌نویسد. «جانستان کابلستان» نیز قرار است یک سفرنامه شخصی از دیدن چند دوست افغانستانی و بازدید از شهرهای این کشور باشد اما به سفرنامه‌ای اجتماعی بدل می‌شود که در آن امیرخانی از فرهنگ غنی مردم خونگرم افغانستان حرف‌های زیادی می‌گوید.

 

مارکوپولو درونت را بیدار کن

این روزها وقتی به سفر می‌رویم محال است که با گوشی از خودمان و دور و برمان فیلم و عکس نگیریم. اما خیلی وقت‌ها این عکس‌ها را بدون هیچ توضیحی و فقط به نیت لایک شدن در اینستاگرام می‌گذاریم، در حالی که می‌شود با کمی توضیح و رعایت چند نکته، همان عکس‌ها را به یک سفرنامه تبدیل کرد. مثلا می‌شود عکس‌ها را به ترتیب سفر منتشر کرد، سعی کنید علاوه بر عکس‌های یادگاری از جاذبه‌های گردشگری هم عکس بگیرید و در موردشان اطلاعات دقیق کسب کنید و پای عکس‌ها بنویسید. اگر هم برایتان سؤال است که چطور می‌شود سفرنامه حرفه‌ای نوشت باید بگویم ساده‌ترین راه خواندن و تقلید است، همین چند سفرنامه‌ای که معرفی کردیم را بخوانید، کلی ایده برای نوع نوشتن متن و سفرنامه‌های مجازی به ذهنتان خواهد رسید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی