کد خبر : 92751
/ 08:20
اگر برای سفر به ٢ جزیره جنوبی کشور بلاتکلیف هستید، بخوانید

کیش یا قشم؟

دیلینگ‌دیلینگِ پیامک تبلیغ تورهای قشم و کیش در این روزهای سرد زمستانی روی گوشی تلفن همراه بسیاری از ما طنین‌انداز است و خبر از بازار گرم سفر به این دو مقصد می‌دهد.

کیش یا قشم؟

شهرآرا آنلاین - شیما سیدی| دیلینگ‌دیلینگِ پیامک تبلیغ تورهای قشم و کیش در این روزهای سرد زمستانی روی گوشی تلفن همراه بسیاری از ما طنین‌انداز است و خبر از بازار گرم سفر به این دو مقصد می‌دهد. گرچه هر دو جزیره در دسته سفرهای ساحلی قرار می‌گیرند، میان گردشگران قشم و کیش تفاوت‌های فراوانی وجود دارد.

 اگر علاقه‌مند به گردش در یک جزیره لوکس با هتل‌های درجه‌یک و جاذبه‌های مصنوعی هستید، کیش مقصد مناسبی برای شماست. برعکس، گردشگران قشم را بیشتر قشر عاشق جاذبه‌های طبیعی تشکیل می‌دهند. پدیده‌های طبیعی چون جزر‌و‌مد، آب، باد و خاک به زیبایی تمام در این جزیره نقش‌آفرینی کرده‌اند. تمامی این‌ها گرچه بسیار زیبا و دلفریب است، کمی توی ذوق افرادی می‌زند که علاقه‌مند به تجمل‌اند.

وارد کیش که بشوید ماشین‌های آن‌چنانی و خیابان‌های پر‌زرق‌و‌برق چنان توجه‌ شما را جلب می‌کند که انگار در یک شهر خارجی قدم می‌زنید. اما قشم با اینکه منطقه آزاد اعلام شده است، با دیگر شهرهای ایران چندان فرقی ندارد و حتی در بسیاری زمین‌ها نیز از آن‌ها ضعیف‌تر است. تماشای گردشگرانی که وسط بولوار رخت پهن کرده‌اند یا کودکان نیازمندی که هنگام صرف غذا در یک رستوران به سراغتان می‌آیند و تقاضای یک لقمه نان می‌کنند و اقامت در هتل‌های چهارستاره‌ای که به‌زحمت ستاره‌هایشان به دو می‌رسد، در قشم بسیار عادی است. با تمام این‌ها اگر بخواهیم خودمان بین این دو جزیره، یکی را برای گشت انتخاب کنیم، قطعا پاسخ قشم است.  

اگر شما هم با ما هم‌عقیده بودید و قصد سفر به این جزیره رؤیایی را داشتید، حتما بازدید از این مکان‌ها را در برنامه‌تان بچینید.

جزایر ناز: بستگی دارد چه وقتی از روز به‌سراغش روید. هنگام مد که آب دریا بالا می‌آید، برای رفتن به این جزایر باید سوار قایق شوید یا اینکه یک‌کیلومتری را شنا کنید. اما هنگام جزر آب دریا کنار می‌رود و این جزایر با راهی شنی به قشم وصل می‌شود. می‌توانید روی آب راه بروید و پیاده خودتان را به جزایر ناز برسانید. به‌خاطر همین ناز‌کردن‌ها و چسبیدن و جدا‌شدن از قشم به این جزایر «ناز» می‌گویند.  

جنگل حرا: این جنگل نیز شگفتی‌اش را وام‌دار پدیده طبیعی جزر‌و‌مد است که هنگام مد کامل به زیر آب می‌رود و وقت جزر درختان آن از زیر آب سر برمی‌آورند. در این جنگل دریایی می‌توانید گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر و ماهی‌های رنگارنگ را مشاهده کنید.

جزیره هنگام: اگر سوار قایق نشوید، به میانه آب نروید و دلفین‌هایی را که اطراف قایقتان چرخ می‌خورند و شیرین‌کاری می‌کنند، نبینید اصلا سفرتان کامل نمی‌شود. پس از این تجربه هیجان‌انگیز با تماشای ماهی‌های رنگین و خاک نقره‌ای، تور جزیره هنگام کامل می‌شود.

دره ستارگان: اگر معمار تخت‌جمشید، هخامنشیان هستند، معمار این اثر باشکوه طبیعت است. دره ستارگان یا به‌اصطلاح محلی «استاله کفته» جایی است که نامش را وام‌دار اعتقاد محلی‌های قشم مبنی‌بر فرود شهاب‌سنگ است؛ هرچند زمین‌شناسان این نظریه را رد می‌کنند و فرسایش باد و خاک را دلیل آن می‌دانند.

غار خوربس: این غار، از معدود جاذبه‌های طبیعی و مصنوعی توأمان قشم است که کاش آن هم انجام نمی‌شد! پس‌از زلزله‌ای خانمان‌برانداز در عهد ساسانی، بومیان قشم، غار خوربس را سرپناه خود کردند، اما امروز  از آن غار تنها یک دیوار کوچک مانده است. باقی همه سازه‌های امروزی است؛ آنان علاوه‌بر اضافه‌کردن چندین غار به فضای قدیم، دیوارنوشته‌هایی نیز اضافه کرده‌اند که گاه مردم می‌پندارند مربوط‌به همان دوران است و شروع به تفسیر آن نیز می‌کنند. کاش لااقل توضیحی کنار بخش جدید اضافه شود که احساس سرکار بودن به گردشگر دست ندهد!

درگهان: برای انجام خریدهای ارزانی که احتمالا تعریفش را زیاد شنیده‌اید، می‌توانید به این شهر که فاصله‌ای ٢٠‌کیلومتری تا قشم دارد سفر کنید. البته بیشتر بازارهای درگهان کلی‌فروش‌اند.

غذاهای دریایی: سوای همه جاذبه‌های طبیعی، یکی از جذابیت‌های قشم، غذاهای دریایی آن است. در این خطه، دست از فست‌فود‌خوری بردارید و حتما غذاهای خاص دریایی آن را تجربه کنید که نمونه‌اش را در دیگر نقاط ایران نخواهید یافت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی